Kredyty konsolidacyjne porównanie bankowe – w zasadzie innych nie ma (ewentualnie w SKOK-ach). Nad konsolidacją warto się zastanowić w sytuacji, kiedy spłacanie wielu zobowiązań staje się coraz trudniejsze. Duża liczba kredytów i wysokich rat w obliczu rosnących wydatków, może przyczynić się do utraty płynności finansowej. Aby tego uniknąć, należy zwiększyć dochody lub w znaczący sposób ograniczyć wydatki. Ta druga opcja jest możliwa właśnie dzięki kredytowi konsolidacyjnemu.

kredyty konsolidacyjne porównanie bankowe

Konsolidacja kredytów, a przede wszystkim sam kredyt konsolidacyjny sprawia, że dzięki wydłużeniu kredytowania, w radykalny sposób zostanie zmniejszona wysokość nowej miesięcznej raty (nawet o 20-30%), a tym samym zwiększy się Twój rozporządzalny budżet.

Kredyt konsolidacyjny jest specyficznym rodzajem kredytu, ponieważ może być przeznaczony wyłącznie na spłatę dotychczasowych zobowiązań i nie jest bezpośrednio przelewany na konto kredytobiorcy. Nie ma obowiązku konsolidowania wszystkich spłacanych kredytów, bowiem to kredytobiorca wybiera, które z nich połączyć w jeden kredyt. Oczywiście wszystkie zobowiązania do spłaty, które zostaną wyszczególnione we wniosku, muszą zostać zaakceptowane przez bank. Należy wziąć pod uwagę, że każdy taki podmiot prowadzi własną politykę kredytową i samodzielnie ustala warunki oferty kredytowej.

Konsolidacja: co można połączyć?

„Połączyć” w jeden kredyt konsolidacyjny można w zasadzie wszystkie posiadane kredyty i pożyczki bankowe. Mogą to być zatem kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, ratalne, a nawet hipoteczne oraz limity w kartach kredytowych i debety w rachunkach. Jednak to bank ustala główne zasady konsolidacji:

Czego nie można skonsolidować? Przeważnie zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach oraz pożyczek pozabankowych udzielanych przez firmy pożyczkowe.

Trzy mity na temat konsolidacji

Wokół konsolidacji kredytowej narosło wiele mitów, a z powielanymi nieprawdziwymi informacjami, można się spotkać na wielu portalach kredytowych.

1. Kredyt konsolidacyjny na chwilówki.
W żadnym banku nie można skonsolidować chwilówek i pożyczek ratalnych zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Spłata takich zobowiązań jest możliwa wyłącznie z pożyczki konsolidacyjnej lub z dodatkowej gotówki uzyskanej w ramach kredytu konsolidacyjnego.

2. Kredyt konsolidacyjny, to duże oszczędności z racji mniejszej raty.
Żaden kredyt nie jest udzielany z RRSO=0%, czyli za darmo. Zawsze występują koszty dodatkowe, a rata kredytowa jest mniejsza z powodu wydłużonego czas kredytowania. Im dłużej regulujesz zobowiązanie, to oczywiście rata będzie mniejsza, ale zapłacisz więcej kosztów odsetkowych.

3. Konsolidacja kredytowa, to świetny sposób na wyjście z zadłużenia.
Niekoniecznie. W przypadku kredytów konsolidacyjnych wydłużenie okresu kredytowania wiąże się ze wzrostem kosztów całkowitych. To nie tylko odsetki, ale również często i prowizja czy wykupione ubezpieczenie. Po podsumowaniu wszystkich kosztów, okazuje się, że Twoje zadłużenie mocno wzrosło. Główną przesłanką konsolidacji nie są oszczędności na kredycie, ale zmniejszenie wydatków, które są związane z regulowaniem kredytu i polepszenie płynności finansowej.

Kredyt konsolidacyjny „opłaca się” wziąć w kilku określonych sytuacjach i wówczas może być jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny jak działa w praktyce

Po wyborze banku, w którym zdecydujesz się na skonsolidowanie wybranych kredytów, bank spłaca zobowiązania wyszczególnione we wniosku kredytowym. Ponieważ jest to kredyt celowy, to nie ma innej możliwości – kwota kredytu nie zostaje przekazywana do Twojej swobodnej dyspozycji.

Jednym wyjątkiem jest pożyczka konsolidacyjna – w tym przypadku pożyczkobiorca spłaca samodzielnie zobowiązania. Jeżeli wybierzesz kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, to na Twoje konto są przelewane wyłącznie dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć na dowolny cel.

W zasadzie lepszym rozwiązaniem są takie dodatkowe środki (+ kredyt konsolidacyjny) zamiast zaciągnięcie nowej pożyczki bez konsolidacji. To pierwsze rozwiązanie nie tylko, że nie zwiększy dodatkowo liczby spłacanych zobowiązań, ale dzięki połączeniu kredytów zwiększy Twoją zdolność kredytową. Jest to oczywiście opcja, którą można rozważyć, ale tylko w uzasadnionych sytuacjach (może się okazać się, że po dobraniu dodatkowej gotówki, nowa rata nie będzie już niższa, niż przed konsolidacją).

Przykład:

Przyjmijmy, że konsolidujesz zobowiązania na kwotę 10 500 zł, a łączna suma rat tych zobowiązań wynosiła 534 zł. Bank spłaca zobowiązania i udziela kredytu na powyższą kwotę z 36. miesięcznym czasem spłaty. Oprocentowanie nominalne w skali roku to 5,70%, prowizja 1,99%, ubezpieczenie 348 zł. Całkowity koszt kredytu wyniesie 1 506,19 zł (odsetki 949,24 zł, prowizja 208,95 zł, ubezpieczenie 348 zł). Nowa rata zostaje ustalona na ok. 318 zł. Kalkulacja na dzień 12.4.2021 r – RRSO 9,81%.

Jaki jest Twój zysk? Nowa rata będzie niższa o ok. 216 zł. To jest plus. A minus? Wysokość Twojego zadłużenia wzrosło o 1 506,19 zł (całkowity koszt kredytu). Do stanu zadłużenia przed konsolidacją, powrócisz dopiero po spłacie 5 raty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.