Oprocentowanie zmienne kredyt gotówkowy

Oprocentowanie zmienne kredytu (każdego: gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, samochodowego) – nominalna wielkość jest wartością zmienną i podawana jest w odniesieniu do tzw. stawki bazowej (WIBOR dla kredytów w złotówkach), będący parametrem zmienności.

oprocentowanie zmienne kredyt gotówkowy

Wysokość WIBOR-u może się zwiększać lub zmniejszać w trakcie spłaty kredytu, a tym samym rata kredytowa może wzrastać lub maleć – w zależności od zmiany tego wskaźnika.

Przeglądając propozycje kredytów gotówkowych warto zatem nie tylko brać pod uwagę szybkość uzyskania pieniędzy, ale zwracać przede wszystkim uwagę na wysokość oprocentowania nominalnego oraz jakie jest to oprocentowanie.

Przeczytaj również:

Kredyty i pożyczki gotówkowe: Czy warto brać kredyt gotówkowy?
Konsolidacja kredytów: Kredyt konsolidacyjny czy kredyt konsolidacyjny?

Oprocentowanie zmienne, w przeciwieństwie do oprocentowania stałego, sprawia, że raty kredytowe w całym okresie spłaty mogą nagle wzrosnąć. Ale mogą również spaść. Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, to rośnie również oprocentowanie kredytów. W przypadku obniżki stóp procentowych, oprocentowanie kredytów maleje.

Oprocentowanie zmienne jest najczęściej stosowne w stosunku do kredytów długoterminowych, rzadziej w kredytach średnioterminowych, a bardzo rzadko w kredytach krótkoterminowych.

Wzór na oprocentowanie zmienne składa się ze stałej marży (będącej zyskiem banku) oraz elementu zmiennego – wskaźnika WIBOR (dla kredytów złotówkowych).

Wysokość stawki WIBOR może ulec oczywiście zmianie w trakcie spłacania kredytu gotówkowego, co spowoduje zmianę wielkości raty kredytu.

W kredytach długoterminowych banki najczęściej stosują wskaźnik 3M (3-miesięczny) lub 6M (6-miesięczny). Oznacza to, że WIBOR jest aktualizowany (a tym samy i rata) odpowiednio co 3 lub 6 miesięcy. Może być zastosowany WIBOR 1M lub znacznie dłuższy.

Zaciągając kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym, kredytobiorca nie może być pewny, jaką kwotę całkowitą będzie musiał zwrócić bankowi. W przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem, koszt całkowity kredytu nie zmieni się w całym okresie kredytowania.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok