Oprocentowanie kredytów gotówkowych

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Oprocentowanie kredytów gotówkowychOprocentowanie kredytów gotówkowych i pożyczek bankowych, to tylko jeden z parametrów, który bierzemy pod uwagę przy porównywaniu kredytów.

Ogólnie rzecz ujmując, oprocentowanie nominalne kredytu odpowiada za to, ile pieniędzy oddamy bankowi za pożyczony kapitał.

Oprocentowanie nominalne może być stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie oznacza, że nie zmieni się ono przez cały okres kredytowania i wysokość raty pozostanie niezmienna przez cały okres kredytowania.

Oprocentowanie zmienne, to ryzyko, że w przyszłości może wzrosnąć oprocentowanie, a tym samym i wzrośnie wysokość płaconej raty kredytowej. Ale działa to i w drugą stronę: spadek oprocentowania, to mniejsza rata kredytowa.

Obecny poziom stóp procentowych NBP jest na niskim poziomie, co jest korzystne dla kredytobiorców. Maksymalne oprocentowanie kredytów wynosi 7,20% rocznie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie i być może, jeszcze w 2021 r., nastąpi ich podwyżka.

Rzeczywiste oprocentowanie kredytów gotówkowych

Wspomnieć należy również, że 0procentowanie wielu kredytów gotówkowych zależy również od stopy referencyjnej NBP lub WIBOR (stawka, według której polskie banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze). Do WIBOR-u albo stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, banki dodają marżę, która jest jego zyskiem (odsetkowym).

Stałe lub zmienne oprocentowanie jest ważnym kryterium porównawczym kredytów, ale nie jedynym. Wybierając kredyt gotówkowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagi na RRSO, czyli na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Obejmuje ona nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również i inne pozostałe koszty, np. prowizję, wymagane ubezpieczenie czy inne dodatkowe opłaty.

Najczęściej wybieranym kredytem jest kredyt gotówkowy, który jest najdroższy – najwyższe oprocentowanie nominalne. Tani kredyt gotówkowy, zwłaszcza przy wysokich kwotach kredytu, to naprawdę rzadkość. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert kredytowych, zanim dokonamy wyboru. Niekiedy jednak można znaleźć tani kredyt gotówkowy, przy RRSO nie przekraczającym 10-15%, przy niewysokich kwotach na krótki okres czasu.

Jeżeli nie masz konta bankowego, a chcesz je założyć przez internet, możesz to zrobić tutaj: Oferty kont bankowych – przegląd rachunków w bankach.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok