Każde narzędzie pozwalające wyszukać korzystniejszy kredyt gotówkowy pod względem ceny, powinno być brane pod uwagę. Nie należy jednak traktować rankingów kredytów gotówkowych czy porównywarek, jako zestawienia, które wskażą najlepszą propozycję kredytową.
Rankingi, porównywarki i kalkulatory – są to wyłącznie źródła dodatkowej informacji o kredytodawcach i produktach, które oferują. Na stronach finansowych można znaleźć zarówno propozycje standardowe, internetowe, w promocji dla nowych klientów, ale i także oferty sponsorowane.
Opinia na temat banku czy oferowanego produktu również nie powinna być elementem, który ma decydujące znaczenie. Nie oznacza to wcale, że taka lista może być zmanipulowana czy nieobiektywna. Ma oczywiście swoje zalety, ale i wady, o których należy pamiętać.
Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego w banku?
Kredyty gotówkowe w Polsce są oferowane tylko przez banki i SKOK-i. W lombardach i firmach pożyczkowych można co najwyżej złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową.
Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego? Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych. Ukończone 18 lat, a niekiedy 21 oraz odpowiednia zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa, to są warunki kluczowe.
Wysokość kredytu oczywiście również zależeć będzie od zdolności kredytowej: niewielu kredytobiorców może pozwolić sobie na kredyt na 150 tys. zł, ale już znacząca większość na 5 tys. zł, to i owszem.
Kredyty gotówkowe są popularne nie tylko ze względu na to, że można je przeznaczyć na dowolny cel, np. niespodziewane wydatki czy zaplanowany remont mieszkania. To również szybkie procedowanie wniosku z minimalnymi formalnościami.
To ile kosztuje kredyt gotówkowy w banku?
Każdy sprzedawany produkt, a kredyt jest również takim produktem, ma swoją cenę. O ile w sklepie jest łatwo zorientować się co i ile kosztuje, to z kredytami nie jest już tak łatwo. A czy jest to tani kredyt czy drogi? Bo jak to wszyto porównać?
Co wpływa na cenę kredytu? Czynników jest co najmniej kilka. Pierwszy element, który każdy wskaże, to oprocentowanie nominalne, będące podstawą do wyliczania odsetek.
I to jest prawda. Bardzo często odsetki stanowią największą część kosztów całkowitych. Ich wysokość w oczywisty sposób jest pochodną oprocentowania kredytu, ale również:
- wysokości kredytu,
- czasu kredytowania,
- rodzaju rat kredytowych – stałych lub malejących.
Jednym słowem, im więcej i na dłużej pożyczasz, tym więcej odsetek zapłacisz. Ważne jest, aby wiedzieć, że mogą, ale nie muszą, zostać naliczone również i inne opłaty, np. prowizja lub ubezpieczenie.
Zatem wszystkie koszty, które należy zapłacić kredytodawcy w związku z udzieleniem finansowania, składają się na koszt całkowity kredytu i tym samym na jego cenę.
Jak znaleźć dobrą ofertę kredytu gotówkowego?
Jest tylko jeden sposób, aby wybrać dobry (czyt. w miarę najtańszy) kredyt gotówkowy – porównanie różnych ofert przedstawionych przez banki.
Nie każdy ma oczywiście czas i możliwości, aby sprawdzić więcej niż dwa. Ale i to wystarczy, aby z zaledwie dwóch propozycji wybrać tańszą.
Należy wówczas skorzystać z opcji porównania, jaką daje RRSO oraz całkowity koszt kredytu. Bank ma obowiązek przekazać Tobie tzw. Formularz Informacyjny. Znajdziesz w nim m.in. wyliczenia poszczególnych kosztów, ale również i całkowity koszt kredytu i rzeczywiste oprocentowanie. Dokonując porównania wyliczeń w formularzach, łatwiej będzie wskazać kredyt tańszy.