Kredyty gotówkowy porównanie banków

2023-04-18 – ostatnia aktualizacja

Porównaj kredyty gotówkowy w bankach, jeżeli zależy Tobie na korzystnym rozwiązaniu. Przeanalizowanie ofert kredytowych pod względem kosztów, zarówno elementarnych, jak i całkowitych, zwiększa prawdopodobieństwo lepszego wyboru.

kredyty gotówkowy porównanie banków


Porównanie kredytów i pożyczek bankowych jest podstawowym zadaniem każdej osoby, która szuka korzystniejszego rozwiązania. I nie ma w tym przypadku większego znaczenia, czy jest to mały czy duży kredyt, na kilka miesięcy czy kilka lat. Zależy Tobie na tym, aby zapłacić mniej za pożyczenie pieniędzy? Porównaj banki i kredyty!

Zanim porównasz kredyty

Każda decyzja kredytowa pociąga za sobą istotne konsekwencje finansowe w krótkim i długim horyzoncie czasowym. W krótkim terminie, miesięcznym, istotna jest wysokość raty kredytowej, która będzie oddziaływać na stan domowego budżetu. Natomiast nie jesteśmy ocenić jaka będzie nasza sytuacja finansowa i jak ewentualnie może się one zmienić w czasie regulowania zadłużenia.

Analiza bilansu domowego budżetu i ocena sytuacji finansowej obecnej, jak i prognozowanej w przyszłości, powinna być przeprowadzona na racjonalnych i rzetelnych przesłankach. To, jak będą kształtować się nasze możliwości spłaty zadłużenia, determinują wysokość wnioskowanej kwoty, jak i czasu spłaty.

Propozycje kredytowe zawsze zdążymy sprawdzić i nie ma co się z kredytem spieszyć.

Przeprowadź audyt budżetu z uwzględnieniem dochodów i wydatków. Saldo musi być dodatnie, czyli po podliczeniu stałych wydatków (opłaty za mieszkanie, prąd, gaz, raty i inne zobowiązania) i wydatków przeznaczanych na konsumpcję, musi nam zostać nadwyżka. To ona zadecyduje o maksymalnej kwocie dostępnego kredytu i wysokości raty.

Kredyty gotówkowe w bankach z promocjami

Kredyty gotówkowe, obok limitów w kontach, są najbardziej popularnymi kredytami bankowymi. Można je przeznaczyć dowolnie i nie wymagają zbyt wielu formalności, co poświadczają chociażby możliwość wnioskowania przez internet.

Nie oznacza to jednak wcale, że z takiej formy finansowania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i dobra historia kredytowa w BIK. Nie wspominając, że potencjalny kredytobiorca, nie może znajdować się w żadnej z baz dłużników.

Kredyt gotówkowy jest powszechny, ale nie jest tani. Ze święcą możemy szukać propozycji kredytowych z oprocentowaniem poniżej 10% w skali roku. Średnie oprocentowanie kształtuje się obecnie na poziomie bliższemu 12-13% niż 11%. Warto zatem szukać kredytów w promocjach bankowych i zwracać uwagę na ten czynnik kosztowy (chociaż nie musi być jedynym).

Wysoko oprocentowane są również limity w kontach i kartach kredytowych. Nie zdajemy sobie z tego sprawy do momentu, kiedy niespłacony limit „wisi” przez wiele miesięcy i naliczane są odsetki. W takiej sytuacji warto rozważyć pożyczkę konsolidacyjną w Pekao bez prowizji i połączyć zadłużenia, być może również z innymi zobowiązaniami.

Kluczowe w podjęciu decyzji jest porównania banków, na początku propozycji, a później szczegółowe przedstawionych ofert.

Kredyty gotówkowy porównanie banków – OBOWIĄZKOWE

Szukając podstawowej i zbiorczej informacji dotyczącej banków, można w tym celu posłużyć się porównywarką kredytów gotówkowych. Dodatkowym plusem tego narzędzia jest możliwość szacowania rat. Nie powinno być ono traktowane, jako ranking kredytów – bo nim nie jest. Powinno spełniać wyłącznie funkcję informacyjną z ewentualną możliwością wysłania wniosku kontaktowego.
Należy wziąć również pod uwagę, że wyborem najlepszym dla konsumenta wcale nie musi tani kredyt.

Chociaż powinien być. To, ile więcej oddamy ponad pożyczony kapitał, wydaje się sprawą kluczową.

Przeglądając i porównując banki i kredyty, można klasyfikować je pod względem kanału dystrybucji (online i standardowo), możliwości skorzystania z wakacji kredytowych czy z możliwości wykupienia ubezpieczenia.

Jeżeli jednak to koszt jest podstawowym priorytetem wyboru, to najważniejszy zawsze będzie całkowity koszt kredytu.

RRSO i koszt całkowity kredytu

Każdy kredyt może być tani lub drogi. Tylko porównanie kredytów pod względem ceny daje odpowiedź na pytanie, który kredyt jest tani. Na podstawie całkowitego kosztu, możemy porównywać oferty banków. Całkowity koszt kredytu jest również prezentowany w postaci RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

RRSO odzwierciedla w ujęciu procentowym i w stosunku rocznym całkowity koszt kredytu w relacji do wysokości kredytu, jaki ponosi konsument. Zawiera on: prowizje, oprocentowanie nominalne, opłaty, koszty dodatkowych usług, czyli wszystkie te koszty, które są niezbędne do zawarcia umowy kredytu.

Porównanie dwóch kredytów, czyli który z nich jest tańszy?

Do porównania są dwa kredyty gotówkowe na 12 833 zł ze spłatą rozłożoną na 45 miesięcy (45 równych rat). Który z nich będzie tańszy? Należy oczywiście je porównać pod względem ceny.

Wartość RRSO, jak i całkowity koszt znajdziemy na formularzu informacyjnym, który musi nam przedstawić bank.

Bank nr 1:

RRSO 21,88%.
Oprocentowanie nominalne zmienne 13,59% roczne.
Prowizja 11,39% – 1461,68 zł.
Odsetki 4029,58 zł.
Całkowity koszt kredytu 5 491,26 zł.
Całkowita kwota do zapłaty 18 324,26 zł.

Bank nr 2:

Oprocentowanie nominalne zmienne 12,50% roczne.
Prowizja 0% – 0 zł.
Odsetki 3307,38 zł.
Całkowity koszt kredytu 3307,38 zł.
Całkowita kwota do zapłaty 16 140,38 zł.

Który z kredytów gotówkowych będzie tańszy? Oczywiście w Banku nr 2. Koszt całkowity jest o 2183,88 zł tańszy niż w Banku nr 1.

Zapoznaj się również z artykułem: Kredyt gotówkowy jaki wybrać?
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok