Mały kredyt 5 tysięcy złotych na duże potrzeby

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-20 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Potrzebujesz szybkiej gotówki na nieprzewidziany wydatek? A może chcesz uporządkować swoje finanse i obniżyć raty dotychczasowych zobowiązań? W obu przypadkach warto rozważyć kredyt 5 tysięcy złotych. W zależności od potrzeb będzie to kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny.
mały kredyt 5 tysięcy złotych na duże potrzeby
Mały kredyt 5 tysięcy złotych na duże potrzeby. Źródło: kredytyporownywarka.pl


W tym artykule porównamy dwa rodzaje kredytów dostępnych w kwocie 5000 zł: kredyt gotówkowy i kredyt konsolidacyjny. Przedstawimy ich wady i zalety, a także pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Artykuł ten skierowany jest do osób, które:

 • Poszukują informacji o kredytach na 5 tysięcy złotych.
 • Chcą porównać kredyty gotówkowe i konsolidacyjne.
 • Zastanawiają się, który rodzaj kredytu jest dla nich najlepszy.

Jeśli szukasz szybkiej gotówki i masz dobrą zdolność kredytową, kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli masz kilka różnych zobowiązań do spłaty i chcesz je wszystkie (lub wybrane) skonsolidować w jeden oraz obniżyć raty, to kredyt konsolidacyjny będzie zdecydowanie lepszym wyborem.


Kredyt 5 tysięcy złotych. GOTÓWKOWY

Kredyt gotówkowy na 5 tysięcy złotych nie jest dużym finansowaniem w porównaniu do średniego kredytu (ok. 25 tys. zł 1). Jednakże jest to zobowiązanie bankowe, które należy spłacać zgodnie z ustalonym harmonogramem. W zależności od czasu kredytowania, ale i naszej kondycji finansowej, rata kredytowa może być większym lub mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Na co można wykorzystać taki kredyt gotówkowy? W zasadzie na każdy dowolny cel, poza finansowaniem działalności gospodarczej czy wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Na potrzeby poniższego artykułu kredyt i pożyczkę gotówkową będziemy traktować jako jeden i ten sam produkt oferowany przez banki. Natomiast w przypadku finansowania oferowanego przez firmy pożyczkowe mowa będzie wyłącznie o pożyczce gotówkowej.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt 5 tysięcy?

Propozycje kredytowe, z którymi można zapoznać się w bankach, również obejmują kredyty na 5 tysięcy. I są to zarówno pożyczki i kredyty gotówkowe standardowe, jak i kredyty przez internet.

Z propozycjami kredytów i pożyczek bankowych, wraz z możliwością wysłania wniosku kontaktowego zapoznasz się tutaj: Oferty kredytów gotówkowych.


Porównanie ofert kredytów 5000 zł w różnych bankach w zasadzie powinno być obowiązkowe, bo tylko dzięki temu możliwe jest wybranie korzystniejszego finansowania.

Opcja finansowania w takiej wysokości jest dostępna m.in. w:

 • Bank Pekao,
 • Credit Agricole,
 • BNP Paribas,
 • Citi Handlowy,
 • PKO BP,
 • Millennium Bank.

Kredyt 5 tys. online m.in. w Citi Handlowy, Alior Banku i Santanderze.


Gdzie dostanę pożyczkę na 5 tysięcy?

W firmie pożyczkowej nie znajdziemy kredytu, a jedynie pożyczkę na 5 tys. zł. Niby wielkiej różnicy pomiędzy kredytem, a pożyczką nie ma, ale należy wziąć pod uwagę, że kredyty są jednak oferowane tylko przez banki komercyjne i spółdzielcze oraz przez SKOK-i.

Natomiast pożyczka gotówkowa jest zaliczana do kredytów konsumenckich, jeżeli podlega przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim.

Pożyczka gotówkowa w firmach pożyczkowych w takiej kwocie jest najczęściej oferowana na raty. Trudno sobie wyobrazić pożyczenie takiej kwoty na bardzo krótki termin, np. Na 60 dni.

Ale nawet wówczas, kiedy zdecydujemy się na pożyczkę ratalną, to i tak koszt całkowity będzie znacząco wyższy od finansowania uzyskanego w banku.

Najnowszy przegląd propozycji w firmach pożyczkowych online: Wyszukiwarka pożyczek pozabankowych na raty.

Kredyt KONSOLIDACYJNY 5 tysięcy

Zamiast dwóch pożyczek gotówkowych, limitu w koncie, a może i zadłużenia w karcie kredytowej, można to wszystko „połączyć” w jeden kredyt. Warto to zrobić zwłaszcza z limitami, jeżeli nie są spłacane.

Obecnie limity w kartach i na kontach są wysoko oprocentowane – nawet i 18% w skali roku. Jest to znacznie wyżej niż zwykłe pożyczki gotówkowe bankowe.

Kredyt konsolidacyjny na 5 tysięcy złotych i połączenie kredytów w całkowicie nowe zobowiązanie? Oczywiście jest taka możliwość. To łączenie kredytów i pożyczek, to właśnie konsolidacja. Wybierając kredyt konsolidacyjny spłacisz wybrane pożyczki i kredyty, a zamiast dwóch lub więcej takich zobowiązań w różnych bankach, będziesz miał do spłacania jeden kredyt.

Konsolidacja w takiej wysokości nie jest być może dużą kwotą, ale jeżeli suma obecnie spłacanych rat kredytowych jest znaczącym obciążeniem w domowych finansach, to należy rozważyć takie rozwiązanie.

W przypadku konsolidacji kredytów można wziąć pod uwagę również pożyczkę konsolidacyjną bankową.

Gdzie szukać najlepszej oferty konsolidacyjnej?

Jest kilka banków, w których można wziąć taki kredyt. I co jest ważne, nie musisz chodzić po placówkach, aby wybrać najlepszą opcję! Jest tylko jeden krok, aby to sprawdzić: wypełnić krótki formularz do banku.

To przedstawiciel banku do Ciebie przedzwoni, aby przedstawić propozycję konsolidacyjną. Nie masz obowiązku, aby z niej skorzystać. Konsolidację kredytów do wysokości 5 tysięcy możesz zrobić m.in. w:

 • Pekao S.A.,
 • Santander Bank,
 • BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • PKO BP.
Aktualne oferty najtańszych kredytów konsolidacyjnych można znaleźć w wielu dostępnych rankingach online, np.: ranking kredytów i pożyczek konsolidacyjnych.

Jeżeli masz czas, to zawsze pamiętaj o tym, aby przeprowadzić porównanie przynajmniej dwóch ofert przedstawionych przez bank. Porównanie kosztów całkowitych kredytu jest jedyną możliwością wybrania tańszego kredytu.


Ile wynosi rata kredytu 5 tysięcy złotych?

Jaka będzie rata dla kredytu gotówkowego na 5 tys. zł? Ważne jest, aby wybrać najbardziej optymalny okres spłaty. Tak, aby rata nie byłą zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jeżeli korzystasz z kalkulatorów kredytowych przy danej propozycji kredytowej banku, to otrzymujesz zawsze szacunkowe wyliczenia. Zarówno dla rat kredytowych, jak i kosztów całkowitych. Ostateczne obliczenia może przeprowadzić bank po dokonaniu analizy zdolności kredytowej.

Założenia do obliczeń:

 • kredyt gotówkowy 5 tys. zł.
 • Oprocentowanie nominale wyrażone w skali roku: 11,49%.
 • Koszty kredytowe – wyłącznie odsetki.
Czas spłaty
(w miesiącach)
Wysokość ratyKoszt odsetkowy
51 028,91 zł144,54 zł
10526,71 zł267,08 zł
15359,43 zł391,51 zł
20275,89 zł517,85 zł
25225,84 zł646,08 zł
30192,54 zł776,19 zł
35168,81 zł908,20 zł

Co widać z powyższej symulacji rat kredytowych, to jedno: im dłużej spłacamy kredyt, tym mniejszą ratę płacimy. Jednocześnie korzyści z takiego rozwiązania są coraz mniejsze. Dalsze wydłużanie czasu spłaty sprawia, że różnice w kolejnych ratach będą coraz mniejsze, a koszt odsetek będzie coraz większy.

kredyt 5 tys. zł zmiana raty
Kredyt 5 tys. zł: wysokość raty i czas kredytowania. Źródło: kredytyporownywarka.pl
kredyt 5 tys. zł wzrost kosztów odsetkowych w stosunku do wydłużenia czasu spłaty
Kredyt 5 tys. zł: wzrost kosztów odsetkowych w stosunku do wydłużenia czasu spłaty. Źródło: kredytyporownywarka.pl
kredyt 5 tysięcy zmiana rat do poprzednich
Kredyt 5 tys. zł: różnica w zmianie wysokości raty do okresu poprzedniego. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Sprawdź również wyliczenia: jaka rata dla kredytu 20 tysięcy?

Ile kosztuje kredyt na 5 tys. zł?

Co oznacza, że jest to tani kredyt na 5 tys. zł? Zwracając uwagę na cenę kredytu należy sprawdzić jaki jest koszt całkowity i jego RRSO, ale w porównaniu z innymi ofertami. Mniejszy koszt kredytu, to oczywiście tańszy kredyt.

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne mogą zawierać różne koszty. Poza odsetkami może to być również:

 • prowizja,
 • różnego rodzaju ubezpieczenia,
 • opłaty przygotowawcza i administracyjne (pełna dowolność w ich nazewnictwie, zwłaszcza w przypadku firm pożyczkowych).

Nie jest możliwe wskazanie na podstawie tylko jednej oferty kredytowej czy pożyczkowej, że jest ona najtańsza. Ważne jest, aby przynajmniej dwie oferty przygotowane przez dwa różne banki czy firmy pożyczkowe porównać. Zwłaszcza pod względem kosztów całkowitych. Dopiero wówczas można wskazać kredyt tańszy i korzystniejszy cenowo.


Porównanie kredytów na 5000 zł. Przykładowa analiza ofert

Prawie ze 100% pewnością można być pewnym tego, że przy porównaniu kredytowym, jedna z dwóch ofert będzie tańsza.

Który z kredytów 5 tys. zł na 20 miesięcy będzie tańszy?

BankRSOProwizja
Nr 118%5%
nie jest kredytowa
Nr 212,79%0%
Nr 311,99%200 zł
pobrana z góry

Wyliczenia dla rat równych oraz koszt całkowity:

BankRataKoszt całkowity
Nr 1291,23 zł1 0274,57 zł
(odsetki 824,57 zł
+ prowizja 250 zł)
Nr 2237,22 zł693,19 zł
Nr 3235,34 zł848,26 zł
(odsetki 648,26 zł
+ opłata 200 zł)

Oferta banku drugiego jest najtańsza pod względem kosztów całkowitych, pomimo że rata w banku nr 3 jest mniejsza.

Przeczytaj o pożyczkach tutaj: Pożyczka gotówkowa na dowolny cel.

Tani kredyt 5000 zł? Z mniejszym oprocentowaniem – tak

Spójrzmy jeszcze na wyliczenia rat, ale zwracając uwagę na oprocentowanie nominalne. Czy w zasadniczy sposób zmieni się wysokość raty? A jak będzie wyglądał koszt odsetkowy?

Ostateczne warunki kredytowania zawsze zależą od oceny kredytowej przeprowadzonej przez bank.

Przyjmijmy założenia:

 • Kredyt 5000 zł.
 • Czas kredytowania 12 miesięcy.
 • Raty równe.
 • Jedynym kosztem są odsetki.

Wysokość rat i całkowitego kosztu dla przyjętego oprocentowania nominalnego w skali roku (RSO) na podstawie propozycji kredytowych niektórych banków.

RSORataKoszt odsetek
9,99%439,56 zł274,67 zł
11.85%443,89 zł326,72 zł
12,45%445,30 zł343,57 zł

Różnice w ratach nie są zbyt duże oczywiście, podobnie jak i w koszcie całkowitym. Jeżeli wydłużony zostanie czas spłaty do 24 miesięcy (kredyt 5000 zł na 2 lata), to różnice w ratach jeszcze bardzie się spłaszczą, natomiast większe różnice są zauważalne w koszcie odsetkowym.

RSORataKoszt odsetek
9,99%230,70 zł536,84 zł
11,85%235,02 zł640,41 zł
12,45%236,42 zł674,07 zł


Jakie dokumenty należy przygotować do kredytu na 5000 zł?

Wymagane dokumenty potrzebne dla kredytu do 5 tys. złotych są w większości banków podobne. Podstawowa lista dokumentów i formalności:

 1. Dokument tożsamości – taki jak dowód osobisty lub paszport. Podstawowy i obowiązkowy dokument służący potwierdzeniu tożsamości. W przypadku obcokrajowców może to być również karta czasowego lub stałego pobytu.
 2. Wypełniony poprawnie wniosek bankowy. Obejmuje on dane osobowe oraz parametry finansowania – wysokość i czas spłaty w miesiącach. Należy wypełnić kilka dodatkowych rubryk. np. dotyczących zatrudnienia. Wniosek nie przekracza z reguły 2-3 stron, a w przypadku pożyczek gotówkowych przez internet jest generowany na podstawie podanych danych.
 3. Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach i obecnym zatrudnieniu. Bank podane dane bierze do obliczania zdolności kredytowej (łącznie z ponoszonymi wydatkami w gospodarstwie domowym). Zaświadczenie obejmuje różne formy uzyskiwana wynagrodzenia:
  • Zatrudnienie z tytułu umowy o pracę,
  • Dochód z tytułu emerytury lub renty, świadczenia opiekuńczego,
  • Dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej,
  • Dochód z tytułu gospodarstwa rolnego,
  • Zatrudnienie z tytułu umowy cywilnoprawnej (np. umowa zlecenie, dzieło, najem).
 4. Wyciąg z rachunku bankowego z 3 lub 6 ostatnich miesięcy. Nie zawsze jest to konieczne. Częściej w sytuacjach, kiedy wnioskujesz o pożyczkę internetową lub pożyczkę w innym banku niż w swoim. W banku, na konto którego wpływa wynagrodzenie, wyciągu raczej nie będziesz potrzebował. Bank sprawdzi wpływy na konto i wpływy z konta.

Dodatkowo w przypadku konsolidacji kredytów potrzebne są umowy kredytowe i pożyczkowe, które chcesz skonsolidować

Pamiętaj, że wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od banku i twojej sytuacji finansowej.

Kredyt 5 tysięcy zł – FAQ

Kredyt gotówkowy to elastyczna forma finansowania, która umożliwia sfinansowanie szerokiego wachlarza potrzeb, zaczynając od niespodziewanych napraw, poprzez edukację, zakup samochodu czy sprzęt AGD, aż po pokrycie kosztów remontu, czy nawet kupna nieruchomości.

Kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa niebankowa nie może być oprocentowana nominalnie więcej niż określa to polskie prawo. Obliczane jest ono zgodnie z formułą: 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%).

Kredytobiorcy mają możliwość wyboru pomiędzy kredytem o stałym lub zmiennym oprocentowaniu. Opcja ze stałą stopą procentową zapewnia stabilność i przewidywalność rat – oprocentowanie nie zmieni się przez cały czas trwania umowy. Oprocentowanie zmienne może okazać się korzystniejsze w przypadku spadku stóp rynkowych, ale ich wzrost spowoduje wzrost rat kredytowych.

Niezależnie od tego, gdzie się zdecydujesz na finansowanie, instytucje przeprowadzają analizę zdolności kredytowe, a wszystkie banki i coraz więcej firm pożyczkowych, pobierają raport z BIK, aby sprawdzić wiarygodność kredytową.

Podstawowym dokumentem wymaganym przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy jest ważny dowód osobisty, potwierdzający tożsamość wnioskodawcy.

Maksymalna kwota dostępnego kredytu gotówkowego wynosi 255 550 złotych. Jednak przyznana suma, i dotyczy to również kredytu na 5 tysięcy, zależy od indywidualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy i jego zdolności kredytowej.


Jaki kredyt 5 tysięcy złotych wybrać – gotówkowy czy konsolidacyjny?

Kredyt gotówkowy jest prostym finansowaniem i może zostać wykorzystany na cel dowolny, np. na remont mieszkania, zakup samochodu czy wakacje. Natomiast kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym z przeznaczeniem WYŁĄCZNIE na spłatę wybranych kredytów i pożyczek.


Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny na 5 tysięcy zł?

W szczególnych przypadkach warto jest rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego. W zasadzie są trzy główne powody:

 1. Zmniejszenie liczby zobowiązań , które aktualnie spłacamy w bankach.
 2. Obniżenie raty kredytowej. Powinna być ona mniejsza w porównaniu do sumy rat kredytów konsolidowanych.
 3. Zwiększenie zdolności kredytowej, co dla wielu osób jest dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków finansowych lub umożliwia uzyskanie większego kredytu w przyszłości.
Pamiętaj! Przyznane limity kredytowe w ROR-ach i na kartach kredytowych, nawet wówczas kiedy z nich nie korzystamy, obniżają zdolność kredytową.

Na kredycie konsolidacyjnym można również zaoszczędzić. Jest to możliwe, kiedy spłacane są drogie kredyty i pożyczki z wysokim oprocentowaniem. Przykład konsolidacji limitów w artykule: Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?


Dlaczego przy konsolidacji na 5 tysięcy rata będzie mniejsza?

Wybrany okres kredytowania w naturalny sposób wpływa na wysokość miesięcznej raty. Dłuższy czas kredytowania, to mniejsza rata kredytowa. Z tym że należy uświadomić sobie dwie rzeczy:

 1. Żaden kredyt nie jest za darmo. To oznacza, że nie oddasz tylko pożyczonego kapitału. Wystąpią również koszty kredytowe. Mogą to być „tylko” odsetki, ale i również prowizja czy inne koszty, np. koszty wykupienia ubezpieczenia.
 2. Mniejszą ratę uzyskuje się poprzez wydłużenie czasu kredytowania, a to jest równoznaczne ze zwiększeniem kosztu odsetkowego, czyli rośnie koszt całkowity kredytu.

Zależność pomiędzy wysokością raty, a czasem kredytowania występuje w przypadku każdego kredytu i pożyczki.

Jakie kredyty można skonsolidować do 5 tysięcy złotych?

Generalnie konsolidacja kredytów pozwala spłacić wszystkie wybrane kredyty i pożyczki bankowe, począwszy od kredytów gotówkowych, a na hipotecznych kończąc. Oczywiście przy tej kwocie nie bierzemy pod uwagę kredytów hipotecznych.

Ale już pożyczki gotówkowe czy limity kredytowe, to jak najbardziej tak. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na limity w rachunkach ROR i na kartach kredytowych. Są to produkty kredytowe wysoko oprocentowane. Wszystko jest w porządku, kiedy są one regularnie spłacane, a limit odnawiany.

Może się zdarzyć jednak, że limit jest maksymalnie wykorzystany, a zadłużenie „ciągnie się” w nieskończoność… Naliczane są wówczas wysokie odsetki, a dług cały czas pozostaje na takim samym poziomie przez wiele miesięcy. Zastanów się czy nie warto pozbyć się takiego zadłużenia i zrezygnować z tych produktów.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny na 5000 zł pozwala skonsolidować limity w koncie i na karcie, to należy pamiętać, że dla karty kredytowej i limitu zadłużenia w rachunku, konsolidacja oznacza, że zobowiązania te są spłacane, a karta i limit zostają zamknięte.

Kto może dostać kredyt lub pożyczkę na 5 tysięcy zł?

Każda osoba, która spełni określone warunki postawione przez bank (lub pożyczkodawcę) może otrzymać finansowanie w kwocie 5 tysięcy.

Podstawowe warunki, które są zawsze wymagane przez każdą z instytucji:

 • pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych,
 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
 • stałe źródło dochodu: może to być umowa o pracę na czas nieokreślony, ale są akceptowane również umowy cywilnoprawne,
 • pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Należy poprawnie wypełnić i złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę w wybranej instytucji, dołączając komplet wymaganych dokumentów.


Czy pożyczkę gotówkową przez internet można dostać szybko?

Pożyczka gotówkowa bez wychodzenia z domu, online – czyli przez internet. Pięć tysięcy pożyczki gotówkowej? Jak najbardziej! Jeżeli można pożyczyć znacznie więcej, to nie ma żadnego problemu, aby była to pożyczka na 5 tysięcy zł online.

Wniosek o pożyczkę online można złożyć w każdym banku. Jak to zrobić? Poszukać banku, który daje taką możliwość. A tych banków jest kilka: pożyczka gotówkowa Citi Handlowy, PKO BP dla obecnych i nowych klientów, Alior Bank czy Millennium.

Na spokojnie w domu należy wypełnić wniosek pożyczkowy zgodnie z tym, co pokaże się na ekranie. W każdym momencie można zadzwonić na infolinię banku i poprosić o wyjaśnienie, a nawet i pomoc, jeżeli cokolwiek będzie niezrozumiałe.


1 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/830965/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-2024-03-19.
Sprawdź również kredyt konsolidacyjny w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_konsolidacyjny.
Publikacja „Mały kredyt 5 tysięcy złotych na duże potrzeby” zawiera linki afiliacyjne do banków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok