Maksymalna kwota kredytu

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-08 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Maksymalna kwota kredytu? 1000 zł czy 100 000 zł? Ile wynosi maksymalna kwota kredytu, jaki można otrzymać w banku? Czy każda osoba wnioskująca o kredyt otrzyma tyle, ile napisze we wniosku kredytowym? Od czego zależy maksymalna kwota kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego i hipotecznego?
maksymalna kwota kredytu
Maksymalna kwota kredytu. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Maksymalna kwota kredytu, jaki można otrzymać w banku zależy od zdolności kredytowej klienta. Na jej wysokość wpływają różne czynniki, a do najważniejszych należą:

  • wysokość osiąganych dochodów.
  • rodzaj umowy o pracę. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilno-prawnej nie uzyskają finansowania. Większość banków dopuszcza tego rodzaju umowy: ważny jest jednak zarówno cel kredytowania, jak również dotychczasowy staż u pracodawcy.
  • wysokość stałych wydatków i to zarówno tych dotyczących opłat za media, jak i tych, które przeznaczane są na spłatę innych zobowiązań (inne kredyty i pożyczki, limity – nawet nie wykorzystane – w kartach kredytowych i w ROR).
  • wiek potencjalnego kredytobiorcy. Banki określają zarówno minimalny, jak i maksymalny wiek kredytobiorcy. Czas kredytowania jest ustalany w taki sposób, aby spłata zobowiązania nastąpiła przez ukończeniem np. 65 lat przez kredytobiorcę. Ma to miejsce w przypadku każdego kredytu, ale najczęściej można się z takimi ograniczeniami spotkać w przypadku kredytów długoterminowych (kredyty i pożyczki hipoteczne oraz kredyty konsolidacyjne hipoteczne).

Na wysokość zdolności kredytowej nie wpływa historia kredytowa w BIK. Banki sprawdzają oczywiście jak potencjalny kredytobiorca radził sobie w przeszłości (i obecnie) ze spłatą zobowiązań, ale ta ocena nie bezpośredniego przełożenia na wysokość zdolności kredytowej. Jest to czynnik brany pod uwagę przy analizie kredytowej klienta i wpływający na ostateczną decyzję kredytową.

Kredyt gotówkowy z maksymalną kwotą kredytu

Szukając najlepszej oferty kredytu gotówkowego, należałoby na początku określić wysokość potrzeb finansowych, w następnym kroku zapoznanie się z dostępnymi propozycjami w bankach, a ostatecznie porównanie ofert kredytowych pod względem kosztów całkowitych.

Propozycje banków są niezwykle zróżnicowane, nie tylko co warunków, możliwości wnioskowania (online i standardowo), ale i wysokości maksymalnej kwoty kredytu.

Różnice w maksymalnej kwocie kredytu gotówkowego, który jest możliwy do uzyskania w poszczególnych bankach, może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Średnia wartość kredytu gotówkowego udzielonego w styczniu 2022 r. wyniosła 20 597 zł (źródło: media.bik.pl/).

Warto pamiętać, że kredyt i pożyczka gotówkowa jest kredytem konsumenckim. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, umową o kredyt konsumencki jest umowa o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł. Jednocześnie KAŻDY podmiot udzielający kredytów i pożyczek, ma obowiązek zbadać zdolność kredytową klienta, czyli sprawdzić jego możliwości co terminowej spłaty zobowiązania (zgodnie z warunkami określonymi w umowie).

Jak widać zatem maksymalna kwota kredytu może być ograniczona ustawą o kredycie konsumenckim, ofertą banku oraz zdolnością kredytową klienta i jego potrzebami finansowymi.

Kredyt hipoteczny a maksymalną kwotą kredytu

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego jest ograniczona nie tylko zdolnością kredytową, ale i wartością nieruchomości zabezpieczonej na hipotece, która jest pomniejszona jednocześnie o wysokość wymaganego wkładu własnego.

Kredyty i pożyczki gotówkowe opiewają na kwoty zdecydowanie mniejsze niż w przypadku kredytów hipotecznych, i tym samym warunki i formalności stawiane potencjalnym kredytobiorcom są znacznie mniejsze.

Środki pochodzące z kredytu gotówkowego mogą zostać przeznaczone na dowolny cel konsumpcyjny (z uzyskanych środków nie może być finansowa działalność gospodarcza). Natomiast kredyt hipoteczny jest kredytem:

  • celowym,
  • długoterminowym,
  • zabezpieczonym na hipotece,

dlatego ryzyko kredytowe dla banku jest znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, a tym samym pozwala to bankom ustalić zdecydowanie lepsze warunki kredytowania w porównaniu do pozostałych produktów kredytowych.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego w styczniu 2022 r. wyniosła 349,75 tys. zł (źródło: media.bik.pl/).

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S banki nie mogą w 100% sfinansować zakupu nieruchomości przez kredytobiorcę. Musi on udokumentować posiadanie tzw. wkładu własnego, wynoszącego co najmniej 20% wartości kupowanej nieruchomości. Więcej w tym temacie przeczytasz tutaj: Co oznacza wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Jak zwiększyć wysokość maksymalnej kwoty kredytu?

Jedynym rozwiązaniem jest poprawienie swojej zdolności kredytowej.

  1. Przede wszystkim należałoby zmniejszyć liczbę posiadanych zobowiązań. Wybrane zobowiązania można spłacić samodzielnie lub skonsolidować w jeden kredyt. To drugie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wysokość raty dzięki wydłużeniu czasu spłaty. W obu przypadkach zwiększa się wysokość dochodu rozporządzalnego, a tym samym i poprawia się zdolność kredytowa.
  2. Przystąpienie innej osoby o wysokiej zdolności kredytowej do umowy kredytowej, np. członek najbliższej rodziny.
  3. Dodatkowe zabezpieczenie kredytu, np. wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Wysoka zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa pomaga bardzo często uzyskać lepsze warunki kredytowania, np. w kwestii oprocentowania czy prowizji, co oczywiście wpływa na całkowity koszt kredytu. Jest to istotne, ponieważ im wyższa kwota uzyskanego finansowania, tym wyższe będą koszty kredytowe. Aby ograniczyć obciążenie domowego budżetu z tytułu płatności rat, konieczne będzie wydłużenie czasu kredytowania, a to również dodatkowo wpłynie na cenę kredytu.

Jeżeli zamierzasz skorzystać z kredytu, to zawsze pamiętaj, aby pożyczać tylko tyle, ile potrzebujesz. Nie przekraczaj tej kwoty, nawet wówczas, kiedy pozwala masz zdecydowanie większą zdolność kredytową. Mniejsze zobowiązanie z odpowiednio dopasowaną ratą kredytową, powinno zagwarantować terminową spłatę kredytu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok