Który bank ma najlepszy kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy zł?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-13 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny 10 tys. zł w bankach. Również dobrze może to być pożyczka na skonsolidowanie zadłużenia, Nie wiesz jeszcze jaki bank wybrać, gdzie dokonać połączenia kredytów i pożyczek? Sprawdź poniższe propozycje bankowe – w promocji, standardowe i przez internet.

który bank ma najlepszy kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy złotych
Który bank ma najlepszy kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy zł? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Konsolidacja kredytów polega na zamianie wybranych zadłużeń bankowych na jeden kredyt. Zamiana (połączenie kredytów) – tak się mówi potoczenie – w praktyce polega na zaciągnięciu nowego kredytu. Tak pozyskane środki finansowe są przeznaczane wyłącznie na spłatę zobowiązań kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny jest skierowany przede wszystkim do tych kredytobiorców, którzy:

 • posiadają zadłużenia kredytowe i pożyczkowe w bankach i regularnie je spłacają,
 • chcieliby ograniczyć ich liczbę do akceptowalnego poziomu,
 • rozważają zmniejszenie nowej raty, tak, aby była ona mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań,
 • chcą zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Kredyt konsolidacyjny – spłata innych kredytów z nowego kredytu

Sytuacja materialna Polaków od lat ulega systematycznej poprawie, stąd większy popyt na produkty kredytowe oferowana przez banki.

Jak podaje BIK w swoim Newsletterze kredytowym, w marcu 2024 r., w porównaniu do marca ubiegłego roku, banki i SKOK-i udzieliły w ujęciu liczbowym o prawie 90% więcej kredytów ratalnych i mieszkaniowych oraz blisko 4% więcej kredytów gotówkowych. 1

Ale nie zawsze spłata zobowiązań przebiega bez większych lub mniejszych komplikacji. Mając to na uwadze, banki mają przygotowane dla klientów kilka rozwiązań awaryjnych, w tym przygotowany produkt kredytowy, który może przynieść poprawę płynności finansowej.

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Wiemy już, że jest to kredyt celowy, a to oznacza, że przeznaczyć go nie można na nic innego, jak tylko na spłatę innych zobowiązań kredytowych. W rozpatrywanym przypadku kwota nie przekracza 10 tys. zł.


Jakie kredyty można skonsolidować?

O tym jakie kredyty można skonsolidować decyduje bank w swojej propozycji. Generalnie jednak umożliwia skonsolidowanie całego szeregu różnych kredytów i pożyczek bankowych:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,

Do konsolidacji mogą zostać włączone również limity kredytowe w kontach i w kartach kredytowych. Warto pamiętać, że są one oprocentowane znacznie wyżej (średnio ok. 17-18%) niż zwykłe pożyczki gotówkowe.


Z jakim bankiem skontaktować się w sprawie kredytu konsolidacyjnego na 10 tysięcy?

Po kredyt konsolidacyjny można zgłosić się do:

 • banku, do którego jest przelewane wynagrodzenie, czyli do tego, który prowadzi nasz rachunek osobisty,
 • innego banku, zwłaszcza wówczas, kiedy oferuje kredyt konsolidacyjny w promocji.

Można również wybrać bank i kredyt konsolidacyjny online, bez wychodzenia z domu. Taka możliwość jest np. udostępniona w Alior Banku.

Propozycje banków dotyczące konsolidacji sprawdzisz tutaj: Oferty Kredytów Konsolidacyjnych.

Jakie są zalety konsolidacji na 10000 zł?

Zalety są związane głównie z przeprowadzoną konsolidacją, ponieważ kredyt konsolidacyjny służy tylko do zrealizowania tego celu. Poza tym, jest to kredyt, a takie finansowanie kosztuje.

Jakie są zatem podstawowe plusy konsolidacji?

 1. Możliwość pozbycia się nadmiernej liczby zobowiązań. Konsolidacja obejmuje co najmniej dwa zobowiązania, a nierzadko takich kredytów i pożyczek jest znacznie więcej. Im mniej kredytów na głowie, tym lepiej.
 2. Poprawienie płynności finansowej oraz zwiększenie zdolności kredytowej dzięki zmniejszeniu raty. Wydłużając czas kredytowania rośnie oczywiście w takim przypadku koszt odsetkowy.
 3. W ramach konsolidacji możemy pozyskać dodatkową gotówkę na inne potrzeby.
 4. Jest również możliwość zaoszczędzenia kredycie, jeżeli nowy kredyt ma dużo lepsze warunki spłaty niż kredyty „stare”, które chcemy skonsolidować.
Dodatkowe informacje i wyliczenia znaleźć można w artykule: Kredyt konsolidacyjny czy się opłaca?

Jakie są wady konsolidacji na 10000 zł?

Kredyt konsolidacyjny na 10000 zł, podobnie zresztą jak i inne produkty kredytowe, ma swoje wady. I nie jest idealnym rozwiązaniem. Podstawowa wada to:

Całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny kosztuje – trywialne stwierdzenie, ale prawdziwe. Odsetki zostaną naliczone na pewno, ze względu na występujące oprocentowanie nominalne kredytu. Może również wystąpić koszt związany z prowizją za udzielenie kredytu czy wymagane będzie wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Większy kredyt i dłuższy czas spłaty, to większa cena za pożyczony kapitał.

Zaleta konsolidacji kredytów, które wiąże się z obniżeniem raty, staje się jednocześnie wadą kredytu konsolidacyjnego. Ponieważ odbywa się to poprzez wydłużenie okresu kredytowania, to skutek jest wiadomy: zwiększa się koszt odsetkowy, a tym samym większy jest całkowity koszt kredytu oraz rośnie zadłużenie kredytobiorcy.

Jeżeli chcesz zmniejszyć czynnik kosztowy, to nie tylko porównaj oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach, ale i postaraj się negocjować warunki umowy kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny – raty kredytowe

Miesięczna rata nowego kredytu może być znacząco niższa od sumy miesięczny rat konsolidowanych kredytów. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że zostaje wydłużony okres kredytowania.

Warto również pamiętać, że kredyty konsolidacyjne są nieco tańsze od zwykłych kredytów gotówkowych. W szczególności zaś są znacznie niżej oprocentowane od limitów w kontach i na kartach.

Konsolidacja gotówkowa może być rozłożona nawet i na lat 10. Jest to 120 miesięcznych rat kredytowych. Jednak dla kwoty do 10 tys. zł, czas spłaty będzie znacząco mniejszy.

Niemniej jednak, ratę kredytową można zmniejszyć do odpowiedniego poziomu. Przy czym z każdym dodatkowym miesiącem, różnice pomiędzy wysokością rat do okresu poprzedniego, będą coraz mniejsze.


Raty równe kontra malejące – które wybrać?

Kredyty spłacane są w ratach składających się z części kapitałowej i odsetkowej. Wyróżnić można dwa główne rodzaje rat, w jakim można spłacać kredyt konsolidacyjny:

1. Raty równe:

 • wysokość raty jest stała przez cały okres spłaty,
 • na początku okresu spłaty większą część raty stanowią odsetki, a mniejszą kapitał,
 • z każdą kolejną ratą proporcje te się zmieniają – część kapitałowa rośnie, a maleje odsetkowa.

Zaleta rat równych, to łatwość zaplanowania budżetu domowego ze względu na stałą wysokość raty. Wadą jest wyższy koszt odsetkowy (a tym samym i całkowity) kredytu w porównaniu do rat malejących.

2. Raty malejące:

 • wysokość części kapitałowej raty jest stała przez cały okres spłaty,
 • wysokość części odsetkowej maleje wraz ze spłatą kapitału,
 • początkowo miesięczne raty są dużo wyższe od malejących, ale z czasem stają się coraz mniejsze.

Zalety rat malejących to niższy odsetkowy (całkowity) koszt kredytu w porównaniu do rat równych. Wadą są wyższe raty na początku okresu spłaty i wymagana jest większa zdolność kredytowa.


Ile wynosi rata kredytu konsolidacyjnego na 10 tysięcy?

Jak będzie wyglądać rata kredytowa? Ratę kredytową można wyliczyć przyjmując odpowiednie założenia. Pamiętać należy jednak o tym, że warunki oferty kredytowej w każdym banku są zdeterminowane przez ocenę kredytową, na którą składa się zdolność i wiarygodność kredytowa.

Z dużym prawdopodobieństwem oferta przedstawiona przez bank będzie lepsza, jeżeli ocena wypadnie powyżej średniej.

Kredyt konsolidacyjny 10000 zł z oprocentowaniem 12%. Wyliczenia:

czas spłatywysokość raty
równej
koszt
odsetkowy
12 miesięcy
(1 rok)
888,49 zł661,85 zł
24 miesiące
(2 lata)
470,73 zł1 297,63 zł
36 miesiące
(3 lata)
332,14 zł1 957,15 zł
48 miesięcy
(4 lata
263,34 zł2 640,24 zł
60 miesięcy
(5 lat)
222,44 zł3 346,67 zł

Różnice w wysokości raty w stosunku do poprzedniego okresu:

 • wydłużenie czasu spłaty z 12. miesięcy do 24: 417,76 zł.
 • wydłużenie czasu spłaty z 48. miesięcy do 60: 40,90 zł.

Pamiętać należy również, że im dłużej jest spłacany kredyt, tym większy będzie koszt odsetkowy.

Dwukrotnie mniejszy kredyt konsolidacyjny. Jaka będzie rata i koszt odsetkowy? Kredyt konsolidacyjny 5 tys. zł.

Jaka rata przy konsolidacji na 8 tysięcy?

Podobnie jak wyżej przy wyliczaniach dla konsolidacji na 10 tys. zł, tak i w przypadku kredytu na 8 tysięcy, konkretną wysokość rat i kosztów wyliczy bank prezentując ofertę. Na potrzeby poniższego artykułu nie będziemy komplikować sprawy i zakładamy, że jest to oferta promocyjna bez prowizji z oprocentowaniem rocznym nominalny 12,10%. Koszt zapłaconych odsetek jest jedyny kosztem kredytu.

Wysokość rat równych oraz koszt odsetkowy wynosi:

czas spłatywysokość raty
równej
koszt
odsetkowy
24 miesiące
(2 lata)
376,96 zł1 047,08 zł
36 miesiące
(3 lata)
266,10 zł1 579,48 zł
48 miesięcy
(4 lata
211,06 zł2 131,06 zł
60 miesięcy
(5 lat)
178,36 zł2 701,61 zł

Czy raty są duże? To już zależy od sumy rat, które płaciliśmy poprzednio. Jeżeli np. było to 360 zł, to przy okresie 3-letnim rata będzie prawie o 100 zł niższa. Jednak zwróć uwagę, że koszt całkowity kredytowania wyniesie ponad 1500 zł.

kredyt konsolidacyjny na 8 000 zł: raty i odsetki
Kredyt konsolidacyjny na 8000 zł: raty i odsetki. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Tani kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy – porównanie banków

Jasne jest, że wydłużając czas spłaty zmniejszymy ratę – i o to chodzi w konsolidacji. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na całkowity koszt, który zwiększa się z każdym dodatkowym rokiem kredytowania. Jest to naturalna zależność pomiędzy długością spłaty zobowiązania, a kosztem odsetkowym kredytu.

Konieczne jest zatem, aby w miarę możliwości porównać przynajmniej dwie oferty kredytowe. Sprawdzając i jednocześnie porównując całkowite koszty – na podstawie otrzymanych formularzy informacyjnych – będzie łatwiej wskazać tańszy kredyt konsolidacyjny 10 tys. zł w banku.


Kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy – jakie zarobki?

Kredyt konsolidacyjny to popularne rozwiązanie dla osób mających kilka zobowiązań kredytowych i pożyczkowych, które chcą nie tylko uporządkować swoje finanse, ale i zredukować wysokość miesięcznych rat.

Jednak zdolność kredytowa odgrywa kluczową rolę w procesie ubiegania się o ten rodzaj kredytu. W jaki sposób zarobki wpływają na możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego na 10 tysięcy złotych?

Zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty kredytu z bieżących dochodów, jest kluczowym czynnikiem branych pod uwagę przez banki przy ocenie wniosków kredytowych. Wymagają one, aby wnioskodawca dysponował odpowiednio wysokimi, udokumentowanymi dochodami, co pozwoli spłacać nowy kredyt zgodnie z warunkami umowy.

Wysokość dochodów miesięcznych ma największy wpływ na zdolność kredytową. Banki akceptują ich różne źródła i może to być wynagrodzenie za pracę, umowy zlecenie lub o dzieło, dochody z działalności gospodarczej czy z najmu nieruchomości. Im są one wyższe, tym łatwiej i większy uzyskać kredyt.

Ale nie są to wszystkie elementy oceny zdolności. Istnieje wiele czynników, które w naturalny sposób zdolność kredytową obniżają:

 • raty spłacanych kredytów i pożyczek,
 • opłaty za mieszkanie, media, abonamenty, alimenty,
 • inne miesięczne wydatki.

Wszystkie one podliczone w ujęciu miesięcznym, zmniejszają wysokość maksymalnego kredytu do uzyskania.

Aby poprawić zdolność kredytową i zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego na 10 tysięcy złotych, można rozważyć połączenie wszystkich zobowiązań. Efektem skonsolidowania zobowiązań i wydłużenia okresu kredytowania jest obniżenie miesięcznych kosztów obsługi zadłużenia poprzez płacenie niższej raty kapitałowo-odsetkowej. Mniejsza rata poprawia bilans domowego budżetu, a tym samym zwiększa zdolność kredytową wnioskodawcy.

Ile zatem powinny wynosić miesięczne zarobki netto dla kredytu konsolidacyjnego na 10000 zł? Można to jedynie oszacować, bowiem dokładne wyliczenia przeprowadzi bank, analizując indywidualną sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy.

Na przykład dla singla dochody netto przy kredycie na 10 tysięcy złotych na 5 lat (60 równych rat kredytowych), przy skonsolidowaniu wszystkich zobowiązań powinny być w granicach 1600 zł. Dla małżeństwa dochody netto przy takich samych warunkach wynoszą około 2500 zł, a dla trzyosobowej rodziny 3800 zł.


Konsolidacja i dodatkowa gotówka. 10 tys. zł + 25%

Przy konsolidacji kredytów jest możliwość również skorzystania z dodatkowej gotówki – jest to tzw. kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką. Co to oznacza w praktyce?

To nic innego jak możliwość zaciągnięcia pożyczki gotówkowej na dowolny cel i która jest włączana do konsolidacji.

Plusy takiego rozwiązania:

 • uzyskanie dodatkowych środków z przeznaczeniem na dowolny cel, np. spłacenie pożyczek w firmach pożyczkowych,
 • pożyczka gotówkowa jest (najczęściej) oferowana na takich samych warunkach co kredyt konsolidacyjny,
 • być może przed konsolidacją uzyskanie takich środków byłoby niemożliwe.

Taka sposobność pojawia się w związku ze zmniejszeniem nowej raty w porównaniu do sumy miesięcznych rat kredytowych konsolidowanych zobowiązań. Krótko mówiąc zwiększa się zdolność kredytowa dzięki zmniejszeniu domowych wydatków budżetowych.

Maksymalna kwota do uzyskania w ramach konsolidacji zależy od propozycji banku oraz zdolności kredytowej kredytobiorcy. Najczęściej dodatkowa gotówka nie przekracza 20-30% wysokości konsolidowanych zobowiązań.


Wymagane dokumenty do kredytu konsolidacyjnego na 10000 zł

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu konsolidacyjnego? W przypadku zwykłego kredytu konsolidacyjnego gotówkowego (niezabezpieczonego hipoteką) należy przygotować dokumenty:

 • potwierdzające tożsamość, np. dowód osobisty,
 • dotyczące uzyskiwanych miesięcznych dochodów, np. zaświadczenie od pracodawcy,
 • związane z konsolidowanymi zobowiązaniami, np. umowy kredytowe czy zaświadczenia o stanie zadłużenia.
Bank dokładanie poinformuje Ciebie o zakresie wymaganych dokumentów.

Bank może rozpatrzyć wniosek dopiero wówczas, kiedy zostanie on prawidłowo wypełniony łącznie z kompletem załączników.


Kredyt i konsolidacja na 10 tysięcy. Podsumowanie

Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla pewnej określonej i szczególnej grupy kredytobiorców, którzy:

 • spłacają kilka zobowiązań w bankach,
 • chcą zredukować – połączyć czy zamienić – posiadane zobowiązania bankowe do minimum,
 • chcą zmniejszyć nową ratę kredytową.
 • szukają możliwości zwiększenia zdolności kredytowej.

Konsolidacja kredytów umożliwia zatem nie tylko uporządkowanie domowych finansów, ale również dodatkowo poprawić płynność finansową.

Konsolidacja kredytów do 10 tysięcy złotych może obejmować kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe oraz limity (zadłużenie) w kartach kredytowych i w rachunkach bankowych.

Ostateczna decyzja kredytowa jest zawsze uzależniona od oceny kredytowej osoby wnioskującej o kredyt.

Artykuł nie tylko przybliżył istotę konsolidacji kredytów i jej zalety oraz wady, ale i wysokości oszacowanych rat, kosztów kredytowych oraz wymaganych zarobków.


FAQ – kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy złotych.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy złotych?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny na kwotę 10 tysięcy złotych można złożyć w dowolnym banku oferującym tego typu produkty. Większość banków komercyjnych w Polsce, ale i spółdzielczych, jak i również SKOK-ów, ma w swojej ofercie kredyty oraz pożyczki konsolidacyjne. Produkty takie można znaleźć zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i przez internet.


Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego na 10 tys. zł?

Aby zwiększyć szanse na przeprowadzenie konsolidacji i otrzymanie kredytu na 10 tysięcy zł, należy ograniczyć inne koszty stałe lub zwiększyć zarobki, aby powiększyć dochód rozporządzalny, zadbać o pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) poprzez terminową spłatę wcześniejszych zobowiązań. W szczególnych przypadkach dodatkowym atutem może być posiadanie zabezpieczenia, poręczycieli lub wykupione ubezpieczenie.


Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny 10 tysięcy zł?

Jest tylko jeden sposób, aby wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny na 10 000 złotych: należy porównać oferty z przynajmniej dwóch banków pod kątem całkowitego kosztu oraz RRSO. Im mniejszy jest koszt całkowity danej oferty w porównaniu do drugiej, to dane finansowanie jest korzystniejsze pod względem ceny.


Jak obliczyć zdolność kredytową przy konsolidacji na 10 tys. zł?

Nie należy robić tego samodzielnie, tylko skontaktować się z wybranymi bankami, w których rozważamy zaciągnięcie kredytu. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej na kwotę 10 tysięcy złotych, bank weźmie pod uwagę m.in. Twoje dochody oraz stałe miesięczne wydatki, w tym te, które dotyczą spłacanych zobowiązań, a które nie są konsolidowane. Oczywiście czynników jest znacznie więcej i są to również: liczba osób na utrzymaniu, wiek, miejsce zamieszkania, a nawet wykształcenie.

Im mniejszy jest udział wydatków w dochodzie, tym większa jest zdolność kredytowa. Banki zazwyczaj akceptują przeznaczenie ok. 50% dochodów na obsługę zadłużenia.

Czym różni się pożyczka konsolidacyjna 10 tys. zł od kredytu konsolidacyjnego?

Różnica pomiędzy pożyczką konsolidacyjną i kredytem konsolidacyjnym jest niewielka. Mowa jest oczywiście o produktach bankowych.

Pożyczki gotówkowe tzw. konsolidacyjne są oferowane również przez firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego. Ale nie można ich traktować jako produkty stricte konsolidacyjne, a poza tym skorzystanie z takie opcji jest znacznie droższe.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest już renegocjowanie warunków na jakich została udzielona pożyczka. Przeczytaj również jak wyjść z długów bankowych i niebankowych?

Zarówno kredyty i pożyczki konsolidacyjne udzielane przez banki służą do zamknięcia określonych umów kredytowych. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi jest taka, że środki z kredytów konsolidacyjnych nie są przelewane na konto kredytobiorcy i to bank spłaca wskazane zadłużenie. Natomiast w przypadku pożyczek konsolidacyjnych pieniądze mogą zostać przekazane pożyczkobiorcy na rachunek i w wyznaczonym czasie dokonuje on spłaty kredytów i pożyczek.


1 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/832764/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2024-04-23.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok