Jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki?

2023-09-09 – ostatnia aktualizacja

Jaki jest najlepszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki? To będzie ten kredyt, który wybierzesz po analizie kredytowej. Jedna oferta nie wystarczy, a tym bardziej kierowanie się tylko i wyłącznie propozycjami.

najlepszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

Są momenty w życiu kredytobiorcy, kiedy warto rozważyć uporządkowanie portfela zadłużeń i poprawić płynność finansową. Może to być konieczność, bo wymaga tego stan domowych finansów, ale i również chęć zwiększenia zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

Skonsolidować można wiele różnych kredytów i pożyczek, począwszy od pożyczek gotówkowych, a na limitach w kartach kredytowych i rachunkach ROR kończąc. Wybierając kredyt konsolidacyjny bez hipoteki, to oczywiście nie włączymy do konsolidacji kredytów i pożyczek hipotecznych. Mowa jest bowiem o kredycie konsolidacyjnym gotówkowym.

Wspólną cechą konsolidacji i kredytów konsolidacyjnych jest obniżenie raty kredytowej dzięki wydłużeniu okresu kredytowania.

Ale nie jest to reguła. Bo można sobie wyobrazić konsolidację kredytów z mniejszym oprocentowaniem nominalnym od konsolidowanych zobowiązań i skrócenie czasu kredytowania, aby uzyskać wyższą ratę i możliwie najmniejszy koszt odsetkowy.

Utrzymujący się od pewnego czasu spadek realnych dochodów powoduje, że coraz częściej kredytobiorcy rozważają konsolidację kredytów i pożyczek, aby spłacić część zobowiązań i zmniejszyć nową ratę. Należy jednak podchodzić do tego z rozsądkiem, ponieważ mniejsza rata jest konsekwencją wydłużenia czasu kredytowania, a tym samym następuje wzrost kosztów zapłaconych odsetek.

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki

Gdzie jest najlepszy kredyt konsolidacyjny w banku bez zabezpieczenia hipotecznego?

Propozycji kredytowych jest kilka. Co prawda zabezpieczenie spłaty kredytu na hipotece nieruchomości nie występuje w tym przypadku, ale może być wymagane wykupienie ubezpieczenia. Nie w każdym przypadku, ale jednak taki fakt należy wziąć pod uwagę.

Konsolidacja bez hipoteki jest najbardziej popularna i powszechna, ponieważ formalności są typowe jak dla kredytu gotówkowego. Z taką różnicą, że jest to kredyt celowy i we wniosku kredytowym należy wyszczególnić kredyty, które zostaną spłacone.

Co daje konsolidacja kredytów

Wspólną cechą oferowanych kredytów konsolidacyjnych jest możliwość skonsolidowania zobowiązań posiadanych w innych bankach, a dzięki wydłużeniu okresu kredytowania następuje obniżenie wysokości nowej raty.

Najczęściej po kredyt konsolidacyjny sięgamy w momencie, kiedy wystąpią określone okoliczności.:

  • posiadamy zbyt dużo różnych zobowiązań kredytowych,
  • płacone raty stały się zbyt dużym obciążeniem dla domowych finansów,
  • została zachwiana płynność finansowa,
  • bank nie chce udzielić nam kolejnej pożyczki lub kredytu ze względu na ograniczoną zdolność kredytową.

Jeżeli spłacamy dwa (stosunkowo niewielkie) kredyty, to alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego i zmniejszenia raty jest podpisanie aneksu do umowy i renegocjowanie warunków spłaty, np. wydłużając czas spłaty, wnioskowanie o karencję w spłacie bądź wakacje kredytowe.

zasadnicze założenia konsolidacji kredytów

Podstawowe założenia konsolidacji kredytowej. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczenia hipotecznego: co można skonsolidować?

Wybierając bank, w którym zdecydujesz się na konsolidację, warto jest zwrócić uwagę na to, jakie zobowiązania można spłacić. Najbardziej powszechne są oczywiście kredyty i pożyczki gotówkowe, ale konsolidacja kredytowa obejmuje również zadłużenia w rachunku bankowym, czy na karcie kredytowej.

Dodatkowo banki mogą pozwolić na spłatę kredytów i pożyczek ratalnych oraz samochodowych.

kredyt konsolidacyjny: co można skonsolidować

Kredyty bankowe podlegające konsolidacji. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki maksymalnie do 10 lat

Maksymalny czas na jaki można wziąć kredyt konsolidacyjny bez hipoteki, to 10 lat. Wysokość kredytu? Nawet i 250 tys. zł. Jest to całkiem spora kwota, które obejmuje również możliwość uzyskania dodatkowej gotówki. Wszystko jednak zależy od oceny zdolności i wiarygodności kredytowej.

W kilku bankach wniosek o kredyt można złożyć nie tylko osobiście, ale również przez internet. Należy jednak dołączyć odpowiednie dokumenty. Wstępna decyzja jest podejmowana bardzo szybko.

Należy uwzględnić oczywiście, że banki stosują własną politykę kredytową i samodzielnie ustalają warunki kredytowania. Może to być zatem krótszy dopuszczalny okres kredytowania, kwota kredytu czy liczba zobowiązań, które można połączyć.

Czy taka restrukturyzacja zadłużenia jest opłacalna?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna? W sensie ekonomicznym może być, ale tylko pod warunkiem, że koszt nowego kredytu będzie niższy od kosztów konsolidowanych zobowiązań. Na przykład konsolidując niespłacane limit z kart kredytowych i z rachunków takie korzyści można osiągnąć.

Należy pamiętać, że limity są wysoko oprocentowane, a jeżeli zadłużenie nie jest regulowane, to naliczane są – miesiąc w miesiąc – wysokie odsetki.

Generalnie jednak jest to nowy kredyt i należy liczyć się z tym, że:

  • wystąpią koszty kredytowe,
  • wydłużony czas spłaty, to większy koszt zapłaconych odsetek.

W praktyce okazuje się, że chcąc mocno zmniejszyć ratę nowego kredytu w stosunku do rat płaconych przed konsolidacją, konieczne jest rozłożenie okresu kredytowania na dużą liczbę rat. Wynikiem czego jest znacząco większy koszt odsetkowy i całkowita kwota do zapłaty.

Jeżeli dodatkowo wybierzesz opcję z ubezpieczeniem i dzięki temu uzyskasz niższą prowizję lub niższe oprocentowanie, to i tak może okazać się, że całkowity koszt kredytu będzie większy od tego bez ubezpieczenia. Nie oznacza to, że takiej opcji nie należy rozpatrywać, jeżeli ubezpieczenie obejmuje np. niezdolność do pracy lub jej utratę. Nie zapominaj jednak o zapoznaniu się z warunkami na jakich zostanie podpisana polisa.

Zadłużenie po konsolidacji prawdopodobnie wzrośnie

Możliwość zmniejszenia liczby spłacanych zobowiązań i rozłożenia spłaty zadłużenia na dłuższy czas przy niższych ratach jest oczywiście kuszące, a niekiedy i konieczne. Należy jednak zawsze pamiętać, że co prawda miesięczne obciążenie się zmniejszy, jednak wysokość zadłużenia może wzrosnąć.

Przypomnijmy:

Poza pożyczonym kapitałem oddasz również odsetki, które są naliczane według ustalonego oprocentowania przyjętego w umowie kredytowej. Im większe jest oprocentowanie, większy kredyt i dłuższy czas jego spłaty, tym większy musi być koszt odsetkowy.

Dodatkowo mogą wystąpić koszty dodatkowe, takie jak: prowizja, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie.

koszt odsetkowy, a składowe kredytu konsolidacyjnego

Koszt odsetkowy, a składowe kredytu konsolidacyjnego. Źródło: kredytyporownywarka.pl

PODSUMOWANIE

Konsolidacja kredytów w niektórych przypadkach jest konieczna, a w innych pozwala np. poprawić zdolność kredytową i uzyskać dodatkową gotówkę.

Ale nawet najlepszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki może okazać się pułapką, jeżeli nie dokonasz rzetelnej analizy potrzeb i możliwości finansowych.

Jeżeli nie zostaną podjęte dodatkowe działania mające na celu ograniczenie wydatków, a w jeszcze gorszym scenariuszu, nastąpi dalsze zadłużanie, to może to finalnie doprowadzić do powstania spirali zadłużenia!

W oszacowaniu zdolności kredytowej czy wysokości rat nie pomogą kalkulatory umieszczane na stronach internetowych. Rzeczywiste i ostateczne wyliczenia może podać bank, dlatego warto się z nim skontaktować i zapytać o szczegóły kredytowania, a przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizować całość kosztów.

rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok