Kredyt skonsolidowany? Na co zwrócić uwagę?

2023-04-28 – ostatnia aktualizacja

Kredyt skonsolidowany, to inaczej kredyt konsolidacyjny pozwalający skonsolidować wybrane kredyty i pożyczki bankowe. Im większe trudności z regulowaniem rat kredytowych, tym częściej wyszukiwane są porady dotyczące rosnących rat kredytowych i ich obniżenia.

kredyt skonsolidowany na co zwrócić uwagę


Jeżeli spojrzymy na wysokość inflacji 1, na rosnące koszty utrzymania oraz i ile wzrosły raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, to nie ma co się dziwić, że szukamy jakiegoś sensownego rozwiązania.

Jest możliwość, aby poprawić sytuację finansową i zostawić więcej pieniędzy w domowym budżecie? To należałoby to zrobić.

Co to znaczy skonsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytów pozwala spłacić bieżące zobowiązania bankowe nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym właśnie. Czasami mówi się, że jest to kredyt skonsolidowany czy następuje łączenie kredytów w jeden nowy.

Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, można w zdecydowany sposób obniżyć wysokość nowej raty. Będzie ona mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że po konsolidacji może się zwiększy całkowita wysokość zadłużenia.

Porównaj oferty banków na skonsolidowanie kredytów

Porównanie kredytów konsolidacyjnych nie jest trudne, ale jest konieczne i oczywiście zajmie trochę czasu. Aby było szybciej, analizę kredytową można ograniczyć np. do dwóch ofert kredytowych.

Pamiętaj, że każdy z banków przedstawia propozycję kredytową. Są to ogólne warunki – prawie dla każdego kredytobiorcy. Dopiero po dokonaniu oceny kredytowej, bank może przedstawić wstępną, a w następnym kroku końcową indywidualną ofertę. A im lepsza jest Twoja ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa), tym nie tylko lepsza oferta kredytu, ale i większa szanse na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.

Jak porównać kredyty skonsolidowane w bankach? Na początku zadecyduj jakie kredyty i pożyczki chcesz skonsolidować.

Podlicz raty

Podliczyć raty pozostające do spłaty wszystkich konsolidowanych zobowiązań. W ten sposób określisz kwotę potrzebnego kredytu konsolidacyjnego.

Zastanów się czy potrzebujesz dodatkową gotówkę. Jeżeli chcesz przeznaczyć ją na konsumpcję, a Twoim celem było poprawienie płynności finansowej i obniżenie raty, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Natomiast przeznaczenie jej na spłatę drogich pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe powinno być wzięte pod uwagę.

Oszacuj nową ratę

Oszacuj samodzielnie ratę nowego kredytu – podziel wysokość całego zadłużenia (z pkt. 2) przez ratę, którą możesz zaakceptować. Otrzymasz w ten sposób przybliżoną liczbę miesięcy – liczbę rat kredytowych – okres, przez jaki będziesz spłacać kredyt.

Jest to tylko oszacowanie wstępne. Zwróć uwagę, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego – dotyczy to jednak każdego innego kredytu – poza pożyczonym kapitałem musisz oddać również koszty związane z udzieleniem kredytu, np. odsetki, prowizję, ubezpieczenie. W związku z czym kwota całkowita do oddania będzie większa.

Porównaj propozycje kredytów

Sprawdź, który z banków jest w stanie zaproponować skonsolidowanie Twoich wybranych zobowiązań. Jeżeli w propozycji kredytowej dany produkt nie został wyszczególniony, to skontaktuj się z bankiem i zapytaj.

Banki konsolidują najczęściej pożyczki i kredyty gotówkowe, ale również są to kredyty samochodowe, limity w kontach, zadłużenie na kartach kredytowych, kredyty ratalne. Do konsolidacji mogą być włączone również kredyty hipoteczne, rzadziej inne kredyty konsolidacyjne.

Porównaj koszty całkowite

Jeżeli interesuje Ciebie cena zobowiązania (to, ile musisz oddać ponad pożyczony kapitał), to otrzymane oferty kredytów konsolidacyjnych porównuj z uwzględnieniem RRSO i całkowitego kosztu kredytu. Ale porównanie, aby było przeprowadzone prawidłowo, musi dotyczyć takiego samego kredytu co do wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat.

Na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego gotówkowego składają się najczęściej odsetki (oprocentowanie nominalne), prowizja i opłaty dodatkowe, np. składka wymaganego ubezpieczenia. Jeżeli masz możliwość, to negocjuj poszczególne koszty – każda obniżka oznacza mniejszy koszt kredytowy.


Źródła:

1 Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z marcem ubiegłego roku wzrosły o 16,1% https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2023-roku,2,137.html.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok