Najtańszy kredyt konsolidacyjny

2022-08-03 – ostatnia aktualizacja

Najtańszy kredyt konsolidacyjny, to oczywiście taki kredyt, który ma najmniejsze koszty całkowite. Na stronie zapoznasz się z propozycjami dostępnymi w bankach. Pamiętaj! Aby znaleźć taki kredyt, konieczne jest porównanie KCK (Koszty Całkowite Kredytów) oraz RRSO przedstawionych ofert kredytowych.

Zalety kredytu konsolidacyjnego w banku? Niewątpliwie jest jeden zasadniczy plus: można nim spłacić wybrane kredyty i pożyczki. I jest jedyna zaleta tego kredytu. Natomiast konsolidacja kredytowa zalet ma znacznie więcej!

Minusem kredytu konsolidacyjnego, tak jak w przypadku każdego innego kredytu, jest koszt kredytowy. Być może będą to „tylko” odsetki, ale i tak oddamy więcej niż tylko pożyczony kapitał. Dodatkowo im dłużej będziemy spłacać kredyt (jak i również, im większa kwota kredytu), tym większy będzie koszt odsetkowy.

I to właśnie poszczególne elementy kosztowe decydują o całkowitym koszcie kredytu, a tym samym i o cenie zobowiązania. Nie trzeba dodawać, że im mniejszy jest całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego (jak i RRSO), to zobowiązanie będzie tańsze.

Najtańszy kredyt konsolidacyjny i koszty kredytowe

Wybierając kredyt, nie tylko konsolidacyjny, ale i każdy inny, musimy liczyć się z tym, że oddamy bankowi nie tylko pożyczony kapitał, ale również koszty kredytowe związane z udzielonym finansowaniem.

Jednego kosztu możemy się na pewno spodziewać, a są nimi odsetki kredytowe. Ich wysokość jest przede wszystkim determinowana przez:

 • wysokość ustalonego oprocentowania nominalnego dla danego kredytu,
 • wysokość udzielonego finansowania,
 • czas spłaty kredytu,
 • rodzaj rat.

Oprocentowanie nominalne jest najważniejszym czynnikiem kosztowym i najczęściej w największym stopniu wpływa na koszt kredytu lub jest jego największą częścią.

Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 30 400 zł. Okres kredytowania 90 miesięcy (raty równe). Oprocentowanie roczne 11,89%. Całkowity koszt kredytu 15 703,06 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 15 703,06 zł). Całkowita kwota do zapłaty 46 103,06 zł. RRSO 12,57%.

Innym kosztem kredytu może być prowizja od wysokości udzielonego kredytu. Ich naliczanie jest różnie tłumaczone przez banki i częściej spotykane jest w segmencie kredytów gotówkowych niż kredytów konsolidacyjnych.

Prowizja kredytowa jest wyliczana procentowo od wysokości kredytu i zawsze zwiększa koszt całego zobowiązania. Powszechnie jest stosowana przez firmy pożyczkowe (zwłaszcza dotyczy to pożyczek krótkoterminowych do 60 dni).

Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 18 100 zł. Okres kredytowania 52 miesięcy (raty równe). Oprocentowanie roczne 15,20%. Całkowity koszt kredytu 8 461,23 zł (w tym: prowizja 7%: 1267 zł, odsetki: 7194,23 zł). Całkowita kwota do zapłaty 26 561,23 zł. RRSO 20,42%.

Pozostałe koszty i opłaty kredytowe, to np. polisa ubezpieczeniowa. Decydując się na jej wykupienie, przy niezmienionych innych kosztach, całkowity koszt kredytu będzie dużo większy.

Jeżeli bank jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do rejestru KNF i świadczy tego rodzaju usługę, to wykupione ubezpieczenie znajdzie się w koszcie całkowity, w przeciwnym razie nie jest ona wliczana.
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 76 800 zł. Okres kredytowania 105 miesięcy (raty równe). Oprocentowanie roczne 14,90%. Całkowity koszt kredytu 74 739,10 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 67126,30 zł, ubezpieczenie: 7612,80 zł). Całkowita kwota do zapłaty 151 539,10 zł. RRSO 19,21%.

Najważniejsze zalety, jakie daje konsolidacja kredytowa

Najważniejsze zalety konsolidacji kredytów:

1+ Mniejsza rata. To jest główna przesłanka, dla której konsoliduje się kredyty i wybiera się kredyt konsolidacyjny. Mniejsza rata to zdecydowanie mniejsze obciążenia domowego budżetu z tytułu regulowania zobowiązania.

Wydłużony zostaje okres kredytowania, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie raty (przy równoczesnym wzroście kosztów odsetkowych). Konsolidacji podlegają różne kredyty i pożyczki bankowe, a każdy z nich ma inny okres kredytowania.

Czas spłaty zobowiązań bankowych:

 • Kredyty i pożyczki gotówkowe do 10 lat,
 • kredyty samochodowe ok. 8 lat,
 • pożyczki i kredyty hipoteczne do 20-30 lat,
 • karty kredytowe i limity w ROR – umowy na 12 miesięcy, przedłużane na kolejny rok.

2+ Kredyt konsolidacyjny jest tańszy niż podobny kredyt gotówkowy – niższe oprocentowanie, niejednokrotnie zerowa prowizja, zwłaszcza, jeżeli sprawdzimy oferty w promocji.

3+ Jeden termin płatności raty. Zamiast pamiętać o kilku ratach, często w różnych bankach, wystarczy pamiętać o terminie płatności jednej raty.

4+ Zwiększenie zdolności kredytowej, dzięki mniejsze racie kredytowej. A tym samym banki mogą: zaproponować dodatkową gotówkę ramach kredytu konsolidacyjnego (czyli na takich samych warunkach) lub możemy w przyszłości zaciągnąć większy kredyt niż tuż przed konsolidacją.

Czy kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest najtańszy?

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest tańszy od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego, zakładając, że porównujemy dwa takie same kredyty, np. na 80 tys. zł, ze spłatą rozłożoną na 120 równych rat.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych zabezpieczeniem jest nieruchomość, co pozwala bankowi zaproponować niższe oprocentowanie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w przypadku tego rodzaju kredytu konsolidacyjnego wystąpią również koszty dodatkowe:

 • ubezpieczenia,
 • koszty niebankowe związane z wyceną nieruchomości, opłatami sądowymi i notarialnymi.

Przy stosunkowo niskich kwotach konsolidacyjnych może okazać się, że koszt kredytowy łącznie (bankowy i pozabankowy) przewyższy ten, jaki będzie przy kredycie konsolidacyjnym gotówkowym.

Artykuł „Najtańszy kredyt konsolidacyjny” aktualizowany 3 sierpnia 2022 r.

1 komentarz do “Najtańszy kredyt konsolidacyjny”

 1. MARZEC 6 2022 r. Najtańszy kredyt konsolidacyjny? Korzystna oferta kredytowa kredytu konsolidacyjnego jest w BNP Paribas.

  najtańszy kredyt konsoldiacyjny bank

  Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas to kredyt gotówkowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK z tytułu:

  – kredytów/pożyczek gotówkowych,
  – kredytów wiązanych – ratalnych lub samochodowych.

  Kredyt konsolidacyjny dostępny jest na okres od 6 do 120 miesięcy, przy czym na okres od 85 miesięcy dla kwot od 10000 zł.

  Warunkiem skorzystania z kredytu konsolidacyjnego w BNP Paribas jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza banku BNP oraz posiadanie w całym okresie kredytowania ubezpieczenia na życie stanowiącego obligatoryjne zabezpieczenie spłaty kredytu.

  Wyłączone są:

  – kredyty mieszkaniowe
  – pożyczki hipoteczne,
  – kredyty konsolidacyjne,
  – kredyty w rachunku bankowym,
  – zobowiązania z tytułu kart kredytowych,
  – kredyty związane z finansowaniem działalności gospodarczej.

  OPCJA DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu kredytu konsolidacyjnego na 02.02.2022 r. wynosi 9,38 %. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 60 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 84 078,12 zł, oprocentowanie stałe 8,99 % w skali roku, całkowity koszt kredytu 24 078,12 zł (prowizja 0 zł; odsetki 24 078,12 zł) 95 miesięcznych rat (94 po 885,03 zł i jedna 885,30 zł).

  Szczegółowe informacje o kredycie, dostępne są w oddziałach Banku BNP Paribas. Dostępność produktu zależy od analizy zdolności kredytowej Klienta.

  Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok