Możliwość konsolidacji kredytów

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

Możliwość konsolidacji kredytów i pożyczek bankowych od 2 do nawet i 10., które aktualnie spłacamy w różnych bankach. Jakie są możliwości, szanse i sposobności pozyskania kredytu konsolidacyjnego?

możliwość konsolidacji kredytów


Przy odpowiednio wysokiej i dobrej ocenie kredytowej możliwości skonsolidowania zobowiązań z różnych banków są bardzo duże.

Zalety konsolidacji kredytów? Trzy, no może cztery

Czy warto skorzystać z konsolidacji? Warto, a i w pewnych szczególnych warunkach jest to nawet konieczne. Należy jednak zawsze wziąć pod uwagę to, że taka decyzja jest indywidualna i uzależniona od sytuacji finansowej.

Nie można każdego przypadku traktować standardowo – każdy przypadek klienta należy traktować osobno. Zwłaszcza, że obecnie, kiedy oprocentowanie kredytów jest wyższe niż rok czy dwa lata temu, to na konsolidacji nie można zaoszczędzić.

Dużą szansę na poprawienia strony wydatkowej domowego budżetu, konsolidacja daje tym kredytobiorcom, którzy wykażą się przed bankiem odpowiednio wysoką oceną kredytową. Do wyboru mają wówczas zarówno kredyty konsolidacyjne, jak i pożyczki konsolidacyjne.

Jakie możliwości stwarza konsolidacja kredytobiorcy? Przede wszystkim:

Zredukowanie liczby spłacanych zobowiązań

Z pewnością takie rozwiązanie pomaga nie tylko ograniczyć liczbę aktualnie otwartych kredytów i pożyczek bankowych, ale i również lepiej kontrolować budżet domowy.

Zamiast bowiem kilku płatności rat – w różnych bankach i terminach rozrzuconych po całym miesiącu – regulujemy 1 kredyt, w jednym banku i w jednym terminie. Pamiętać musisz wówczas wyłącznie o jednej racie, a nie o wielu.

Ale pod warunkiem, że skonsolidujesz wszystkie kredyty i pożyczki.

Konsolidacja kredytów obejmuje głównie kredyty i pożyczki gotówkowe, ale i także mogą to być kredyty:

  • samochodowe,
  • ratalne,
  • hipoteczne,
  • limity w kartach kredytowych i na kontach ROR – niespłacane zadłużenie jest wysoko oprocentowane.
Przeczytaj: Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 roku? O kosztach kredytowych, porównaniu i promocjach kredytowych.

Zmniejszenie wydatków związanych z obsługą zadłużenia

Po konsolidacji następuje poprawa płynności finansowej w domowym budżecie. Dlaczego? Dzięki obniżeniu nowej raty. Wydłużony czas spłaty nowego zobowiązania, to lżejsza rata kredytowa.

Ratę kredytową można bowiem tak ustalić, aby była ona mniejsza niż sumy rat miesięcznych konsolidowanych zobowiązań.

Minus? Większy koszt odsetkowy, ponieważ przez dłuższy czas korzystasz z pożyczonego kapitału, a tym samym zapłacisz więcej odsetek.

Koszt kredytowy jest związany z każdym kredytem i nie da się jego uniknąć.

Zwiększenie zdolności kredytowej

A co z dodatkową gotówką, tak chętnie eksponowaną w przekazie banków? Jest to możliwe ze względu na poprawę i zwiększenie zdolności kredytowej.

Zwiększenie zdolności jest konsekwencją zredukowania liczby zobowiązań oraz zmniejszenia wydatków z tytułu ich spłaty. Mniejsze domowe wydatki podnoszą zdolność, co umożliwia uzyskanie pożyczki gotówkowej na dowolny cel, która jest włączona do kredytu.

Lepsza zdolność kredytowa, to również możliwość zaciągnięcia większego kredytu w przyszłości w porównaniu do stanu przed konsolidacją.

Porównanie banków oferujących kredyty i pożyczki konsolidacyjne

Gdzie zgłosić się po kredyt konsolidacyjny? Na przykład do jednego z banków komercyjnych. Wybór jest bardzo duży: od 1000 zł do 250 tys. zł. Maksymalny czas spłaty: 120 rat kredytowych. Dotyczy to kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, a więc najbardziej popularnych, bez zabezpieczenia hipotecznego.

Taki kredyt konsolidacyjny gotówkowy można otrzymać również przez internet, np. w Alior Banku.

Konsolidacja kredytowa oraz najnowsze pożyczki i kredyty konsolidacyjne. Standardowe i online. Z możliwością wnioskowania o dodatkową gotówkę.

Możliwość konsolidacji kredytów, to również i zagrożenie

Pamiętaj! Połączenie kredytów i obniżenie raty kredytowej, to z pewnością duży plus przeprowadzonej konsolidacji. Ale są również minusy, takie same jak w przypadku innych kredytów: koszt do zapłacenia.

1. Zaciągając kredyt w banku oddajesz nie tylko pożyczony kapitał, ale i koszty z nim związane, np. odsetki oraz koszty pozaodsetkowe.
2. Rata kredytowa będzie tym niższa, im mocniej zostanie wydłużony okres kredytowania. Tym samym spłacając dłużej kredyt, zapłacisz więcej odsetek.
3. Zadłużenie po konsolidacji wzrośnie, a jeżeli dalej będziesz się zadłużał, to nigdy nie poprawisz stanu domowych finansów, a problem przekredytowania powróci ponownie za jakiś czas.

Zawsze sprawdź, ile wyniesie całkowity koszt Twojego nowe kredytu! Porównaj różne warianty spłaty kredytu, tak, aby najlepiej dopasować ratę do obecnej i przyszłej sytuacji finansowej.

PODSUMOWANIE

Konsolidacja nie jest cudownym rozwiązaniem, remedium i pomocą na kłopoty finansowe. Nie leczy ona przyczyn, ale łagodzi skutki finansowe.

Niekiedy jednak nie ma innej możliwości na odzyskanie płynności finansowej i uzdrowienie finansów (jakkolwiek to dziwnie brzmi) niż konsolidacja zadłużenia i obniżenie raty kredytowej. Jednak to tylko od Ciebie będzie zależeć czy za kilka lat wyjdziesz na prostą i będziesz bez kredytów, czy cały czas pozostawać będziesz na musiku…

Przeczytaj również w poradniku o konsolidacji: Przekredytowanie, to nie jedyny kłopot. Wartościowa wiedza, ale podstawowa, o kredycie konsolidacyjnym w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_konsolidacyjny.

1 komentarz do “Możliwość konsolidacji kredytów”

  1. Możliwość konsolidacji jest zawsze, o ile zdolność kredytowa jest. No i BIK w porządku bez opóźnień.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok