2022-04-07 – ostatnia aktualizacja
Potrzebujesz szybkiej, niebankowe pożyczki gotówkowe? Przygotuj się starannie i nie tylko porównaj pożyczki, ale i dokładnie sprawdź, od kogo (czy od jakiej firmy) pożyczasz pieniądze!
- Pożyczaj od sprawdzonych i rzetelnych podmiotów. Unikaj tzw. „no-name-ów„, czyli ogłoszeń na słupach z podanym tylko numerem telefonu komórkowego lub adresem mailowym. Sprawdź czy wybrany podmiot nie widnieje na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.
- Koszt pożyczki to nie tylko odsetki, które mają stosunkowo niewielkie wpływ na całkowity koszt pożyczki, jeżeli pożyczasz na krótki czas. Ważne są również i pozostałe opłaty, takie jak np. prowizja (za udzielenie pożyczki, przygotowanie umowy), opłaty administracyjne czy ubezpieczenie.
- Maksymalne dopuszczalne oprocentowanie nominalne wynosi 16,00%. Jest to 2-krotność odsetek ustawowych. Wyliczamy je, dodając 3,5 proc. do stopy referencyjnej NBP, która obecnie wynosi 3,50 proc.).
- Pozaodsetkowe koszty są ograniczone przepisami prawa. W ramach tarczy antykryzysowej maksymalna ich wysokość została znacznie zmniejszona: dla pożyczek krótszych od 30 dni limit wynosi 5%, a np. dla kredytu konsumenckiego na rok – 21%.
Tarcza antykryzysowa – obniżenie kosztów kredytów konsumenckich
- Porównując nie tylko pożyczki pozabankowe pod względem ceny, warto zwracać uwagę na całkowity koszt pożyczki, jak i Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wyraża koszt kredytu w procentach w stosunku do kwoty, która została pożyczona, w ujęciu rocznym. Przy porównywaniu ofert krótkoterminowych do 30 dni, lepiej jest zwracać uwagę na całkowity koszt, ponieważ RRSO może być nieco mylące (z poziomami przekraczającymi 1000%).
- Formularz informacyjny to kolejna ważna rzecz wymagana przez Ustawę o kredycie konsumenckim. Musisz go dostać przed zawarciem umowy. Znajdują się tam dane dotyczące podmiotu udzielającego pożyczki, ale i kosztów zobowiązania, RRSO, wysokości rat, itp. Mając już tylko dwa takie formularze informacyjne, dotyczące takich samych parametrów pożyczki, zdecydowanie łatwiej jest je porównać i wybrać lepszą ofertę.
- Od umowy o kredyt konsumencki możesz odstąpić w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy. Oddajesz wówczas pożyczony kapitał oraz odsetki, ale tylko i wyłącznie za czas, w którym pieniądze były na Twoim rachunku.
- Nie ma najmniejszego problemu, aby szybciej spłacić zobowiązanie. Zarówno firma pożyczkowa musi się rozliczyć z Tobą z pobranych opłat, co oznacza, że dostaniesz zwrot proporcjonalnie do okresu, w którym wcześniej spłacisz zadłużenie.
Ustawa o kredycie konsumenckim
Pamiętaj! Jeżeli masz nie najlepszą historię kredytową w BIK, to nie oznacza, że nie masz szans na pożyczkę w firmie pożyczkowej. Jeżeli natomiast Twoje dane znajdują się w jakiejkolwiek „bazie dłużników”, to szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku spada praktycznie do zera. Przeczytaj, kiedy przedawniają się długi.
Jak podaje na swojej stronie UOKiK, do Urzędu wpłynęły skargi na platformę pożyczkową Szybka Gotówka, która oferuje krótkoterminowe pożyczki gotówkowe przez internet.
Skargi dotyczą m.in. pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych, jak i refinansowania krótkoterminowej pożyczki w przypadku braku jej spłaty w terminie.
Jednym z podanych przypadków jest konsument, który wskazywał, że pożyczył 1500 zł, a w momencie kiedy nie spłacił pożyczki, firma automatycznie kilkakrotnie rolowała zadłużenie, nie dając mu możliwości zapoznania się z umową. Efektem czego powstało zadłużenie na ponad 11 tys. zł.
UOKiK wyjaśnia, że tzw. rolowanie pożyczek może być próbą ominięcia przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim w zakresie kosztów pożyczek.
Źródło: UOKiK