Kredyty konsolidacyjne porównanie BANKI i pożyczki konsolidacyjne. Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny w sytuacji, kiedy spłacamy kilka kredytów i mamy co miesiąc do zapłacenia kilka rat kredytowych?

kredyty konsolidacyjne porównanie banki

Nad konsolidacją mogą się zastanowić zwłaszcza te osoby, które spłacają kilka kredytów oraz pożyczek, a raty kredytowe stanowią zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu. Eksperci zwracają uwagę na to, że dzięki konsolidacji jesteśmy w stanie zmniejszyć wysokość raty, ale nie koszt kredytu. No to, kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny i płacić mniejszą ratę?

Krótki przewodnik po kredytach konsolidacyjnych.

Kredyt konsolidacyjny jest oferowany przez banki i nie znajdziemy go w firmach pożyczkowych. W firmach pożyczkowych są oferowane wyłącznie pożyczki gotówkowe, które mogą być reklamowane jak np. „pożyczki na konsolidację”.

Kredyty konsolidacyjne porównanie BANKI. Pożyczki konsolidacyjne

Czemu służy konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczany na spłacenie zaciągniętych w bankach zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Jeżeli dokonaliśmy już porównania banków i wybraliśmy ten jeden jedyny, to pozwala on na spłatę kilku dotychczasowych kredytów, w zamian oferując tylko jeden kredyt, który pozwala spłacić te zobowiązania (mówimy często o „połączeniu kredytów w jeden„).

Na co można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny? Najczęściej jest przeznaczany na spłatę pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów mieszkaniowych i samochodowych, jak również pozwala na spłacenie zadłużenia na kartach kredytowych i debetu na rachunkach bankowym.

Czy wiesz na czym zarabia bank pożyczając Tobie pieniądze?

Podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, również w tym przypadku konieczne jest posiadanie wystarczającej zdolności kredytowej. Bank sprawdzi także naszą wiarygodność kredytową (w bazie BIK).

Może się okazać, że nie będziemy mieć zdolności kredytowej. Co wówczas? Konieczne jest renegocjowanie poszczególnych umów kredytowych i pożyczkowych. W tym celu należy skontaktować się z bankami, w których mamy zobowiązania.

Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny? Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Jest to kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny.

Z kredytu konsolidacyjnego hipotecznego korzystamy wówczas, kiedy jednym z konsolidowanych zadłużeń jest kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) lub zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest powszechniejszy i nie jest wymagane posiadanie nieruchomości. W tym przypadku można dokonać konsolidacji zarówno na 5 tys. zł, jak i na 150 tys. zł. W przypadku wysokich kwot konsolidacyjnych kredyt konsolidacyjny hipoteczny okazuje się tańszym rozwiązaniem.

Pamiętajmy o tym, że warunkiem opłacalności konsolidacji jest wyszukanie banku, który może zaproponować nam najmniejsze oprocentowanie rzeczywiste (RRSO), czyli inaczej, należałoby wybrać bank z najmniejszym kosztem całkowitym kredytu.

Dlaczego przy konsolidacji zmniejszają się raty?

Nie jest to żadna magiczna sztuczka czy charytatywne podejście banku. Kredyt konsolidacyjny jest najczęściej korzystniej oprocentowany niż kredyt gotówkowy oraz udzielany jest na dłuższy okres czasu.

Tutaj przeczytasz więcej na temat kredytów gotówkowych udzielanych przez banki. Przegląd kredytów, które znajdziesz w bankach.

Wydłużenie okresu spłaty powoduj, że rata kredytowa jest mniejsza. I tutaj pojawia się minus, który jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty kredytu. Należy mieć świadomość, że suma, którą oddamy bankowi, zwiększy się w stosunku do tej, którą zwrócilibyśmy w krótszym czasie spłacania, bez konsolidacji. Na to wpłynie większa kwota odsetek od kredytu – spłacamy go przez dłuższy okres czasu. A dodatkowo dochodzą jeszcze opłaty z tytułu udzieleniem kredytu (np. prowizja).

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji należy zastanowić się czy takie rozwiązanie się nam „opłaci”. Odpowiadając na pytanie czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Zastanówmy się. Lepiej męczyć się jeszcze kilka (kilkanaście) lat z wysokimi ratami czy może jednak podjąć działania, aby odzyskać płynność finansową? I skorzystać z możliwości, jaką daje kredyt konsolidacyjny? Decyzja należy tylko i wyłącznie do ciebie. Należy każdą ofertę dokładnie przeanalizować i zastanowić się jakie jest najlepsze rozwiązanie.

Należy unikać powstania zatorów płatniczych, bowiem zaprzestanie płacenie rat może mieć poważne konsekwencje. W takim przypadku, z dużym prawdopodobieństwem w żadnym banku nie dokonamy konsolidacji, jak i nie uzyskamy nawet najmniejszej pożyczki gotówkowej.

Kredyt konsolidacyjny to nie kredyt refinansowy

Refinansowanie polega na zaciągnięciu nowego kredytu hipotecznego, aby spłacić „stary” kredyt hipoteczny. Dotyczy tylko konkretnego produktu, jakim jest kredyt zabezpieczony na hipotece.

Kredyt refinansowy to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim to możliwość uzyskania lepszych warunków finansowych, zwłaszcza w kwestii oprocentowania (niższa marża), a jednocześnie istnieje możliwość wydłużenia czasu spłaty, tak aby znacznie zmniejszyć ratę kredytową.

Decydując się na kredyt refinansowy należy nie tylko zapoznać się z ofertą konkretnego banku, ale należy również wziąć pod uwagę, że przenosząc stare zobowiązanie (lub zobowiązania, jeżeli spłacamy kilka takich kredytów) do innego banku, należy liczyć się z:

  • opłatą za spłatę „starego” kredytu hipotecznego,
  • prowizją za udzielenie nowego kredytu,
  • formalnościami, np. ze zmianami we wpisie w księdze wieczystej czy ustanowieniem nowej hipoteki.

Więcej na temat istoty kredytu hipotecznego znajdziesz w artykule „Kredyt refinansowy, czyli przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku”.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.