oprocentowanie kredytów gotówkowych porównanieRanking kredytów gotówkowych powinien być ustalany na podstawie wysokości rzeczywistej rocznej stopy procentowej (RRSO). Nominalna stopa procentowa jest tylko jednym z czynników, który decyduje o koszcie kredytu gotówkowego.

Na koszt kredytu składa się wiele czynników. Między innymi jest to wspomniane oprocentowanie nominalne, które jest określone w sposób maksymalny przez stopę lombardową. Ustalana jest ona przez RPP (Rada Polityki Pieniężnej).

Maksymalne nominalne oprocentowanie wynosi czterokrotność wysokość stopy lombardowej (obecnie oprocentowanie nominalne nie może być wyższe niż 7,2% w skali roku, 2021 r.)

RRSO natomiast prezentuje całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym. Uwzględnia wszystkie koszty ponoszone w związku z udzieleniem kredytu. Do RRSO zaliczane są:

  • odsetki,
  • prowizja,
  • składki ubezpieczeniowe,
  • koszty dodatkowe.

RRSO nie uwzględnia np. kosztów wezwań do zapłaty w związku opóźnieniami w spłacie rat.

Najnowsze porównanie kredytów gotówkowych:

Czy marża i oprocentowanie kredytu to jest to samo?

Marża kredytowa dotyczy zmiennego oprocentowania. Oprocentowanie zmienne składa się z dwóch elementów:

  • ze stawki referencyjnej (stopa bazowa: WIBOR trzy- lub sześciomiesięczny) – składnik ulegający zmianom,
  • z marży banku, dodatkowe oprocentowanie – składnik nie podlegający zmianom, czyli jest to zarobek banku.

Konieczne jest, aby nie sugerować się wyłącznie reklamą, bo może się okazać, że poza atrakcyjnością przekazu, nic więcej bank nie ma nam do zaoferowania. Oczywiście nie można sugerować, że wszystkie instytucje chcą nas „zrobić w konia”. Jest to nieprawda, bowiem rzeczywiście znajdziemy np. specjalne promocyjne oferty, w których kredytodawca rezygnuje z np. z prowizji lub innych opłat. A należy jeszcze raz podkreślić, że aby znaleźć tani kredyt gotówkowy (czy to swoją drogą jest możliwe?), to należy porównać oferty względem oprocentowania rzeczywistego.

Tylko w taki sposób zwiększamy szansę na tańsze rozwiązanie kredytowe.


Jesteś mieszkańcem województwa mazowieckiego i szukasz kredytu w banku? Sprawdź zatem placówki bankowe w wybranej miejscowości.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.