Najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku

Najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku? Bardzo często są to pożyczki gotówkowe oferowane przez firmy pożyczkowe internetowe, ponieważ umożliwiają uzyskanie takiego finansowania bez wychodzenia z domu. Inną kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy będzie to pożyczka z oprocentowaniem 0%, krótkoterminowa pożyczka do 60 dni lub ratalna.

najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku

Wybór firm pożyczkowych jest z pewnością bardzo duży, konkurencja ogromna, ale nie oznacza to, że będzie tanio.

Z pożyczek pozabankowych, zarówno udzielanych przez internet, jak i tych stacjonarnie, korzysta, jak się szacuje, ok. 3-4 mln ludzi. W zdecydowanej większości są to osoby, które posiadają dostateczną zdolność kredytową, ale uzyskują nieregularne dochody, bardzo często na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dlaczego pożyczka gotówkowa pozabankowa nie może być tania, to już osobny temat (krótko o tym poniżej). A jaka jest najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku? Przegląd firm pożyczkowych oraz pożyczek niebankowych przez internet można sprawdzić poniżej:

Pożyczki pozabankowe krótkoterminowe
Pożyczki pozabankowe na raty

Najlepsza pożyczka pozabankowa? Z pewnością najtańsza

Oprocentowanie nominalne pożyczki pozabankowej to nie jest jedyny parametr, który decyduje o koszcie całkowitym. Jest przecież jeszcze wiele innych elementów, które wpływają na jej cenę.

Oprocentowanie nominalne jest ważne w przypadku pożyczek gotówkowych długoterminowych (na raty), a mniej istotne w krótkoterminowych do 60 dni. Od wysokości oprocentowanie nominalnego (oraz od wysokości pożyczki oraz czasu spłaty) zależy wysokość zapłaconych odsetek. Nie trzeba dodawać, że im więcej pożyczysz i im dłużej będziesz zobowiązanie spłacać, tym więcej odsetek zapłacisz. Obecnie maksymalne roczne oprocentowanie wynosi 8,00% (stan na 7.10.2021 r.).

Dodatkowe często spotykane koszty, to między innymi:

 • opłata za rozpatrzenie wniosku,
 • opłata przygotowawcza,
 • prowizja za udzielenie pożyczki,
 • ubezpieczenie.

W niektórych firmach mogą jeszcze dojść koszty związane z obsługą domową, jeżeli płacisz raty do „ręki” przedstawicielowi firmy. Oczywiście te koszty są scedowane na klienta (tzw. „opłata za obsługę domową”).

Niebankowe pożyczki gotówkowe i wskaźnik RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) służy do porównywania pożyczek gotówkowych, ale niekiedy może wprowadzić w błąd. O ile dobrze się sprawdza w pożyczkach bankowych, to w przypadku pożyczek pozabankowych udzielanych na krótki termin (30-60 dni) może być nieco myląca. RRSO na poziomie 200% czy 1500% nie należą do rzadkości, dlatego poza RRSO powinniśmy sprawdzać i porównywać CKK (całkowity koszt pożyczki).

W przypadku pożyczek na raty, ponieważ udzielane są bardzo często na kilkanaście miesięcy, porównanie ofert pożyczkowych możemy przeprowadzić na podstawie wyliczeń RRSO.

Nie pomyl RRSO z RSO (oprocentowanie nominalne), bo są to dwa różne parametry!

Dlaczego pożyczki pozabankowa internetowe i stacjonarne są tak drogie?

Należy wziąć pod uwagę, że firmy pożyczkowe to nie są banki, ale zwykłe podmioty prowadzące działalność gospodarczą i finansują się ze środków własnych. Nie mogą zatem udzielać pożyczek, jak to ma miejsce w przypadku banków, z depozytów ludności. Muszą pozyskać kapitał od inwestorów, a to oczywiście kosztuje.

Jak podaje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP) w wydanej Opinii w sprawie zmian w ustawie o kredycie konsumenckim w związku z projektem „tarczy antykryzysowej”, w segmencie pożyczek krótkoterminowych, koszty operacyjne kształtują się na poziomie 15–27% kwoty udzielonej pożyczki.

Koszty operacyjne obejmuje również koszt ryzyka oscylującego w granicach 11% – jest to odsetek pożyczek straconych. Oznacza to, że przeciętny koszt pożyczki krótkoterminowej kształtuje się w rzeczywistości pomiędzy 26% a 38% kwoty pożyczki.

Natomiast koszty operacyjne w segmencie pożyczek długoterminowych oscylują między 27,5% do 51% kwoty pożyczki. Koszt ryzyka szacuje się na ok. 22%–25%. Całkowity koszty pożyczki udzielonej na okres ok. 12 miesięcy wynosi 49,5%–76% kwoty pożyczki.

Dodatkowo dochodzą jeszcze opłaty za informacje gospodarczą (konieczne do zbadania zdolności kredytowej), utrzymanie biur, sieci sprzedaży, personelu, reklamy oraz usług prawnych i IT.

Pożyczki pozabankowe. Śmieszna reklama to nie wszytko

Na co zwracać uwagę, jeżeli interesuje nasz najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku? Oczywiście powinieneś patrzeć na jej cenę, chyba, że jest to czynnik drugorzędny (?!).

Cena pożyczki, to całkowity koszt, który musimy zapłacić za jej udzielnie. Jeżeli za pożyczkę pozabankową na 1000 zł na 30 dni zapłacisz 150 zł, to oznacza, że taka jest właśnie cena pożyczki.

Przypomnijmy jeszcze raz o tym, o czym zostało już wspomniane: sprawdzaj wszystkie koszty pożyczkowe. Dodatkowo, dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji. Zwłaszcza na opłaty dotyczące wydłużenia czasu spłaty, wezwań i monitów do zapłaty, itp.

Wiele osób nie lubi czytać umów, które są dłuższe niż kilkanaście akapitów. Niestety, jest to konieczne. Zapoznaj się z umową pożyczkową zanim złożysz na niej swój podpis.

Na koniec. Nigdy nie kieruj się przy wyborze pożyczki, reklamami typu „darmowa pożyczka pozabankowa„. Omijaj ogłoszenia „na słupie” z podanym tylko numerem telefonu lub mailem z google. Korzystaj z usług firm, które działają już znaczny czas na rynku i są rozpoznawalne, mają swoją siedzibę, stronę www, telefon i skrzynkę mailową na adresie domeny. Podchodź racjonalnie do ofert pozabankowych i zawsze porównaj kilka ofert zanim dokonasz ostateczny wybór i podejmiesz decyzję.

 • Nie potrzebujesz pilnie pieniędzy? Nie pożyczaj!
 • Pożyczaj tylko w sprawdzonych firmach pożyczkowych!
 • Nigdy nie pożyczaj „na zapas” – im więcej pożyczasz, tym większy koszt pożyczki.

Pamiętaj! Zgodnie z Ustawą Konsumencką, możesz odstąpić od pożyczki w terminie 14 dni od zawarcia umowy.

8 komentarzy “Najlepsza pożyczka pozabankowa w 2021 roku”

 1. Należy się jednak zgodzić, że wybór pożyczek w instytucjach pożyczkowych nie robi już takiego wrażenie jak kiedyś i wybór jest faktycznie ograniczony. Co najwyżej więcej parabanków pojawiło się, jeżeli chodzi o pożyczki na raty.

 2. No chyba się nie pożyczka po to aby wziąść udział w konkursie. Lepiej jest już kupić lotka w sklepie.

 3. Nie ma już dobrych pozyczek za darmo. Kiedyś to był wybór w promocjach za darmo, za 0 zł… A jeszcze pamiętam konkursy, kiedy się pożyczało pieniądze i oddawało w terminie…

 4. Bez biku kredyt? W banku na pewno nie dostaniesz, a w parabankach pewnie tych stacjonarnych możesz zapytać. Przez internet 5000 zł na 5 lat, to chyba nie ma nigdzie.

 5. A gdzie mogę wziąć kredyt bez biku na 5000 zł? Jaki parabank ma taką ofertę ze spłatą do 5 lat?

 6. Ale jest jeszcze kilka promocyjnych pożyczek online za 0 zł. Jeszcze w żadnej firmie stacjonarnej się z taką możliwością nie spotkałam.

 7. Pożyczka

  Wszędzie jest drogo! Nie warto pożyczać w firmach pożyczkowych!

 8. Najlepsza pożyczka pozabankowa była by taka, która jest za 0 zł. Szybkie pożyczki? Tylko niektóre, tutaj w przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy bardzo dużo się zmieniło, pożyczek darmowych w porównaniu z tym co było jeszcze -naście miesięcy temu jest tyle co nic. A na raty? Nie tylko, że takich nie ma, ale i w promocji czy o szczególnie korzystnych warunkach trudno jest znaleźć. Ale kto szuka i nie skupia się tylko na jednej firmie, to pewnie coś znajdzie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok