Kredyt hipoteczny w 2023
Kredyt hipoteczny to jedna z wielu możliwości uzyskania finansowania na zakup nieruchomości. Pomimo, że jest to jedna z wielu, to jednak najbardziej popularna. Bo jaki kredyt bankowy można pozyskać np. na 300 tys. zł i spłacać go przez 25 lat?
Kilkanaście miesięcy temu rynek kredytów hipotecznych rozkwitał, banki chętnie udzielały Polakom kredyty na zakup mieszkania czy budowę domu. Jednak od października 2021 r. nagle wszystko zaczęło się zmieniać. Podwyżki stóp procentowych dokonywane przez RPP NBP, spowodowały, że rynek się załamał.
Nastąpił gwałtowny spadek udzielanych kredytów w związku z zaostrzeniem polityki kredytowej w bankach i spadkiem zdolności kredytowej Polaków. Czy wszystko wróci do dawnego poziomu? Potrzeba nie tylko stabilnej sytuacji ekonomicznej – bez wstrząsów i rosnącej inflacji – ale i zwiększenia uzyskiwanych dochodów. Na to potrzebna jednak czasu i czy wszystko zmieni się w trzecim kwartale 2023 r.? Nic nie wiadomo.
Kredyty hipoteczne porównywarka
Poniższe narzędzie finansowe, to przede wszystkim wstępne oszacowania rat kredytowych. Dodatkowo umożliwia szybkie skontaktowanie się zarówno z wybranymi bankami, jak i z pośrednikami finansowymi.
W porównywarce należy wpisać wartość szukanego kredytu oraz okres kredytowania, aby otrzymać wyszczególnienie banków oraz pośredników finansowych.
Dodatkowe informacje:
Kredyty hipoteczne z porównywarkami, samodzielnie czy może z pośrednikiem finansowym?
Kredyt hipoteczny znajdziesz tak naprawdę w dowolny sposób – jest dostępny w wielu bankach. Oczywiście nie każdy dysponuje czasem i wiedzą, aby dokładnie sprawdzić wszystkie możliwe propozycje kredytowe. A jeszcze, i co jest najważniejsze, należy porównać oferty. Jest to znacznie trudniejsze i czasochłonne zajęcie niż np. w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych (Promocje na kredyty gotówkowe, czyli jaki bank ma najtańszy kredyt gotówkowy).
I dlatego bardzo często osoby, które taki kredyt hipoteczny szukają, korzystają z wiedzy i doświadczenia firm pośrednictwa finansowego. W serwisie znajdziemy kilku znanych i cenionych pośredników, z którymi można się umówić na darmowe konsultacje dotyczące kredytów hipotecznych. Wystarczy tylko wysłać krótki formularz kontaktowy do wybranych pośredników, aby uzyskać pomoc w porównaniu kredytów hipotecznych.
Dlaczego jako klient nie płacisz za te usługi? Ponieważ to banki, które z nimi współpracują płacą im prowizję za sprzedaż swoich produktów. Co więcej: nie tylko nie ponosisz kosztów takiej usługi, ale i nie jesteś zobligowany do skorzystania z danej propozycji kredytowej.
Pośrednictwo to nie porównanie kredytów hipotecznych, ale takę wszechstronna pomoc w skompletowaniu dokumentów, wypełnieniu wniosku kredytowego czy podczas podpisywania umowy.
Jak długo trzeba czekać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
Oczywistym jest, że osoba ubiegająca się o kredyt, chciałaby taki kredyt otrzymać jak najszybciej. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Przeważnie jednak czas oczekiwania na decyzję – od momentu poprawnie złożonych dokumentów – zależy od między innymi od tego, jak bardzo bank jest obciążony wnioskami, które wpłynęły. Może to być zaledwie kilka dni, ale może oczekiwanie na decyzję trwać nawet i 1 miesiąc.
Potrzebujemy również trochę czasu na skompletowanie wniosku kredytowego. Należy nie tylko przygotować dokumenty dotyczące dochodów, ale i tych związanych z nieruchomością, którą zamierzamy nabyć.
Decyzja kredytowa oznacza przedstawienie oferty kredytowej. Mając już w ręku taką decyzję, konieczne jest, aby dokładne się z nią zapoznać. Ewentualne późniejsza zmiana gotowej umowy kredytowej może być czasochłonna, a nawet, w krótkim okresie czasu niemożliwa.
Decyzja kredytowa i umowa
W decyzji kredytowej znajdziemy często warunki do zawarcia umowy o kredyt hipoteczny wraz z dokumentami, które należy dołączyć do wniosku. Bez koniecznych dokumentów nie jest możliwe przygotowanie umowy. Należy jeszcze dodać, że wniosek musi być prawidłowo wypełniony.
Czas, który jest potrzebny do sporządzenia umowy to kilka dni – z reguły nie przekracza to tygodnia.
Dopiero po sporządzeniu umowy kredytowe możemy podpisać akt notarialny (rynek wtórny), w zostanie określony termin wpłaty na rachunek zbywcy nieruchomości. Jaki określić termin wpłaty? Zależy od terminu, jaki w umowie kredytowej określa bank. Następnie pozostają jeszcze dwa-trzy dni na pozostałe formalności i nareszcie można złożyć w banku dyspozycję wypłaty kredytu.