Kredyty konsolidacyjne ranking 2022

Kredyty konsolidacyjne ranking 2022. Przy wyszukiwaniu kredytów konsolidacyjnych posługujesz się rankingami kredytowymi? Konieczne jest uwzględnienie kilku ograniczeń, które niestety, zawsze pojawiają się z takimi zestawieniami.

Wydawałoby się, że wystarczy do wyszukiwarki GOOGLE wpisać kredyty konsolidacyjne ranking 2022 i otrzymamy kilkanaście stron z wszystkimi możliwymi rankingami… Najlepszy kredyt konsolidacyjny jest wówczas tuż pod ręką?

I tutaj zaczynają się pewne wątpliwości… Po pierwsze, zastanów się, ile razy nie zgadzałeś się np. z rankingiem najlepszych sportowców za ubiegły rok, samochodów czy laptopów? Dlaczego? Z jednego prostego powodu: opierają się przede wszystkim na subiektywnych odczuciach.

Na ostateczny kształt rankingu wpływają oczywiście określone czynniki, które mają różne wagi, ale niekoniecznie to one, w odczuciu innych osób, muszą decydować o końcowym wyniku.

Podobnie jest z rankingami kredytowymi, ale w tym przypadku sytuacja wydaje się znacznie prostsza, bo podstawowym kryterium jest cena produktu. Sytuacja się skomplikuje, jeżeli zdamy sobie sprawę, że w takich rankingach nie jest możliwe uwzględnienia kilku bardzo ważnych elementów dotyczących ofert kredytowych.

Kredyty konsolidacyjne ranking 2022 BANKI

Dostępne rankingi kredytów i pożyczek tworzone są z reguły pod konkretne zapotrzebowania i stanowią element promocyjny konkretnej strony lub banku.

O ile częściej odwiedzisz stronę, kiedy znajdziesz tytuł: „Najnowszy ranking kredytów konsolidacyjnych w 2022 roku” lub „Odkrywamy prawdę: najlepsze 5 kredytów konsolidacyjnych!„, niż gdyby było to tylko: „Przegląd kredytów konsolidacyjnych”?

Pozytywny efekt marketingowy, zarówno dla strony internetowej, ale i dla banku znajdującego się na pierwszym miejscu w rankingu, może być naprawdę znaczący. Ale czy my – konsumenci – musimy tak bezwarunkowo, bez głębszego zastanowienia się i krytycznej analizy, podchodzić do takich zestawień? Oczywiście, że nie!

Pamiętaj, że najlepszym rankingiem kredytów konsolidacyjnych, gotówkowych czy mieszkaniowych, jest wyłącznie ranking stworzony przez Ciebie lub specjalistę, który bierze pod uwagę… No dobrze, co bierze pod uwagę i dlaczego tak jest, zostanie krótko wyjaśnione poniżej.

Ranking kredytów konsolidacyjnych: bank nr 1

Czy zdajesz sobie sprawę, że jeżeliby przyjąć pewne konkretne założenia, to jest możliwe, aby każdy dowolny bank, z przygotowaną propozycją kredytową, uczynić zwycięzcą? „Ależ, to byłaby już manipulacja!” – zakrzykniesz. Tak, to prawda. Zwróć uwagę jednak, że jesteśmy manipulowani codziennie przekazami reklamowymi (gazetki supermarketów, reklama w telewizji i w radiu, bilbordy, itp.), tak, że przestajemy na to zwracać uwagę i myśleć krytycznie.

No dobrze, wracając do meritum sprawy, do rankingów kredytów konsolidacyjnych. O ile łatwo jest faktycznie zrobić ranking kredytów opierając się wyłącznie na jednym parametrze, np. oprocentowaniu nominalnym, to trudność wzrasta, jeżeli ich zdecydowanie więcej, np. prowizja czy ubezpieczenie.

Nawet wówczas, kiedy przyjmujemy, że najważniejsza jest cena kredytu i stosujemy do rankingu koszt całkowity lub RRSO, to musimy mieć świadomość, że wyliczenia opierają się na RRSO przykładu reprezentatywnego lub na tzw. „modelowym kliencie”.

Przyjmuje się, że tzw. modelowy klient uzyskuje ustalone (w przyjętych założeniach) określone dochody, ponosi wydatkami w ustalonej wysokości, określony jest status rodzinny i ocena scoringowa w BIK.

Kredyty konsolidacyjne, które prezentowane są na ulotkach czy reklamach są tylko propozycjami kredytów, a nie ofertami. Oferta jest ZAWSZE indywidualna, a to oznacza, że ZAWSZE uwzględnia ocenę kredytową wykonaną przez bank.

Który z rankingów bierze pod uwagę Twoją zdolność kredytowa i wiarygodność kredytową? ŻADEN, ponieważ nie jest to możliwe.

 • Im lepsza jest ocena kredytowa, tym lepsza ostateczna oferta końcowa.
 • Kredytodawca z wysoką zdolnością kredytową i bardzo dobrą wiarygodnością kredytową ma zdecydowanie większe możliwości negocjowania warunków kredytowych.
 • Wybór rat, w jakich będzie spłacany kredyt (malejące lub stałe), data wypłaty kredytu i płatności rat wpływają na całkowity koszt zobowiązania.
 • Kredyty konsolidacyjne ze względu na zabezpieczenie spłaty, dzielą się na kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne. Taki podział nie występuję w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych.
 • Oprocentowanie nominalne, wysokość procentowa prowizji, konieczność wykupienia ubezpieczenia zależą często od wysokości kredytu i czasu jego spłaty.

Twój własny ranking kredytów konsolidacyjnych

Prezentowane rankingi kredytów nie są oczywiście bezużyteczne i nie można dezawuować ich przydatności. Przyjmując wszystkie wspomniane ograniczenia, mogą jednak stanowić pewne źródło informacji dotyczących propozycji w bankach.

Jak stworzyć ranking kredytów konsolidacyjnych? Najlepiej zrobić to samodzielnie. Znając dokładnie własne potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe, wiemy jaki kredyt konsolidacyjny jest nam potrzebny.

Konieczne jest wytypowanie propozycji kredytowych, a następnie porównanie już ofert kredytowych, np. na podstawie całkowitych kosztów.

Analiza zaledwie dwóch lub trzech ofert kredytowych pod względem ceny, pozwoli wybrać świadomie korzystny kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny

O kredytach konsolidacyjnych szerzej przeczytasz między innymi w poniższych artykułach – w tym artykule przedstawione zostaną wyłącznie najważniejsze informacje.

Kredyt konsolidacyjny jest związany z konsolidacją kredytów i przeznaczony jest na spłatę wybranych kredytów i pożyczek bankowych.

Skonsolidować w teorii można praktycznie każde kredyty, ale najczęściej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe. Pozostałe konsolidowane produkty kredytowe, to:

 • kredyty ratalne,
 • kredyty i pożyczki samochodowe,
 • kredyty i pożyczki hipoteczne,
 • inne kredyty konsolidacyjne,
 • zadłużenie w rachunkach ROR i na kartach kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny nie jest dodatkowym kredytem, ale całkowicie nowym. Nie powinien być również nazywany kredytem oddłużeniowym, bo nie oddłuża – zadłużenie pozostaje, tylko zmienia się jego wysokość.

Konsolidacja kredytów – podstawowe plusy. Ale również są minusy

Plusy konsolidacji kredytów? Bo jednak nie można napisać, że kredyt konsolidacyjny ma plusy (podobnie jak żaden inny kredyt konsumencki)…

Plusy konsolidacji kredytów:

 • Zredukowanie liczby spłacanych kredytów do absolutnego minimum.
 • Poprawienie płynności finansowej. Wydłużenie czasu spłaty zmniejsza nową ratę kredytową, a to oznacza, że więcej pieniędzy pozostanie w domowym budżecie.
 • Zwiększenie zdolności kredytowej, co pozwala uzyskać dodatkową gotówkę w ramach nowego kredytu.

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ma również jeden zasadniczy minus: zwiększa się wysokość zadłużenia.

Jeżeli pożyczyłbyś 50000 zł i za kilka lat oddałbyś tyle samo, to w momencie wzięcia pożyczki Twoje całkowite zadłużenie nie uległoby zmianie. Ale w rzeczywistości jest inaczej.

Podstawowym kosztem KAŻDEGO kredytu są odsetki, czyli koszt pożyczonego kapitału. Niekiedy dochodzi jeszcze prowizja i ubezpieczenie. To wszystko razem składa się na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego. O taką właśnie kwotę wzrośnie Twoje zadłużenie całkowite. Przykład poniżej:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 11,03%. Oprocentowanie zmienne 8,99%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 35 343,72 zł. Całkowita kwota do zapłaty 51 619,37 zł. Całkowity koszt kredytu 16 275,65 zł, w tym:

 • prowizja 1 856,28 zł,
 • odsetki 14 419,37 zł.

Wyliczenia na dzień 14.01.2022 r.

Posługując się powyższym przykładem, całkowite zadłużenie wzrośnie o koszt kredytu, czyli o 16 275,65 zł.

Im dłużej zatem wydłużamy czas spłaty, to owszem zmniejszamy ratę kredytu, ale i jednocześnie zwiększamy koszt odsetkowy w całym okresie spłaty.

Podsumowując:

1. Konsolidacja kredytów umożliwia spłatę zobowiązań zaciągniętych i spłacanych w innych bankach, na dowolne kwoty i z różnymi okresami kredytowania.
2. Bank spłaca kredyty i pożyczki wyszczególnione we wniosku kredytowym, a Tobie pozostaje do spłaty jeden kredyt z mniejszą ratą.
3. Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego najczęściej oznacza wzrost całkowitego zadłużenia.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok