Kredyty Gotówkowe Porównywarka

Kredyty gotówkowe porównywarka – narzędzie do wyszukiwania i przeglądu kredytów gotówkowych oferowanych przez banki. Ma przede wszystkim pomóc oszacować raty i przejrzeć propozycje zarówno kredytów, jak i pożyczek gotówkowych w bankach w 2023 roku.

kredyty gotówkowe porównywarka

Korzystając z porównywarki gotówkowej możesz wyszukać banki oraz oferowane przez nie pożyczki i kredyty gotówkowe. Wystarczy wpisać wartości szukanego kredytu od 3 miesięcy do 10 lat oraz wysokość kredytu: 500 zł – 250 tys. zł.

Następnym krokiem, już po wyszukaniu kredytów, może być wysłanie formularza kontaktowego do banku, aby zapoznać się bliżej z daną ofertą.

Ważny jest koszt danego kredytu, a może on się znacznie różnić w poszczególnych bankach i zależy zarówno od samej oferty, jak i Twojej oceny kredytowej.


Gotówkowy kredyt wyliczenie raty

Jaki jest najlepszy kredyt gotówkowy? Porównywarka (inaczej kalkulator) jest popularnym narzędziem do wyszukiwania i porównywania kredytów oraz przeanalizowania propozycji kredytowych. Ułatwia wyszukanie kredytu, wyliczenia szacunkowych rat oraz skontaktowanie się z bankiem. Należy tylko wypełnić krótki formularz, wysłać do banku i poczekać na kontakt ze strony doradcy.

Oczywiście wniosek o kredyt gotówkowy można również wysłać online – są to kredyty gotówkowe przez internet, a często  wszystko – od początku do końca – odbywa się telefonicznie i przez internet.

Najczęściej wyszukiwane są kredyty do 50 tys. zł, a średnia to ok. 10-15 tys. zł. Rzadko wybierany jest długi lub maksymalny okres kredytowania (10 lat). Im większa jest kwota kredytu oraz okres kredytowania, to tym taki kredyt gotówkowy jest droższy. Jednocześnie przy większym kredycie musisz mieć oczywiście większą zdolność kredytową.

Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego

Każdy bank, SKOK lub instytucja pożyczkowa może dowolnie ustalić wysokość oprocentowania nominalnego kredytu lub pożyczki, ALE nie może przekroczyć górnego limitu kosztów odsetkowych, ustalonych przez prawo.

Maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych (jak i innych produktów kredytowych) nie może być większe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Są one równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5%.

Maksymalne koszty pozaodsetkowe

Odsetki kredytowe to nie jedyny koszt kredytów gotówkowych. Prowizja za udzielenie kredytu lub inne opłaty pobierane przez bank są na szczęście ograniczano przez prawo, poprzez wprowadzone limity pozaodsetkowych kosztów spłaty.

W przeciwnym razie hipotetycznie mogłaby zachodzić sytuacja, kiedy oprocentowanie nominalne ustalone zostałoby na 1% w skali roku, a prowizja kredytowa na 99%.

Opłaty dodatkowe, np. prowizja, opłata manipulacyjna, składki ubezpieczeniowe nie mogą być większe od kwoty równej sumie dwóch składowych:

 • 25% pożyczonej kwoty (część stała) +
 • 30% wartości kredytu za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100 proc. kredytu (część zmienna).

W jaki sposób porównać kredyty i pożyczki gotówkowe?

Jak porównać kredyty gotówkowe? Jeżeli najistotniejsza jest cena zobowiązania, to niezbędne jest porównanie całkowitych kosztów kredytu oraz RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Całkowity koszt to łączny koszt kredytu, z uwzględnieniem odsetek, prowizji oraz kosztów dodatkowych. RRSO natomiast jest wskaźnikiem, który prezentuje całkowity koszt kredytu w ujęciu procentowym do całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym (12 miesięcy).

Analizując oferty opieraj się na takich samych założeniach co do warunków spłaty: wysokość kredytu, czas kredytowania, rodzaj rat, z ubezpieczeniem lub bez ubezpieczenia. Tylko takie wyliczenia będą miarodajne.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 7,22%. Oprocentowanie zmienne 6,99%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 7000 zł. Całkowita kwota do zapłaty 7268,75 zł. Całkowity koszt kredytu 268,75 zł (prowizja 0 zł, odsetki 268,75 zł). Kalkulacja na dzień 1 marca 2022 r.

Jaka będzie rata kredytowa dla kredytu gotówkowego?

Zostało już to po części wyjaśnione powyżej. Na jej wysokość bezpośrednio wpływa:

 • wysokości oprocentowania nominalnego,
 • koszty dodatkowe, np. prowizja,
 • wysokość wypłaconego kredytu,
 • czas jego spłaty,
 • rodzaj rat,
 • data wypłaty środków.

Przy długoterminowych kredytach gotówkowych czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na całkowity koszt zobowiązania jest oprocentowanie nominalne kredytu.

Kredyt gotówkowy 68 804 zł – 105 rat. RRSO 10,86%. Oprocentowanie 9%. Prowizja 5%. Całkowity koszt: 36 132,58 zł (prowizja: 3 621,27 zł, odsetki: 32 511,31 zł). Całkowita kwota do zapłaty: 104 936,58 zł.

Odsetki stanowią 90% całkowitych kosztów kredytowych.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego a rata kredytowa

Im mniejsze jest oprocentowanie kredytu gotówkowego, tym mniejszy będzie koszt odsetkowy. Dla lepszego zobrazowania zagadnienia – jak ważnym czynnikiem jest oprocentowanie kredytów w długim okresie – zostały przedstawione poniżej wyliczenia rat dla kredytów gotówkowych oraz całkowity koszt odsetek. Przyjęte zostało, że jedynym kosztem jest naliczane oprocentowanie (nie ma zatem prowizji, ubezpieczenia), a płacone raty są równe.

Kredyt gotówkowy 20 tys. zł na 5 lat (60 miesięcy – 60 rat kredytowych). Wysokość raty:

 • Oprocentowanie nominale: 4% – 368,33 zł,
 • 5% – 377,42 zł,
 • 6% – 386,66 zł,
 • 7% – 396,02 zł,
 • 8% – 405,53 zł,
 • 9% – 415,17 zł.

Koszt odsetkowy:

 • Oprocentowanie nominale: 4% – 2 099,83 zł,
 • 5% – 2 645,48 zł,
 • 6% – 3 199,36 zł,
 • 7% – 3 761,44 zł,
 • 8% – 4 331,67 zł,
 • 9% – 4 910,03 zł.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok