Kredyty konsolidacyjne porównywarka

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyty konsolidacyjne porównywarka na znalezienie korzystnej oferty? Niekoniecznie. Najlepiej sprawdzić najnowsze propozycje kredytowe dostępne w bankach, wybrać ten, którego oferta nas zainteresowała i skontaktować się w sprawie konsolidacji. Jeżeli posiadasz więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, to możesz wziąć pod uwagę możliwość ich konsolidacji. W jakiej sytuacji się na taki wybór zdecydować?

kredyty konsolidacyjne porównywarka banków

Poprzez konsolidację kredytową należy rozumieć spłatę zobowiązań finansowych (kredytowych i pożyczkowych) w tym samym lub w innych bankach, nowym kredytem, tzw. kredytem konsolidacyjnym.

Kredyt konsolidacyjny nie jest wypłacany na nasze konto bankowe, jak to mam miejsce np. w przypadku kredytu gotówkowego, ale bank spłaca nim za nas, wyszczególnione produkty kredytowe.

Ze względu na dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, gotówkowe i hipoteczne, narzędzie takie jak:

Kredyty konsolidacyjne porównywarka banków

niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Są to dwa różne rodzaje kredytów. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest zabezpieczony na hipotece nieruchomości, natomiast gotówkowy z reguły nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Mając dwa różne kredyty konsolidacyjne, np. jeden z nich gotówkowy na 120 tys. zł na 10 lat, a drugi hipoteczny na 260 tys. zł na lat 25, to nie jest możliwe ich porównanie z porównywarką kredytów konsolidacyjnych. Można co najwyżej oszacować raty, ale to zrobimy używając kalkulatora kredytów gotówkowych lub hipotecznych.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego banku, jest zapoznania się z ich propozycjami i skontaktowanie się z wybranymi.

Sprawdź: pożyczka gotówkowa negocjowana? Gdzie można negocjować warunki udzielenia pożyczki gotówkowej do 200 tys. zł?

Dlaczego pieniądze z kredytu konsolidacyjnego nie trafiają na konto klienta? Ponieważ to bank udzielający kredytu staje się wierzycielem klienta i spłaca zobowiązania konsolidacyjne. Jeżeli natomiast skorzystaliśmy również z opcji uzyskania dodatkowej gotówki (pożyczka gotówkowa, która jest automatycznie konsolidowana), to wówczas te pieniądze są przelewane na nasz rachunek.

Kiedy się zdecydować na skonsolidowanie kredytów?

Konsolidacja kredytów ma sens w kilku konkretnych sytuacjach:

 • jeżeli spłacasz więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe w tym samym lub kilku bankach, a tym samym masz kilka różnych terminów płatności,
 • suma spłacanych rat kredytowych jest zbyt dużym obciążeniem dla domowych finansów,
 • obawiasz się, że możesz utracić płynność finansową,
 • potrzebujesz dodatkowej gotówki na dowolny cel.

W sytuacji, kiedy posiadamy tylko jedno zobowiązanie i odczuwamy trudności w jego regulowaniu, to rozwiązanie problemu jest dość proste: wystarczy skontaktować się z bankiem i renegocjować warunki umowy. Nieco trudniejsze i bardziej czasochłonne jest sytuacja, w której spłacamy kilka kredytów i pożyczek, i to w różnych bankach. Żeby uniknąć przykrych konsekwencji z tytułu pominięcie lub opóźnienia w spłacie raty, warto wziąć pod uwagę konsolidację. Tym bardziej, że „połączyć” w jeden kredyt można kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • hipoteczne (mieszkaniowe) – kredyt konsolidacyjny hipoteczny,
 • samochodowe,
 • ratalne.

Skonsolidować również można limity w kartach kredytowych, w kontach ROR, a niekiedy także kredyty studenckie, a nawet i pożyczki pozabankowe.

Porównanie banków i kredytów konsolidacyjnych

Ponieważ nie każdy bank konsoliduje wszystkie dostępne zobowiązania, konieczne jest zatem zapytanie w wybranym banku o:

 • produkty, które można skonsolidować,
 • minimalną wysokość konsolidacji,
 • jeżeli jesteśmy zainteresowani dodatkową gotówkową o maksymalnie dostępną kwotę,
 • wymagane dokumenty w związku z przeprowadzoną konsolidacją.

Jeżeli zdecydujemy się skonsolidować kredyt hipoteczny (mieszkaniowy), to procedura ubiegania się o ten rodzaj kredytu będzie dłuższy niż w przypadku konsolidacji gotówkowej. Ale za to ten rodzaj kredytu charakteryzuje się między innymi:

 • niższym oprocentowaniem,
 • większą maksymalną kwotą kredytu (kredyt konsolidacyjny gotówkowy to nie więcej niż 200 tys. zł), a tym samym i możliwością uzyskania znacznie większej dodatkowej gotówki,
 • dłuższym okresem spłaty (nawet i 20-30 lat).

Aby wybrać najlepsze dostępne rozwiązanie konsolidacyjne w naszej indywidualnej sytuacji finansowej, niezbędne jest zapoznanie się i porównanie kilka ofert kredytowych. Należy jeszcze raz podkreślić, że kredyty konsolidacyjne porównywarka banków nie daje takiej możliwości (podobnie zresztą jak tzw. rankingi kredytów konsolidacyjnych).

Kredyty konsolidacyjne to nie są kredyty oddłużeniowe

Jest to mit, że kredyty konsolidacyjne oddłużają. Nie jest to prawda, ponieważ nasze zadłużenie „nie znika„, ale w pewnym zakresie podlega restrukturyzacji: zamiast kilka zadłużeń, mamy tylko jedno, ale z mniejszą ratą.

Rata kredytowa jest mniejsza (lub powinna być – jest to bowiem główne założenie konsolidacji)od sumy rat produktów przedstawionych do konsolidacji, ponieważ następuje wydłużenie okresu kredytowania. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w ten sposób zapłacimy więcej odsetek od kredytu. I nie zapominajmy, że jest to nowy kredyt. Co oznacza, że poza odsetkami zapłacimy z pewnością prowizję, ale i mogą również wystąpić koszty dodatkowe:

 • ubezpieczenia,
 • opłaty dodatkowe,
 • koszty niebankowe w przypadku konsolidacji hipotecznej.

Zwróć uwagę, że mając kilka kredytów do spłaty, np. na kwotę 40 tys. zł, możesz nie otrzymać pożyczki gotówkowej na kwotę 5 tys. zł. Ze względu na niską zdolność kredytową. Ale dokonując konsolidacji poprawiasz ją i zwiększasz szansę na uzyskanie takiej gotówki. Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkową gotówką na dowolny cel, to zapytaj o taką możliwość w banku.

Skorzystanie z takiej możliwości (a banki chętnie proponują taką opcję) oczywiście zwiększa nasze ogólne koszty kredytu. Dodatkowa gotówka + konsolidacja, to więcej zapłaconych odsetek od pożyczonego kapitału oraz prowizja od wysokości udzielonego kredytu.

Kredyty konsolidacyjne podsumowanie

 • Kredyt konsolidacyjny to produkt kierowany do osób zadłużonych, regulujących wiele kredytów i pożyczek, ale mających odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.
 • Bank zanim podejmie decyzję o udzieleniu kredytu sprawdzi czy poradzimy sobie ze spłatą kredytu oraz jak radziliśmy sobie w przeszłości (raport BIK).
 • Kredyt konsolidacyjny jest możliwy do uzyskania w kilku wariantach: kredyt gotówkowy lub hipoteczny, w wybranej placówce bankowej lub przez internet.
 • Zamiast kolejnej pożyczki gotówkowej, można zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym z dodatkową gotówkową.
 • Tani kredyt konsolidacyjny, to kredyt, którego koszty całkowite i RRSO są jak najniższe.

Zanim jednak zdecydujemy się na skonsolidowanie kredytów, należy dokładnie przeanalizować naszą obecną i przyszłą sytuację finansową. W następnym kroku sprawdzić szczegóły i warunki kredytowania w kilku bankach. Decyzja powinna być podjęta jak najszybciej, bo jeżeli przestaniemy regulować nasze zobowiązania, to w żadnym z banków kredytu nie otrzymamy. I to nie tylko kredytu konsolidacyjnego, ale i pożyczki gotówkowej, karty kredytowej czy kredytu ratalnego.

Przeczytaj również: czy można otrzymać kredyt gotówkowy hipoteczny?

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok