Mieszkanie na kredyt. Gotówkowy kredyt

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Zakup mieszkania to wciąż dla wielu osób marzenie, które można zrealizować wyłącznie ze środków zewnętrznych, czyli z kredytu hipotecznego. A czy możliwe jest, aby sfinalizować zakup kredytem gotówkowym? Czy banki udzielą pożyczki lub kredytu gotówkowego na zakup mieszkania?

mieszkania zakup na kredyt gotówkowy

Kupując mieszkanie za 250 tys. zł, 300 tys. zł lub więcej, to oczywiście nie otrzymamy kredytu gotówkowego. Można go bowiem uzyskać do 200 tys. zł i z maksymalnym okresem kredytowania wynoszącym 10 lat. Zakup mieszkania w takim przypadku musi być sfinansowany z kredytu hipotecznego – nie ma innej rady.

Nawet w hipotetycznej sytuacji, decydując się na kredyt gotówkowy na 200 tys. zł na 10 lat, to i tak koszt całkowity będzie znacznie większy, niż w przypadku wyboru kredytu hipotecznego. A jaka będzie rata?

Poniżej oszacowanie rat kredytowych: kredyt gotówkowy 200 tys. zł:

 • 1 rok – 17 304,43 zł
 • 2 lata – 9 182,90 zł
 • 3 lata – 6 391,68 zł
 • 4 lata – 4 979,28 zł
 • 5 lat – 4 200,37 zł
 • 6 lat – 3 575,79 zł
 • 7 lat – 3 178,57 zł
 • 8 lat – 2 939,37 zł
 • 9 lat – 2 706,81 zł
 • 10 lat – 2 522,52 zł

Dla kredytu hipotecznego 200 tys. zł na 10 lat rata wyniesie ok. 2000 zł. Z pewnością jest to bardziej korzystne rozwiązanie.

W sytuacji, kiedy jednak brakuje nam do zakupienia mieszkania zdecydowanie mniejszej kwoty, to rozwiązanie w postaci kredytu gotówkowego, może być jedynym wyborem.

Jeżeli szukasz taniego kredytu mieszkaniowego, to skorzystaj z możliwości jaką daje spotkanie z dobrym pośrednikiem finansowym >>

Kredyt gotówkowy na zakup mieszkania

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy wziąć kredyt gotówkowy na zakup mieszkania, należy odpowiedzieć krótko, kiedy kredyt hipoteczny jest najlepszą i jedyną możliwością sfinansowania zakupu nieruchomości.

1. Z kredytu hipotecznego korzystamy w sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych.
2. Kredyt hipoteczny wymaga posiadania odpowiednio wysokiego wkładu własnego na poziomie co najmniej 10% wartości mieszkania. Ale banki mogą wymagać wkładu własnego wynoszącego 20%.
3. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości.
4. Do kosztów całkowitych wchodzą również koszty około kredytowe, między innymi: koszt wyceny nieruchomości, ustanowienia hipoteki, itp.

W sytuacji kiedy jednak posiadamy zdecydowaną większość środków na zakup mieszkania, to wówczas można wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy. Dodatkowo może on zostać przeznaczony na wykończenie lub wyremontowanie mieszkania. Czy takie rozwiązanie może się nam kalkulować? Tak. Pod warunkiem, że skontaktujemy się z bankiem lub pośrednikiem finansowym, które dokonana analizy finansowej i przedstawi najlepsze rozwiązanie.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Tak właściwie to powinna być pożyczka gotówkowa na dowolny cel, ponieważ kredyt gotówkowy (podobnie zresztą jak i kredyt hipoteczny) może być przeznaczony na cel, który został określony w umowie. Jednakże bardzo często oba pojęcia, kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa w banku, są stosowane zamiennie i dotyczą tego samego produktu kredytowego.

Środki z kredytu hipotecznego trafiają na konto sprzedającego, natomiast pieniądze uzyskane z pożyczki gotówkowej są przelewane na konto kredytobiorcy. I w takim przypadku, to my – bez żadnych ograniczeń – możemy nimi swobodnie dysponować. Sfinansujemy zarówno zakup mieszkania, jego wykończenie lub remont. Nie jesteśmy zatem zobowiązani do przedstawiania rozliczeń z wykonanych prac.

Szybki kredyt gotówkowy

Formalności związane z kredytem hipotecznym są zdecydowanie większe niż w przypadku kredytu gotówkowego. A tym samym i czas, od zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów, poprzez złożenie wniosku kredytowego i jego wypłatę, jest zdecydowanie dłuższy w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Nie przypadkowo powyższy tytuł brzmi: „szybki kredyt gotówkowy„. Czas, w którym oczekujemy na decyzję dotyczącą przyznania kredytu, jest zdecydowanie krótszy niż wybierając kredyt hipoteczny. Nie ma konieczności dostarczania wielu dokumentów, ponieważ w tym przypadku formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Przecież kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach są najbardziej powszechnymi formami kredytowania konsumentów!

Każdy bank analizując wniosek o kredyt gotówkowy bierze pod uwagę źródło dochodu oraz historię kredytową w BIK. To wszystko ma wpływ na ocenę kredytową klienta, a tym samym na maksymalną możliwą wysokość zobowiązania.

Prawdą jest, że w niektórych bankach można uzyskać kredyt gotówkowy nawet w tym samym dniu co złożony wniosek kredytowy! Przeważnie jednak mija kilka dni od jego złożenia do dnia wypłaty pieniędzy.

Przede wszystkim tani kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe nie należą do najtańszych. Porównując kredyt hipoteczny na 100 tys. zł na 10 lat z takim samym kredytem gotówkowym, to tańszym rozwiązaniem będzie oczywiście kredyt hipoteczny. Oprocentowanie, a tym samym i raty kredytowe będą zdecydowanie niższe w porównaniu do kredytu gotówkowego.

 • kredyt hipoteczny 100 tys. zł na 10 lat – rata kredytowa ok. 980 zł.
 • kredyt gotówkowy 100 tys. zł na 10 lat – rata kredytowa ok. 1250 zł.

Co zrobić zatem, aby znaleźć tani kredyt gotówkowy? Oczywiście należy porównać 2-3 oferty kredytowe i sprawdzić, ile wyniesie całkowity koszt takiego kredytu.

Przy kredycie gotówkowym np. na 40 tys. zł różnice w kosztach mogą być już spore (a tym samym i wysokość rat).

Całkowity koszt kredytu gotówkowego 40 tys. zł na 8 lat:

 • bank 1 – całkowity koszt ok. 10 592 zł.
 • bank 2 – całkowity koszt ok. 15 200 zł.
 • bank 3 – całkowity koszt ok. 18 272 zł.
 • bank 4 – całkowity koszt ok. 29 312 zł.
 • bank 5 – całkowity koszt ok. 44 000 zł.

Jak widać powyżej, nie ma jednakowych propozycji, a dzięki zwróceniu uwagi na koszt kredytowy, możemy zaoszczędzić więcej pieniędzy. Dlatego zawsze warto porównać propozycje w kilku bankach.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok