2022-11-10 – ostatnia aktualizacja
System oceny zdolności kredytowej to cały proces, składający się z wielu elementów, który ma za zadanie ograniczyć ryzyko udzielania przez bank tzw. „złego kredytu”, ale i jednocześnie uchronić konsumenta, a tym samym i potencjalnego kredytobiorcę, przed przekredytowaniem.
Głównym założeniem oceny zdolności kredytowej jest oszacowanie możliwości finansowych przyszłego kredytobiorcy do regulowania zaciągniętego zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat.
Trzeba zaznaczyć, że nie ma jednego wspólnego wzoru do wyliczania zdolności kredytowej (tak jak np. do wyliczenia RRSO kredytu). Stosowana metodyka oceny zdolności kredytowej jest szeroka i różni się w zależności od podmiotu (konsument, przedsiębiorca) ubiegającego się finansowanie.
Nie istnieje również jednej najlepszej metody oceny zdolności, ale można wyszczególnić pewne elementy brane pod uwagę przy jej wyliczaniu, mające szczególną wagę i pozwalające na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyliczeń.
Ocena zdolności kredytowej jest jednym z czynników oceny kredytowej wpływającej na wydanie decyzji kredytowej.
Pozytywna ocena zdolności kredytowej, to możliwość uzyskania kredytu w takiej wysokości i z ustalonym czasem spłaty, o jaki wnioskował kredytobiorca. Przeciętna zdolność lub nieco gorsza, to najczęściej kredyt kosztowniejszy i wymagający od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń, które mają zabezpieczać interesy banku, w razie problemów z regulowaniem zobowiązania.
2. Banki mają własne wewnętrzne procedury umożliwiające przeprowadzenie odpowiednich analiz.
3. System oceny wiarygodności kredytowej jest absolutnie niezbędny w ocenie kredytowej, ale pełni wyłącznie funkcję informacyjną i nie eliminuje ryzyka udzielenia „złego kredytu”.