Na czym polega konsolidacja kredytów

Na czym polega konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka kredytów i pożyczek? Możesz je wszystkie spłacić (nowym kredytem) i mieć tylko jeden kredyt, w jednym banku i płacić tylko jedną ratę. Na czym to polega?

Przykładowo masz kilka kredytów i pożyczek. Spłacasz jeszcze: kredyt gotówkowy 15 000 zł, pożyczkę na 10 000 zł, w innym banku masz zadłużenie na karcie kredytowej 6 000 zł, a na koncie bankowym 4 000 zł. No i do tego jeszcze doszły raty z kredytu ratalnego – 25 000 zł. Łącznie zadłużenie wynosi ok. 60 000 zł.

W każdym miesiącu płacisz 3 raty kredytowe w łącznej wysokości 1500 zł. I dodatkowo „lecą” opłaty za korzystanie z limitu na koncie. A jeszcze Twoje dochody się zmniejszyły i wysokość rat zaczyna ciążyć i to bardzo. Co wówczas można zrobić?

Konsolidacja kredytowa

W takim przypadku warto zastanowić się właśnie nad kredytem konsolidacyjnym. Jeżeli masz zdolność kredytową, bank udzielając kredyt konsolidacyjny spłaca wszystkie zobowiązania bankowe, a Ty masz nowy kredyt z jedną ratą, zapewne dużo mniejszą, na 900 zł. To jest zdecydowany plus kredytów konsolidacyjnych. A minusy?

Przede wszystkim to, że za kredyt zapłacisz więcej: wydłużony jest okres kredytowania, a tym samym i więcej zapłacisz odsetek. Poza tym nowy kredyt, to również opłaty dodatkowe, między innymi prowizja czy ubezpieczenie.

Niekiedy jednak nie ma innej możliwości na odzyskanie płynności finansowej i uzdrowienie finansów (jakkolwiek to dziwnie brzmi) niż konsolidacja zadłużenia i obniżenie raty kredytowej. Oferty kredytów konsolidacyjnych można znaleźć w każdym z banków. Jedne są lepsze, inne gorsze. Są kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne. Porównanie kredytów konsolidacyjnych to podstawowe zadanie. Wybór zależy od naszej zdolności kredytowej, wiarygodności, wielkości konsolidacji, czasu jej trwania i formy zabezpieczenia.