Kredyty Gotówkowe Porównywarka

Kredyty gotówkowe porównywarka – narzędzie do wyszukiwania i przeglądu kredytów gotówkowych oferowanych przez banki.

kredyty gotówkowe porównywarka

Korzystając z porównywarki gotówkowej możesz wyszukać banki oraz oferowane przez nie pożyczki i kredyty gotówkowe. Wystarczy wpisać wartości szukanego kredytu od 3 miesięcy do 10 lat oraz wysokość kredytu: 500 zł – 200 tys. zł.

Następnym krokiem, już po wyszukaniu kredytów, może być wysłanie formularza kontaktowego do banku, aby zapoznać się bliżej z daną ofertą.

Ważny jest koszt danego kredytu, a może on się znacznie różnić w poszczególnych bankach i zależy zarówno od samej oferty, jak i Twojej oceny kredytowej.

Dodatkowe informacje, które mogą Ciebie zainteresować:

Gotówkowy kredyt wyliczenie raty

Jaki jest najlepszy kredyt gotówkowy? Porównywarka (inaczej kalkulator) jest popularnym narzędziem do wyszukiwania i porównywania kredytów oraz przeanalizowania propozycji kredytowych. Ułatwia wyszukanie kredytu, wyliczenia szacunkowych rat oraz skontaktowanie się z bankiem. Należy tylko wypełnić krótki formularz, wysłać do banku i poczekać na kontakt ze strony doradcy.

Oczywiście wniosek o kredyt gotówkowy można również wysłać online – są to kredyty gotówkowe przez internet, a często  wszystko – od początku do końca – odbywa się telefonicznie i przez internet.

Najczęściej wyszukiwane są kredyty do 50 tys. zł, a średnia to ok. 10-15 tys. zł. Rzadko wybierany jest długi lub maksymalny okres kredytowania (10 lat). Im większa jest kwota kredytu oraz okres kredytowania, to tym taki kredyt gotówkowy jest droższy. Jednocześnie przy większym kredycie musisz mieć oczywiście większą zdolność kredytową.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest kredytem celowym, a to oznacza, że środki mogą być przeznaczone wyłącznie na cel zapisany w umowie kredytowej. Kredyt gotówkowy zwany jest również kredytem konsumpcyjnym lub najczęściej utożsamiany jest z pożyczką gotówkową.

Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa to dwa różne zobowiązania. Np. kredyty mogą być udzielane tylko przez banki i SKOK-i, natomiast pożyczki gotówkowe zarówno przez wymienione podmioty, jak i instytucje pożyczkowe. Kredyt jest zawsze kredytem celowym, np. kredyt mieszkaniowy czy kredyt konsolidacyjny, natomiast pożyczka gotówkowa może być przeznaczona na dowolny cel, np. remont mieszkania, zakup samochodu, działki ogrodniczej, itp.

Decydując się na kredyt gotówkowy, kredytobiorca, zgodne z podpisaną umową, zgadza się zarówno na cenę (całkowity koszt kredyty), jak i na płacenie rat w przez ustalony czas.

Z kredytem związane jest zawsze oprocentowanie nominalne i odsetki. Natomiast pożyczka może być udostępniona bezkosztowo – pożyczony jest kapitał i taka sama kwota jest oddawana.

Kredyt konsumencki a gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest kredytem konsumenckim zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. i może zostać udzielony konsumentowi do wysokości 255 550 zł (lub też jest to równowartość tej kwoty wyrażonej w innej walucie).

Na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że najczęściej maksymalna kwota udostępniania przez banki w ramach kredytu lub pożyczki gotówkowej, nie przekracza 200 tys. zł. Najczęściej jest to kwota 120-150 tys. zł do 8-10 lat.

Oczywiście każdy konsument musi wykazać się odpowiednią zdolność kredytową, aby otrzymać finansowanie czy to z banku czy z instytucji pożyczkowej. Dwa główne czynniki, które są brane do jej wyliczania to dochody wnioskodawcy i stałe wydatki, np. czynsz, media, raty innych kredytów.

Do ogólnej oceny kredytowej brana jest również historia kredytowa na podstawie raportu pozyskiwanego z Biura Informacji Kredytowej (jednak wyłącznie za zgodą wnioskodawcy, jednak odmowa oznacza odrzucenie wniosku).

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego

Każdy bank, SKOK lub instytucja pożyczkowa może dowolnie ustalić wysokość oprocentowania nominalnego kredytu lub pożyczki, ALE nie może przekroczyć górnego limitu kosztów odsetkowych, ustalonych przez prawo.

Maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych (jak i innych produktów kredytowych) nie może być większe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Są one równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5%.

Obecnie maksymalne oprocentowanie nie może być większe od 17,50% (maj 2022 r.). W dniu 5  maja 2022 r. zebrała się Rada Polityki Pieniężnej i podniosła po raz kolejny główne stopy procentowe.

Maksymalne koszty pozaodsetkowe

Odsetki kredytowe to nie jedyny koszt kredytów gotówkowych. Prowizja za udzielenie kredytu lub inne opłaty pobierane przez bank są na szczęście ograniczano przez prawo, poprzez wprowadzone limity pozaodsetkowych kosztów spłaty.

W przeciwnym razie hipotetycznie mogłaby zachodzić sytuacja, kiedy oprocentowanie nominalne ustalone zostałoby na 1% w skali roku, a prowizja kredytowa na 99%.

Opłaty dodatkowe, np. prowizja, opłata manipulacyjna, składki ubezpieczeniowe nie mogą być większe od kwoty równej sumie dwóch składowych:

 • 25% pożyczonej kwoty (część stała) +
 • 30% wartości kredytu za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100 proc. kredytu (część zmienna).

Porównanie kredytów gotówkowych. Gdzie najtańszy?

Najtańszy kredyt gotówkowy… Marzenie wielu osób szukających kredytów i pożyczek gotówkowych. I co? Najczęściej kierują się do swojego banku, do którego wpływa ich wynagrodzenie. I na tym kończy się szukanie najlepszej oferty.

Nie ma żadnej gwarancji, że Twój bank zaproponuje Tobie najtańszy kredyt gotówkowy. Podobnie jak w przypadku dostawców internetu, telefonii komórkowej, itp., podmioty walczą o nowych klientów, dlatego bardzo często zaoferują im usługę lub produkt w promocyjnej cenie.

Jeżeli jednak przejrzysz pobieżnie propozycje banków w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych, to zorientujesz się, że w każdym miesiącu pojawia się jakaś oferta promocyjna kredytu gotówkowego.

W jaki sposób porównać kredyty i pożyczki gotówkowe?

Jak porównać kredyty gotówkowe? Jeżeli najistotniejsza jest cena zobowiązania, to niezbędne jest porównanie całkowitych kosztów kredytu oraz RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Całkowity koszt to łączny koszt kredytu, z uwzględnieniem odsetek, prowizji oraz kosztów dodatkowych. RRSO natomiast jest wskaźnikiem, który prezentuje całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym do całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym (12 miesięcy).

Analizując oferty opieraj się na takich samych założeniach co do warunków spłaty: wysokość kredytu, czas kredytowania, rodzaj rat, z ubezpieczeniem lub bez ubezpieczenia. Tylko takie wyliczenia będą miarodajne.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 7,22%. Oprocentowanie zmienne 6,99%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7000 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7268,75 zł. Całkowity koszt kredytu 268,75 zł (prowizja 0 zł, odsetki 268,75 zł). Kalkulacja na dzień 1 marca 2022 r.

Jaka będzie rata kredytowa dla kredytu gotówkowego?

Zostało już to po części wyjaśnione powyżej. Na jej wysokość bezpośrednio wpływa:

 • wysokości oprocentowania nominalnego,
 • koszty dodatkowe, np. prowizja,
 • wysokość wypłaconego kredytu,
 • czas jego spłaty,
 • rodzaj rat,
 • data wypłaty środków.

Przy długoterminowych kredytach gotówkowych czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na całkowity koszt zobowiązania jest oprocentowanie nominalne kredytu.

Kredyt gotówkowy 68 804 zł – 105 rat. RRSO 10,86%. Oprocentowanie 9%. Prowizja 5%. Całkowity koszt: 36 132,58 zł (prowizja: 3 621,27 zł, odsetki: 32 511,31 zł). Całkowita kwota do zapłaty: 104 936,58 zł.

Odsetki stanowią 90% całkowitych kosztów kredytowych.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego a rata kredytowa

Im mniejsze jest oprocentowanie kredytu gotówkowego, tym mniejszy będzie koszt odsetkowy. Dla lepszego zobrazowania zagadnienia – jak ważnym czynnikiem jest oprocentowanie kredytów w długim okresie – zostały przedstawione poniżej wyliczenia rat dla kredytów gotówkowych oraz całkowity koszt odsetek. Przyjęte zostało, że jedynym kosztem jest naliczane oprocentowanie (nie ma zatem prowizji, ubezpieczenia), a płacone raty są równe.

Kredyt gotówkowy 20 tys. zł na 5 lat (60 miesięcy – 60 rat kredytowych). Wysokość raty:

 • Oprocentowanie nominale: 4% – 368,33 zł,
 • 5% – 377,42 zł,
 • 6% – 386,66 zł,
 • 7% – 396,02 zł,
 • 8% – 405,53 zł,
 • 9% – 415,17 zł.

Koszt odsetkowy:

 • Oprocentowanie nominale: 4% – 2 099,83 zł,
 • 5% – 2 645,48 zł,
 • 6% – 3 199,36 zł,
 • 7% – 3 761,44 zł,
 • 8% – 4 331,67 zł,
 • 9% – 4 910,03 zł.

Rozłożenie kredytu gotówkowego na mniejsze raty

Najlepszy model spłaty kredytu gotówkowego to małe raty i niewielki koszt kredytowy. Opcja nie do zrealizowania w przypadku kredytów długoterminowych na duże kwoty. Przy kredycie gotówkowym, np. na 2000 zł w promocji na 24 miesiące – jest to możliwe. Natomiast dla kredytu gotówkowego na 40 tys. zł na 6 lat nie będzie to już możliwe.

Spłata kredytu gotówkowego może być rozłożona od kilku miesięcy do nawet i 10 lat (120 rat kredytowych). Nikt rozsądny nie skorzysta jednak z możliwości rozłożenia spłaty, powiedzmy 8000 zł na 8 lat lub 80 tys. zł na 2 lata (zakładając odpowiednio wysoką zdolność kredytową). Korzyści? w pierwszym przypadku rata będzie niewielka, ale koszt całkowity duży.

Kredyt gotówkowy 8000 zł na 8 lat, to rata kredytowa wynosząca ok. 110 zł, a całkowity koszt ponad 2500 zł.

W drugim przypadku rata będzie duża, ale koszt całkowity mały.

Kredyt gotówkowy 80000 zł na 2 lata, to rata kredytowa wynosząca ok. 3500 zł, a całkowity koszt ok. 4000 zł.

Na jak długi czas rozłożyć spłatę kredytu gotówkowego? Konieczne jest znalezienia „złotego środka” – rata musi być dopasowana do naszych obecnych i przyszłych możliwości finansowych. Nie powinna być zatem, ani za wysoka (niespodziewane wydatki, spadek dochodów może spowodować utratę płynności finansowej), ani za niska (wyższe odsetki związane z kredytem).

Jeśli masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, to być może warto wybrać kredyt o krótszym czasie spłaty, być może nawet wybierając raty malejące. Dzięki czemu finansowanie będzie tańsze.

Ważne, aby wyliczona rata miesięczna nie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla Twojego domowego budżetu, pamiętając jednocześnie, że zobowiązanie można spłacić w całości lub w części przed terminem.

Spłata kredytu gotówkowego przed terminem

Konsumentowi, a więc Tobie, przysługuje prawo do wcześniej spłaty kredytu. W przypadku spłaty całości przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytowy jest obniżony o koszty należne za okres, o który skrócono czas obowiązywania danej umowy kredytowej. Nawet wówczas, kiedy zostały poniesione przed tą spłatą. Dotyczy to wszelkich kosztów, składających się na całkowity koszt kredytu. Koszty poniesione są również zwracane, ale proporcjonalnie w przypadku spłaty jedynie części kredytu.

Kredytodawca może zastrzec w umowie prowizję za spłatę kredytu przed terminem. Z reguły ten okres wynosi kilka lub kilkanaście miesięcy (w zależności od kredytu, jego wysokości i terminu obowiązywania umowy).

Popularne kredyty gotówkowe w maju 2022 r.

Jakie są ostanie najbardziej popularne wyszukiwania kredytów i pożyczek gotówkowych w serwisie Kredyty Porównanie? Zakres jest bardzo szeroki: TOP 3 Kredyty Gotówkowe wyszukiwane w bieżącym miesiącu:

Jak dobrze przygotować się do kredytu gotówkowego w banku?

Starające się o gotówkę w banku powinniśmy wiedzieć, że nie jest to proces skomplikowany i złożony, jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Co nie oznacza, że nie wymaga to od Ciebie dokładnej analizy potrzeb oraz odpowiedniego się przygotowania.

Drobna pomyłka w wypełnieniu wniosku może opóźnić wypłatę kredytu, a nawet wpłynąć na negatywną decyzję banku.

1. Zapoznaj się z najnowszymi propozycjami kredytów i pożyczek na rynku, a nie opieraj się wyłącznie na reklamie jednego banku. W każdym miesiącu znajdziesz kredyty gotówkowe w promocji, tylko czy faktycznie taka oferta promocyjna będzie tańsza, niż oferta standardowa?
2. Przeanalizuj propozycje poszczególnych banków zwracając uwagę i na samą ofertę, jak i cenę kredytu oraz na wymaganych dokumentów.
3. Przy porównywaniu kredytów gotówkowych pod względem ceny, zwracaj uwagę na RRSO i koszt całkowity kredytu.
4. Odpowiednio dobierz wysokość kredytu gotówkowe i okres spłaty. Nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz, bo po co przepłacać za kredyt? Pamiętaj, aby rata kredytowa była odpowiednia dopasowana do Twoich możliwości finansowych. Nie może być zbyt duża, aby nie spowodować kłopotów finansowych.
5. Im lepszą masz zdolność i wiarygodność kredytową, to na lepsze warunki kredytowe możesz liczyć. Ale, praktycznie każdą propozycję banku można negocjować.

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 8%. Ile wyniesie miesięczna rata?

Raty równe w zł. Jedynym kosztem kredytowym są odsetki. Dla większej czytelności wysokość raty została zaokrąglona do 1 zł.

Kredyt gotówkowy 1000 zł – 5000 zł

1 rok

2 lata

3 lata

4 lata

5 lat

Kredyt 1000 zł

87

45

Kredyt 2000 zł

174

90

Kredyt 3000 zł

261

136

94

Kredyt 4000 zł

348

181

125

98

Kredyt 5000 zł

226

157

122

101

Kredyt gotówkowy 6000 zł – 10000 zł

2 lata

3 lata

4 lata

5 lat

6 lat

Kredyt 6000 zł

271

188

146

122

105

Kredyt 7000 zł

317

219

171

142

122

Kredyt 8000 zł

362

251

195

162

140

Kredyt 9000 zł

407

282

220

182

158

Kredyt 10000 zł

452

313

244

203

175

Kredyt gotówkowy 12 tys. zł – 30 tys. zł

3 lata

4 lata

5 lat

6 lat

7 lat

Kredyt 12 tys. zł

376

293

243

210

187

Kredyt 15 tys. zł

470

366

304

263

234

Kredyt 20 tys. zł

626

488

406

351

312

Kredyt 25 tys. zł

783

610

507

438

390

Kredyt 30 tys. zł

940

732

608

526

468

Kredyt gotówkowy 32 tys. zł – 50 tys. zł

4 lata

5 lat

6 lat

7 lat

8 lat

Kredyt 32 tys. zł

781

649

561

499

452

Kredyt 35 tys. zł

854

710

614

546

495

Kredyt 40 tys. zł

977

811

701

623

565

Kredyt 45 tys. zł

1099

912

789

701

636

Kredyt 50 tys. zł

1221

1014

877

779

707

Kredyt gotówkowy 52 tys. zł – 70 tys. zł

5 lat

6 lat

7 lat

8 lat

9 lat

Kredyt 52 tys. zł

1054

912

810

735

677

Kredyt 55 tys. zł

1115

964

857

778

716

Kredyt 60 tys. zł

1217

1052

935

848

781

Kredyt 65 tys. zł

1318

1140

1013

919

846

Kredyt 70 tys. zł

1419

1227

1091

990

911

Kredyt gotówkowy 72 tys. zł – 100 tys. zł

6 lat

7 lat

8 lat

9 lat

10 lat

Kredyt 72 tys. zł

1262

1122

1018

937

874

Kredyt 75 tys. zł

1315

1169

1060

976

910

Kredyt 80 tys. zł

1403

1247

1131

1041

971

Kredyt 85 tys. zł

1490

1325

1202

1107

1031

Kredyt 90 tys. zł

1578

1403

1272

1172

1092

Kredyt 100 tys. zł

1753

1559

1414

1302

1213

Kredyt gotówkowy 110 tys. zł – 150 tys. zł

7 lat

8 lat

9 lat

10 lat

Kredyt 110 tys. zł

1714

1555

1432

1335

Kredyt 120 tys. zł

1870

1696

1562

1456

Kredyt 130 tys. zł

2026

1838

1692

1577

Kredyt 140 tys. zł

2182

1979

1823

1699

Kredyt 150 tys. zł

2338

2120

1953

1820

Kredyt gotówkowy 160 tys. zł – 200 tys. zł

7 lat

8 lat

9 lat

10 lat

Kredyt 160 tys. zł

2494

2262

2083

1941

Kredyt 170 tys. zł

2650

2403

2213

2062

Kredyt 180 tys. zł

2805

2545

2343

2184

Kredyt 190 tys. zł

2961

2686

2474

2305

Kredyt 200 tys. zł

3117

2827

2603

2427

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok