2023-04-28 – ostatnia aktualizacja
Jeżeli spojrzymy na wysokość inflacji 1, na rosnące koszty utrzymania oraz i ile wzrosły raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, to nie ma co się dziwić, że szukamy jakiegoś sensownego rozwiązania.
Jest możliwość, aby poprawić sytuację finansową i zostawić więcej pieniędzy w domowym budżecie? To należałoby to zrobić.
Co to znaczy skonsolidować kredyty?
Konsolidacja kredytów pozwala spłacić bieżące zobowiązania bankowe nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym właśnie. Czasami mówi się, że jest to kredyt skonsolidowany czy następuje łączenie kredytów w jeden nowy.
Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, można w zdecydowany sposób obniżyć wysokość nowej raty. Będzie ona mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że po konsolidacji może się zwiększy całkowita wysokość zadłużenia.
Porównaj oferty banków na skonsolidowanie kredytów
Porównanie kredytów konsolidacyjnych nie jest trudne, ale jest konieczne i oczywiście zajmie trochę czasu. Aby było szybciej, analizę kredytową można ograniczyć np. do dwóch ofert kredytowych.
Pamiętaj, że każdy z banków przedstawia propozycję kredytową. Są to ogólne warunki – prawie dla każdego kredytobiorcy. Dopiero po dokonaniu oceny kredytowej, bank może przedstawić wstępną, a w następnym kroku końcową indywidualną ofertę. A im lepsza jest Twoja ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa), tym nie tylko lepsza oferta kredytu, ale i większa szanse na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.
Jak porównać kredyty skonsolidowane w bankach? Na początku zadecyduj jakie kredyty i pożyczki chcesz skonsolidować.
Podlicz raty
Podliczyć raty pozostające do spłaty wszystkich konsolidowanych zobowiązań. W ten sposób określisz kwotę potrzebnego kredytu konsolidacyjnego.
Oszacuj nową ratę
Oszacuj samodzielnie ratę nowego kredytu – podziel wysokość całego zadłużenia (z pkt. 2) przez ratę, którą możesz zaakceptować. Otrzymasz w ten sposób przybliżoną liczbę miesięcy – liczbę rat kredytowych – okres, przez jaki będziesz spłacać kredyt.
Porównaj propozycje kredytów
Sprawdź, który z banków jest w stanie zaproponować skonsolidowanie Twoich wybranych zobowiązań. Jeżeli w propozycji kredytowej dany produkt nie został wyszczególniony, to skontaktuj się z bankiem i zapytaj.
Porównaj koszty całkowite
Jeżeli interesuje Ciebie cena zobowiązania (to, ile musisz oddać ponad pożyczony kapitał), to otrzymane oferty kredytów konsolidacyjnych porównuj z uwzględnieniem RRSO i całkowitego kosztu kredytu. Ale porównanie, aby było przeprowadzone prawidłowo, musi dotyczyć takiego samego kredytu co do wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat.
Na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego gotówkowego składają się najczęściej odsetki (oprocentowanie nominalne), prowizja i opłaty dodatkowe, np. składka wymaganego ubezpieczenia. Jeżeli masz możliwość, to negocjuj poszczególne koszty – każda obniżka oznacza mniejszy koszt kredytowy.
Źródła:
1 Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z marcem ubiegłego roku wzrosły o 16,1% https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2023-roku,2,137.html.