Na czym zarabia bank w przypadku kredytów gotówkowych?

Na czym zarabia bank w przypadku kredytów gotówkowychKredyty i pożyczki gotówkowe są najbardziej popularnymi produktami kredytowymi udzielanymi przez banki. I nic dziwnego, przecież wydatki konsumpcyjne Polaków wciąż rosną.

Potrzebujemy pieniędzy na remonty mieszkań, wakacyjne wyjazdy czy zakup sprzętu RTV i AGD. Banki skrzętnie to wykorzystują oferując kredyty gotówkowe z minimum formalności, zwłaszcza w przypadku stosunkowo niewielkich kwot. Oczywiście, że nie każdy taki kredyt lub pożyczkę otrzyma, należy przecież wykazać odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.

Poniżej znajduje się zestawienie banków, w których można ubiegać się o kredyt gotówkowy, zarówno w sposób tradycyjny, jak i przez internet:

Kredyt gotówkowy i zarobek banku

Każdy spłacony kredyt, to zarobek banku. I to nie tylko z tytułu odsetek, ale również z prowizji i innych opłat. Z powodu niskiego oprocentowania kredytów, a obecnie (2021) oprocentowanie nominalne może wynieść maksymalnie 7,20%, banki muszą szukać zarobku w dodatkowych opłatach. Niekiedy prowizje są naprawdę wysokie i stanowią dużą część całkowitych kosztów. Zwłaszcza w przypadku, kiedy jest to kredyt na niewielką kwotę z krótkim okresem kredytowania.

Na szczęście jednak, zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim, banki są zobowiązane do informowania klientów o rzeczywistych kosztach kredytu.

Porównywarka kredytów gotówkowych 40000 zł

Ale prowizja, to często nie jedyny koszt dodatkowy, gdyż banki często proponują klientom ubezpieczenie kredytu. Wówczas mogą obniżyć prowizję, co może sugerować, że koszt kredytu będzie mniejszy. Ale to jest najczęściej fikcja, bo w rezultacie koszt kredytu gotówkowego będzie podobny lub nawet większy!

Koszty kredytowe możemy znaleźć (lub powinniśmy znaleźć) w tabeli opłat i prowizji. O ile wysokość oprocentowania nominalnego kredytu jest podana, to o wysokości prowizji, możemy najczęściej przeczytać: „Prowizja i oprocentowanie ustalane są indywidualnie”.

Bank jest zobowiązany poinformować Ciebie o kosztach kredytu

Jeżeli nie wiemy, jak wysoka jest prowizja, czy musimy wykupić ubezpieczenie i jaki będzie ogólny koszt kredytu, to należy skontaktować się z bankiem.

Ponieważ bank jest zobowiązany do poinformowania nas o całkowitym koszcie kredytu oraz przedstawienia formularza informacyjnego, w którym te koszty są wyszczególnione, to tym łatwiej jest nam porównać oferty w kilku banków i wybrać najlepszą, czytaj: najtańszą.

Całkowity koszt kredytu: prowizja, a odsetki

  • Jeżeli chcemy wziąć kredyt gotówkowy na krótki czas, to prowizja, a nie oprocentowanie nominalne decyduje o tym, czy kredyt jest tani. Prowizja jest naliczana od wysokości kredytu. Kredyt gotówkowy 5000 zł, z prowizją na poziomie 10%, to koszt 500 zł. Niezależnie czy pożyczamy na 1 rok czy 5 lat. Oprocentowanie nominalne natomiast ma główne znaczenie przy długim okresie kredytowania.

Całkowita kwota kredytu 47000 zł. Oprocentowanie zmienne w skali roku 6,47%. Czas kredytowania: 6 lat. Całkowita kwota do zapłaty 60729,91 zł. Całkowity koszt kredytu 13729,91 zł (prowizja 3 290,00 zł, odsetki 10 439,91 zł).

  • Raty kredytowe również wpływają na koszt kredytu. Przeczytaj: Kredyt Gotówkowy: Raty Równe czy Raty Malejące?
  • Aby porównać kredyty gotówkowe i stwierdzić, który z nich jest tańszy, sprawdź RRSO kredytu (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania podawana w %) oraz całkowity koszt. Mając takie zestawienie można samodzielnie zadecydować, która opcja kredytowa jest tańsza. Ta z niższą prowizją i z ubezpieczeniem, czy może z większą prowizją, ale bez ubezpieczenia. Im niższy jest koszt całkowity i RRSO, tym kredyt będzie tańszy.

2 komentarze do “Na czym zarabia bank w przypadku kredytów gotówkowych?”

  1. W przypadku kredytów gotówkowych zarabia na marży, która jest częścią oprocentowania i na prowizji. Można zauważyć, że w czasach wysokiego oprocentowania, prowizja jest z reguły niewielka. I odwrotnie: niskie stopy procentowe – wysoka prowizja.

  2. I dodając to wszystko do kupy wychodzi sporo do zapłacenia dla tego co pożycza…

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok