Oferty kredytów samochodowych (pożyczki samochodowe)

2023-05-17 – ostatnia aktualizacja

Oferty kredytów samochodowych i pożyczek samochodowych. Kredyty samochodowe są oczywiście oferowane w bankach, pożyczki samochodowe również. Ale na zakup samochodu z ogłoszenia czy z komisu, można przeznaczyć również pożyczkę gotówkową.

oferty kredytów samochodowych i pożyczek samochodowych

Kredyty i pożyczki samochodowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Wiąże się to między innymi z tym, że niewielki procent osób ma możliwość zakupu samochodu za oszczędzone pieniądze, a uzyskanie kredytu nie jest szczególnie trudne.

Jednocześnie kredyty na samochód są tańsze, z reguły o kilka punków procentowych, od dostępnych kredytów gotówkowych. Banki mają pewność, że cel kredytu to zakup ruchomości, jednocześnie posiadają zabezpieczenie w postaci przedmiotu zakupu.

Alternatywą dla kredytów samochodowych jest: leasing, pożyczka gotówkowy lub hipoteczna (jest to jednak pożyczka pod zastaw nieruchomości, którą może udzielić konsumentowi wyłączenie bank).

Pamiętajmy o tym, że wybierając jakikolwiek kredyt lub pożyczkę musimy zwracać baczną uwagę na wszelkiego rodzaju „promocje”, z którymi mogą się wiązać koszty dodatkowe.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie rata kredytu samochodowego, to w celu dokonania ich wyliczeń skontaktuj się z wybranym bankiem. Ostateczne warunki i wymagania jego uzyskania określa bank i zależą od oceny zdolności kredytowej.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, a to oznacza zawsze to samo: środki muszą zostać przeznaczone na zakup samochodu. Ewentualne może to być inna dopuszczalna przez bank ruchomość.

Innym rodzajem kredytu celowego jest np. kredyt konsolidacyjny. Pozwala spłacić nowym kredytem wybrane zobowiązania, m.in. kredyt samochodowy i zmniejszyć ratę: W jakim banku najlepiej zrobić konsolidację?

W przypadku kredytów hipotecznych, zabezpieczeniem jest nieruchomość, to dla kredytu samochodowego będzie to samochód? W zasadzie tak, ponieważ wyróżnić można kilka rodzajów zabezpieczenia takiego kredytu, np.  zastaw rejestrowy, czy przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Stosując różnego rodzaju zabezpieczenia, bank minimalizuje ryzyko, jakie jest zawsze związane z pożyczeniem pieniędzy.

Kredyt samochodowy: rodzaje zabezpieczeń

Zastaw rejestrowy – jeżeli kredytobiorca nie spłaca zadłużenia, to bank może zażądać jego zwrotu. Kupując samochód należy koniecznie sprawdzić, czy nie został on objęty takim zastawem. Zastaw rejestrowy sprawia, że bank może dysponować taką ruchomością, pomimo że to Ty będziesz kredytobiorcą.

Odstąpienie praw płynących z posiadania polisy AC (autocasco) – środki zostają przekazane bankowi, w którym zaciągnąłeś kredyt na zakup samochodu.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie – przeniesienie własności rzeczy na wierzyciela. Czyli do czasu całkowitego spłaty kredytu, własność przeniesiona jest na bank i dopiero w chwili całkowitego uregulowania zobowiązania prawo własności przechodzi na kredytobiorcę.

Lepszy kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Czy warto składać wniosek o kredyt samochodowy, czy może skorzystać z pożyczki gotówkowej i z niej sfinansować zakup auta?

Kredyt samochodowy można wziąć na zakup samochodu nowego, jak i używanego. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim czas spłaty kredytu, bo sięgający nawet 5-6 lat (niekiedy dłużej) oraz cena – często nieco tańszy od pożyczki gotówkowej.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy obydwoma produktami kredytowymi? Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok