Połączenie kilku kredytów w jeden jest możliwe zarówno z kredytem konsolidacyjnym, jak i z pożyczką gotówkową konsolidacyjną. Po przeprowadzonej konsolidacji nowa rata powinna być niższa od sumy rat konsolidowanych zobowiązań. Dodatkowo zwiększysz swoją zdolność kredytową, co pozwala uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel.

połączenie kilku kredytów w jeden

Liczbę konsumentów, którzy posiadają kredyty i pożyczki, zarówno w bankach, jak i  w firmach pożyczkowych, liczona jest w… milionach. Nierzadko wiele osób spłaca więcej niż jedno zobowiązanie. To nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale i kredyty ratalne, mieszkaniowe, kredyty w kartach kredytowych i na rachunkach ROR.

Czasami trudno jest zapamiętać wszystkie płatności, ale o ile z tym można sobie poradzić, to gorsza jest sytuacja, kiedy wystąpią trudności w ich spłacie. Konsekwencje utraty płynności finansowej mogą być poważne. Jednak banki już dawno temu wyszły na przeciw kredytobiorcom, którzy chcą ratować swoją sytuację finansową, oferując im dwa rozwiązania:

O restrukturyzacji kredytu gotówkowe pisaliśmy szerzej już wcześniej, dlatego poniżej omówimy bardziej szczegółowo temat konsolidacji kredytów, czyli jak to jest z tym połączeniem kilku kredytów w jeden.

Kredyt konsolidacyjny, kilka kredytów, jedna rata

Jeżeli już od pewnego czasu zastanawiasz się, jak zmniejszyć obciążenia z tytułu spłaty zobowiązań, to należałoby bliżej przyjrzeć się ofercie banków w segmencie kredytów konsolidacyjnych.

Nie masz czasu i nie chcesz tracić czasu stojąc w kolejce w placówce bankowej? Poniżej zapoznasz się propozycjami kredytowymi – wystarczy wypełnić podstawowy formularz i wysłać go online,  a przedstawiciel banku do Ciebie przedzwoni.

Jak to się dzieje, że konsolidacja kredytowa pozwala odzyskać stabilizację finansową, zostało wyjaśnione poniżej zestawienia.

Kredyt konsolidacyjny można zdefiniować jako kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę zobowiązań zaciągniętych w bankach (czasami również i w SKOK-ach). Potocznie mówi się o „połączeniu” kredytów w jeden (stąd tytuł artykułu: „Połączenie kilku kredytów w jeden„).

Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć proces konsolidacji, tym bardziej, że w internecie można spotkać się z błędnymi stwierdzeniami, że „konsolidacja kredytów pozwala zaoszczędzić na kredycie„. Nie jest to prawda, ponieważ nie jest to głównym założeniem konsolidacji.

Niejednokrotnie, błędnie również, pada stwierdzenie, że „kredyt konsolidacyjny jest kredytem oddłużeniowym„. O oddłużeniu można mówić w momencie restrukturyzacji długów (nie tylko bankowych) i/lub częściowego zrezygnowania przez wierzycieli z dochodzenia swoich praw z tytułu wymaganego zobowiązania.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych nie mamy z niczym podobnym do czynienia, a co więcej, zaprzestanie spłaty kredytów lub wpisanie kredytobiorcy do bazy dłużników, uniemożliwia przeprowadzenie konsolidacji i uzyskanie kredytu konsolidacyjnego.

Połączenie kredytów odnawialnych

Jak należy podejść do konsolidacji kredytów? Przede wszystkim należałoby przeanalizować strukturę swojego zadłużenia i zdecydować, co chcesz osiągnąć. Czy celem konsolidacji ma być:

Priorytety muszą zostać ustalone indywidualnie. Oczywiście tzw. miks konsolidacyjny jest możliwy. Można bowiem nie tylko zadecydować, które zobowiązania połączyć, a które będziesz spłacać na dotychczasowych warunkach, ale również możesz skonsolidować zobowiązania i jednocześnie uzyskać dodatkową gotówkę.

Zakres konsolidowanych zobowiązań zależy od konkretnej oferty kredytowej banku, ale w praktyce można spłacić kredytem konsolidacyjnym zarówno kredyty i pożyczki gotówkowe, jak i samochodowe, ratalne, hipoteczne oraz kredyty odnawialne w ROR i karty kredytowe.

Nie zawsze warto jest konsolidować kredyty odnawialne ponieważ umowy takie są z reguły zawierane na 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia) i na stosunkowo niewielkie kwoty (w porównaniu do standardowych kredytów i pożyczek). Być może lepszą opcją byłoby samodzielne spłacenie zadłużenia i nie wliczania tego typu zobowiązań do puli konsolidacji. Jest to jednak sprawa indywidualna i konieczne jest sprawdzenie, o ile wzrośnie koszt kredytowy po włączeniu zadłużenia w kredycie odnawialnym.

Połączenie kilku kredytów w jeden w praktyce

Kredyt konsolidacyjny przypomina kredyt gotówkowy, z taką jednak różnicą, że we wniosku kredytowym należy podać zobowiązania, które mają zostać spłacone, a środki z kredytu nie są przelewane na konto kredytobiorcy.

Bank samodzielnie spłaca wskazane kredyty i pożyczki, a kredytobiorcy pozostaje spłata jednego zobowiązania z jedną ratą kredytową.

Istnieje możliwość otrzymania pieniędzy na konto i samodzielną spłatę zobowiązań w przypadku pożyczki konsolidacyjnej. Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, to Bank Peako ma w swojej ofercie pożyczką konsolidacyjną bez prowizji – promocja obowiązuje do 30 czerwca 2021 r.

W jaki sposób następuje obniżenie raty kredytowej? Przede wszystkim dlatego, że zostanie wydłużony okres spłaty – im dłuższy będzie czas kredytowania, to tym rata będzie niższa od sumy konsolidowanych kredytów. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że dłuższy okres spłaty oznacza wzrost całkowitego kosztu kredytu.

Połączenie kilku kredytów w jeden a zdolność kredytowa

Czy konsolidując kredyty i pożyczki bank sprawdza zdolność kredytową? Tak. Jest to niezbędne w analizie kredytowej przeprowadzanej przez bank. Co więcej jest to obligatoryjne i wymagana przez prawo.

Nie tutaj żadnego znaczenia, że instytucja udzielając wcześniej finansowania zbadała Twoją zdolność kredytową. Nawet w sytuacji, kiedy to miało miejsce miesiąc temu, to zrobi to ponownie. Oo tego czasu mogło się dużo zmienić.

Konieczne będzie zatem przygotowanie dokumentów potwierdzających tożsamość, zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów i formie zatrudnienia. Należy również mieć „pod ręką” umowy kredytowe związane z konsolidowanymi zobowiązaniami. Nie martw się jednak na zapas – kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu, zostaniesz dokładnie poinformowany co i w jakiej formie należy przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.