Kredyty konsolidacyjne porównanie ofert

Kredyty konsolidacyjne porównanie ofert w 2022 roku. Najważniejsza sprawa to zapoznanie się z propozycjami banków w których można skonsolidować zobowiązania, które spłacamy w jednym lub w kilku bankach. Z konsolidacji kredytów można również skorzystać przez internet.

kredyty konsolidacyjne porównanie ofert w bankach

Czy kredyt konsolidacyjny może być lekarstwem na nadmierne zadłużenie? Często się przecież słyszy, że jest to kredyt oddłużeniowy. Kredyty konsolidacyjne mają swoje zdecydowane zalety, ale z pewnością nie oddłuża i nie likwiduje długów, tylko zobowiązania konsoliduje w jeden kredyt.

A czy pomaga w nadmiernym zadłużeniu? Tylko częściowo, ponieważ to od nas samych zależy strona wydatkowa w domowym budżecie. Jeżeli wydajemy za dużo w stosunku do uzyskiwanych dochodów, to żadna przeprowadzona konsolidacja nie przyczyni się do naprawy domowych finansów.

Konsolidacja ma kilka zasadniczych plusów:

 • łączy w jeden kredyt różne zobowiązania bankowe,
 • rata może być nawet o 20-30% niższa od suma obecnie spłacanych,
 • jeden termin płatności raty,
 • poprawa zdolności kredytowej oraz płynności finansowej,
 • możliwość otrzymania dodatkowej gotówki.

Kredyty konsolidacyjne porównanie ofert

Kredyty konsolidacyjne porównanie ofert w bankach – podstawowe zadanie, które należy przeprowadzić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Wystarczy tylko wysłać krótki formularz kontaktowy, a telefonicznie skontaktuje się z Tobą pracownik wybranego banku.

Konsolidacja w zasadzie daje możliwość skonsolidowania wszystkich kredytów i pożyczek bankowych, ale w praktyce każdy z banków ustala indywidualnie nie tylko co podlega konsolidacji, ale i na jakich warunkach.

 • najczęściej konsolidowane są kredyty i pożyczki gotówkowe,
 • niektóre z banków umożliwiają skonsolidowanie również pożyczek niebankowych,
 • występuje często dolny limit konsolidacji, np. 5 tys. zł,
 • promocyjne kredyty konsolidacyjne uzależnione są od spełnienia określonych warunków, np. spłaty zobowiązań wobec innych banków.

Pamiętaj o tym, aby w konkretnym banku zapytać nie tylko o to, co możesz skonsolidować, ale i na jaką maksymalną kwotę. Odpowiedź na drugie pytanie zależeć będzie przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej.

Czy kredyty konsolidacyjne mają minusy?

O ile sama konsolidacja praktycznie nie ma minusów, bo to dobre rozwiązanie, to w przypadku każdego kredytu, w tym również kredytu konsolidacyjnego, minusy znajdziemy:

 • nowy kredyt to konieczność zapłacenia nowej prowizji i kosztów dodatkowych, np. opłaty za rozpatrzenie wniosku lub ubezpieczenie,
 • znacznie niższa rata jest możliwa do zaoferowania tylko i wyłącznie poprzez wydłużenie okresu spłaty. Oznacza to większe odsetki od pożyczonego kapitału,
 • kredyt konsolidacyjny będzie droższy niż gdybyśmy spłacali zobowiązania osobno,
 • dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji zwiększa wysokość zadłużenia i całkowity koszt kredytu.

Nie zawsze konsolidacja będzie najlepszym rozwiązaniem. Być może wystarczy ograniczyć wydatki lub zwiększyć dochody. Mając dwa kredyty bankowe, możemy podjąć próby renegocjowania warunków kredytowania. Nie opłaca się również konsolidować kredytu, kiedy do zapłaty zostało zaledwie kilka rat.

Konsolidacja jest sprawą indywidualną, podobnie jak oferta kredytowa, i powinna być podjęta po przeprowadzeniu dokładnej i rzetelnej analizy naszych domowych finansów. Jeżeli stwierdzimy, że wysokość rat kredytowych jest zbyt duża i w niedalekiej przyszłości może być jeszcze gorzej, to nie ma na co czekać i należy działać szybko i zdecydowanie.

W jakiej maksymalnej wysokości konsolidacja?

Można wyróżnić dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne. Pierwsze z nich nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, natomiast kredyty konsolidacyjne hipoteczne są zabezpieczona hipoteką na nieruchomości.

I to między innymi rodzaj kredytu decyduje o jego wysokości. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to przeważnie maksymalnie 200 tys. zł do 10 lat – oczywiście zależy to od tego jaką mamy zdolność i wiarygodność kredytową.

Natomiast kredyt konsolidacyjny hipoteczny:

 • jest tańszy od kredytu gotówkowego (niższe oprocentowanie),
 • pozwala skonsolidować również kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy oraz pożyczki hipoteczne,
 • kwota uzyskana z kredytu zależy od wyceny nieruchomości i może sięgać znacznie więcej niż 200 tys. zł,
 • maksymalny okres spłaty to nawet i 30 lat.

Co zatem wybrać, kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny? Wybór wydaje się prosty, bo jeżeli dysponujemy nieruchomością, to pewnie wyjdzie taniej kredyt hipoteczny. W praktyce okazuje się, że decyzja nie jest już tak jednoznaczna. Przy stosunkowo małej konsolidacji, do ok. 50 000 zł, kredyt konsolidacyjny hipoteczny może być droższym rozwiązaniem niż gotówkowy. Co prawda oprocentowanie będzie znacznie mniejsze, ale wystąpią dodatkowe koszty niebankowe: wycena nieruchomości, opłaty sądowe i notarialne. Suma sumarum okaże się, że konsolidacja hipoteczna będzie znacznie droższa (i dodatkowo pamiętajmy o dłuższej procedurze).

Ważne jest zatem, aby sprawdzić cały koszt kredytu nie tylko kilku ofert bankowych, ale i z uwzględnieniem rodzaju kredytu.

Zamień kilka rat w jedną i skorzystaj z kredytu konsolidacyjnego

Jeżeli comiesięczne raty, które płacisz zbyt mocno obciążają Twój budżet i akceptujesz jednocześnie, że dłużej będziesz spłacał nowe zobowiązania i całkowity koszt będzie większy, to można zastanowić się nad konsolidacją.

1. Kredyty konsolidacyjne porównanie ofert, to po pierwsze. Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na całkowity koszt kredytu, aby wybrać tańszą ofertę.

2. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa w BIK mają decydujący wpływ na warunki oferty kredytowej oraz ostateczną decyzję kredytową.

3. Tylko banki i SKOK-i udzielają kredytów konsolidacyjnych. W firmach pożyczkowych można wnioskować tylko o pożyczki gotówkowe z przeznaczeniem na dowolny cel – znacznie droższe niż podobne bankowe i udzielane na znacznie krótszy czas.

4. Porównując oferty kredytów konsolidacyjnych należy zwracać uwagę całkowity koszt kredytu. Znajomość poszczególnych składowych kosztów kredytowych w innych bankach, pozwala na lepsze negocjacje ostatecznej oferty kredytowej.

Jeżeli chcesz oszacować raty kredytu, to skorzystaj z kalkulatora kredytów gotówkowych. Dodatkowo zapoznasz się z bankami, w którym można wnioskować o kredyt w wysokości 40 tys zł.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok