Kredyty hipoteczne na mieszkanie

2023-04-26 – ostatnia aktualizacja

Kredyty hipoteczne na to dla zdecydowanej większości Polaków jedyna możliwość na zakupienia własnego mieszkania lub budowę domu. Zwracając jednak uwagę tylko na wysokość miesięcznej raty, ucieka nam koszt całkowity takiego zobowiązania.

kredyty hipoteczne na mieszkanie

A nie jest najmniejszy i nie każdy zdaje sobie sprawę, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat korzystania z kapitału banku, należy oddać… dwa razy więcej? Niekiedy i jeszcze więcej!

WSTĘP: kredyty hipoteczne

Aspekt związany z kosztem kredytu – i to bez znaczenia, jaki to jest kredyt – należy mieć zawsze na pierwszym planie.

Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt hipoteczny:

1. Zapewnij sobie odpowiedni wkład własny – minimum 10% wartości kupowanej nieruchomości.
2. Sprawdź swoją zdolność kredytową – jeżeli masz możliwość to ją popraw, np. zamykając wybrane umowy kredytowe.
3. Pobierz raport BIK i zweryfikuj informacje, które znajdują się na Twój temat w Biurze Informacji Kredytowej.

W następnym kroku sprawdź kredyty hipoteczne w bankach, skontaktuj się z wybranym, skompletuj dokumenty i złóż wniosek kredytowy.

Kredytu hipotecznego na zakup mieszkania nie otrzymamy w kilka minut, to nie jest kredyt gotówkowy. Załatwienie wszystkich formalności może potrwać nawet kilka ładnych tygodni. Ale im lepiej się do kredytu przygotujemy, tym sprawniej cały proces zostanie przeprowadzony.

Kredyty hipoteczne: wkład własny, to podstawa

Bez tego, ani rusz… Kwestia zebrania odpowiednio wysokiego wkładu własnego jest kluczowa. Przeważnie jest to 20 procent ceny mieszkania, jednak ostatecznie poziom ustala każdy bank indywidualnie.

w Banku Pekao S.A. wystarczy tylko 10 procent lub 0 procent dla kredytu z gwarancją BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).

Lepiej jest jednak zgromadzić wyższy wkład niż ten wymagany, a to ze względy, że uzyskamy wówczas lepsze warunki kredytowania.

Czy wkład własny może pochodzić z pożyczki gotówkowej? Nie, wkładu własnego nie można sfinansować z pożyczki gotówkowej!

Mieszkanie bez wkładu własnego – rządowy program działający od 27 maja 2022 roku. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego2.

Kredyty hipoteczne: zdolność kredytowa

Jeden z najważniejszych czynników, który jest brany pod uwagę przy całościowej ocenie. Zdolność kredytową zadecydujemy na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć.

Zawsze wylicza ją bank. Dokładnie. Można ją oszacować korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej, które znajdziesz w internecie.

Możesz również skorzystać z kalkulatorów na stronach banków, ale i w tym przypadku są to jedynie szacunkowe wyliczenia. Każdy bank wylicza ją według wewnętrznych algorytmów, które są tajemnicą i nie są udostępniane na zewnątrz.

Co zrobić kiedy Twoja zdolność kredytową jest niższa niż zakładałeś? Należy ją zdecydowanie poprawić.

1. Zwiększenie dochodów. Może to być podwyżka pensji lub dodatkowa praca na niepełny etat. Jeżeli podpiszemy umowę o pracę na ¼ etatu na dwa tygodnie przed złożeniem wniosku, to raczej nie przyniesie to zamierzonego efektu. Należy to zrobić co najmniej 3 miesiące wcześniej.

2. Spłata innych zobowiązań. Dotyczy to nie tylko kredytów i pożyczek gotówkowych, ale również i limitów w ROR-ach czy na kartach kredytowych. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że do strony wydatków jest wliczany cały przyznany limit, nawet kiedy nie jest wykorzystany w 100%.

Czasami może być konieczna konsolidacja kredytów w celu obniżenia raty. Na czym polega: Dla kogo jest konsolidacja kredytów?

Jeżeli masz możliwość zrezygnuj ze zbędnych domowych kosztów np. z drugiego samochodu, licznych abonamentów, telewizji kablowej, itp.

Uporządkowanie finansów i zmniejszenie wydatków pomoże zrównoważyć stan domowego budżetu.

Kredyty hipoteczne: historia kredytowa w BIK

O historii kredytowej w BIK zapewne już słyszałeś, kiedy wnioskowałeś o inne kredyty i pożyczki bankowe. W każdym bądź razie:

Bank rozpatrując jakikolwiek wniosek pożyczkowy lub kredytowy, na małą lub dużą kwotę, z krótkim lub długim okresem kredytowania, ZAWSZE przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, sprawdza historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy w BIK. Kredyt hipoteczny a BIK.

Po co bank pobiera raport BIK? Z jednego prostego powodu: chce sprawdzić czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą. Jeżeli spłacasz i spłacałeś terminowo bez opóźnień swoje zobowiązania, to wszystko powinno być ok.

Zanim jednak udasz się do banku, warto taki raport zweryfikować, w tym prawdziwość danych, aby w momencie składania wniosku nie pojawiły się jakieś niemiłe niespodzianki.

Kredyty hipoteczny: dokumenty

Bez zgromadzenie wszystkich koniecznych dokumentów nie będzie rozpatrywany wniosek kredytowy.
Dokumenty można podzielić na trzy rodzaje:

  • tożsamości, np.: dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem,
  • finansowe, np. zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, umowa o pracę,
  • dotyczące kupowanej nieruchomości, np. umowa przedwstępna, wyciąg z księgi wieczystej.

W poszczególnych bankach z pewnością komplet wymaganych dokumentów będzie się nieco różnić, ale co do zasady, sprowadzają się do trzech wymienionych grup.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok