Oferty kredytów samochodowych

Oferty kredytów samochodowychOferty kredytów samochodowych i pożyczek samochodowych.

Kredyty i pożyczki samochodowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiąże się to między innymi z tym, że stosunkowo niewiele osób ma możliwość zakupu samochodu za oszczędzone pieniądze.

Jednocześnie kredyty na samochód są tańsze, z reguły o kilka punków procentowych, od dostępnych kredytów gotówkowych. Banki mają pewność, że cel kredytu to zakup ruchomości, jednocześnie posiadają zabezpieczenie w postaci przedmiotu zakupu.

Kredyt pożyczka samochodowa

Jest to rodzaj kredytu celowego, to nie tylko kredyt zakupu ruchomości jaką jest samochód, ale również za jego pomocą możemy skredytować kupno, np.: przyczepy, skutera czy też łodzi z silnikiem motorowym. Pożyczka bądź kredyt może być zarówno udzielony celem zakup samochodu nowego, jak i używanego. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przy starszych autach, koszta kredytu są z reguły większe. Maksymalny okres kredytowania wynosi około 6-8 lat.

Gdzie uzyskać kredyt samochodowy?

O kredyt możemy starać się w każdym banku uniwersalnym, jak i w tzw. bankach samochodowych, wspierające sprzedaż danego koncernu samochodowego. Jednakże poszukiwania powinniśmy rozpocząć od banku, który prowadzi nasz rachunek i z którego usług korzystamy. Wówczas możemy liczyć się z preferencyjnym traktowaniem, gdyż bank ma wgląd do historii kredytowej. Można również oczekiwać od banku niższej prowizji, jak również rezygnacji z konieczności wniesienia wkładu własnego.

Gdzie obecnie najkorzystniej otrzymamy kredyt samochodowy? Jest to już sprawa indywidualna, gdyż pewne parametry kredytu są lepsze dla innych, i niekoniecznie muszą odpowiadać pozostałym.

Dokumenty potrzebne do kredytu samochodowego

Jak przy każdym udzielanym kredycie bank będzie wymagał zaświadczenia o zarobkach, jednakże często odchodzi od tego wymagania, jeżeli zaciągamy pożyczkę w banku, prowadzącym rachunek osobisty lub jeżeli wnosimy duży wkład własny. W takim przypadku powinno wystarczyć tylko oświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Dodatkowo przy zakupie samochodu używanego musimy dostarczyć poświadczenie z rejestru zastawów, o braku ustanowienia zastawu na kupowanej ruchomości. W przypadku kupna samochodu na raty, dochodzi również wykupienie autocasco (Przeczytaj dodatkowo: Jakie są korzyści z ubezpieczenia OC). Dla zabezpieczenia samego kredytu, banki stosują zwykle zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Istnieją również, mniej popularne zabezpieczenia, takie jak: depozyt karty pojazdu, weksel in blanco, przewłaszczenie częściowe lub warunkowe.

Zastaw oraz przewłaszczenie

Do ustanowienia zastawu rejestrowego potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu a bankiem oraz wpis do rejestru zastawu. Musi to być również odnotowane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Przewłaszczenie jako zabezpieczenie kredytu samochodowego oznacza, że kredytobiorca przenosi własność pojazdu na rzecz banku. W takiej umowie bank jednocześnie zobowiązuje się do zwrotu tytułu własności w przypadku spłaty kredytu samochodowego. Oznacza to również, że danego pojazdu nie możemy sprzedać, jak i również dokonywać jakichkolwiek poważnych przeróbek technicznych.

Alternatywą dla kredytów samochodowych jest: leasing, kredyt gotówkowy oraz pożyczka hipoteczna.

Pamiętajmy: wybierając jakikolwiek kredyt lub pożyczkę musimy zwracać baczną uwagę na wszelkiego rodzaju promocje, koszta dodatkowe, np. związane ze wcześniejszą spłatą kredytu bądź czy istnieje możliwość odroczenia spłaty kredytu, itp.