Kredyty gotówkowe - o czym pamiętaćKredyty gotówkowe to możliwości zrealizowania określonych planów za pożyczone od banku pieniądze. Być może nie jest to najlepsze rozwiązanie, aby kupować na kredyt, ale nie zawsze mamy wystarczające środki. Należy to jednak robić „z głową„, bo nieodpowiedni wybór banku może nas… drożej kosztować.

Podejmując decyzję o kredycie czy pożyczce gotówkowej, musimy brać pod uwagę obowiązek terminowej spłaty zadłużenia o świadomi tego, że niezależnie od sytuacji finansowej w przyszłości, i tak kredyt gotówkowy będziemy musieli spłacać. Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt, konieczna jest analiza naszych obecnych i przyszłych możliwości finansowych:

Porównaj kredyty gotówkowe w bankach

Kredytu gotówkowego nie można wybrać ot tak, w pierwszym lepszym banku, ponieważ reklama była fajna. Niezależnie od tego, jakie jest kryterium wyboru kredytu gotówkowe, konieczne jest porównanie propozycji kredytowych.

Dobrze jest to zrobić bez pośpiechu, sprawdzając propozycje kredytowe oferty i zwracając uwagę na najważniejsze parametry. Przegląd dostępny jest poniżej.

Są to oczywiście propozycje kredytów gotówkowych, a nie oferty kredytów gotówkowych. Propozycja kredytu, to prezentacja kredytu dla wszystkich, natomiast oferta kredytowa jest zawsze sporządzona indywidualnie.

Kredyt gotówkowy analizujemy najczęściej pod względem ceny lub elementów niecenowych. W pierwszym przypadku najważniejszy jest koszt całkowity, a w drugim mogą to być inne elementy, np. wakacje kredytowe.

Kredyty gotówkowe według kosztów, czyli cena kredytu

Zdecydowana większość szuka najtańszych kredytów gotówkowych, a więc zwraca uwagę na jego cenę.

Jeżeli jednak chcemy przeanalizować koszt interesującego nas kredytu gotówkowego, to warto wiedzieć co się na niego składa.

Co się składa na koszt kredytu gotówkowego?

Do porównania kredytów gotówkowych nie wystarczy tylko zestawienie wysokości oprocentowania nominalnego. Konieczne jest zwrócenie uwagi również na kilka innych elementów.

Suma wszystkim opłata wpływa na całkowity koszt kredytu, czyli na jego cenę.

Całkowity koszt kredytu

Bank, z którym skontaktujemy się w sprawie kredytu gotówkowego musi przedstawić nam zestawienie wszystkich kosztów kredytowych w formularzu informacyjnym. Zobaczymy wówczas wyszczególnione elementy kosztów kredytowych: osobno sumę odsetek, prowizji oraz opłat dodatkowych. Wszystkie te koszty są podsumowane jako Całkowity Koszt Kredytu w złotówkach.

Dodatkowo znajdziemy informację o wysokości RRSO, czyli o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Podawany jest on w procentach i uwzględnia również czynnik czasu.

Najtańszy kredyt gotówkowy

Wiemy już, że koszt całkowity kredytu informuje nas o cenie, którą płacimy za pożyczony pieniądz. Podobnie u RRSO.

Porównując kredyty gotówkowe wg ceny powinniśmy zwrócić uwagę na oba te czynniki.

Najtańszy kredyt gotówkowy, czyli kredyt gotówkowy bez opłat, to RRSO 0%:

W banku bardzo rzadko można znaleźć taki kredyt gotówkowy. A jeżeli znajdziemy taką ofertę, to dotyczy ona kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty z okresem kredytowania nie przekraczającym 12 miesięcy.

Gdzie spotkasz najczęściej RRSO 0%? W propozycjach firm pożyczkowych przez internet: tzw. darmowe pożyczki pozabankowe przez internet dla nowych klientów.

Kalkulator kredytów gotówkowych

W internecie znajdziemy wiele różnych kalkulatorów i porównywarek kredytów gotówkowych. Są i oczywiście rankingi kredytowe. Żaden z nich jednak nie służy do wyszukania najtańszego kredytu.

Dlaczego?

Ważna uwaga: oferta kredytowa zależy w dużej mierze od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej. Czy porównywarka, kalkulator kredytowych lub ranking kredytów gotówkowych uwzględnia te elementy? Nie. Nie ma takich możliwości. Jeżeli nie, to w jaki sposób może podać dokładne wyliczenia kosztów kredytowych i RRSO kredytu, a tym samym wysokość rat kredytowych?

Przeanalizuj sytuację w domowym budżecie, a dopiero potem raty

Kiedy już zapoznamy się z propozycjami banków i wybierzemy te, z którymi się skontaktujemy w sprawie kredytu, będzie konieczne podjęcie decyzji w sprawie okresu kredytowania. A to ma wpływ na wysokość raty kredytowej.

Bank obliczy naszą zdolność kredytową, przedstawi ofertę i wyliczy wysokość raty dla wybranego czasu spłaty. Powinna ona być dopasowana do naszych obecnych i przyszłych możliwości finansowych. Nie może ona być zbyt dużym obciążeniem, ale nie powinna być zbyt mała – dłuższy czas spłaty, to droższy kredyt, ponieważ zapłacimy więcej odsetek

Konieczne jest zatem zrobienie rzetelnej analiza przychodów i wydatków. Tylko my sami wiemy, czy stać nas na kredyt w określonej wysokości i przy wyliczonej racie.

Spłata kredytu gotówkowe w terminach ustalonych w harmonogramie spłat to nasz obowiązek, zaległości będą odnotowane w BIK, a tym samym nasze szanse na ewentualny przyszły kredyt w banku będą bliskie zeru.

Kredyt gotówkowy. Jak zmniejszyć ratę kredytową

Już wiesz na co zwracać uwagę porównując kredyty gotówkowe. Dodatkowo pamiętaj:

Twoje prawa: możliwość odstąpienia od kredytu gotówkowego. Taki zapis widnieje w ustawie o kredycie konsumenckim – masz na to 14 dni od podpisania umowy.

Podsumowując: bądź rozsądni, rzetelny i na chłodno dokonuj analiz. Przelicz wszystkie koszty kredytowe bankowe i niebankowe. Musisz wiedzieć czy stać Ciebie na taki luksus, jak kredyt gotówkowy. Przecież kredyt gotówkowy jest dla ludzi bogatych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.