Kredyt skonsolidowany? Na co zwrócić uwagę?

Kredyt skonsolidowany, to inaczej kredyt konsolidacyjny pozwalający skonsolidować wybrane kredyty i pożyczki bankowe. Im większe trudności z regulowaniem rat kredytowych, tym częściej wyszukiwane są porady dotyczące rosnących rat kredytowych i ich obniżenia. Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu skonsolidowanego.

kredyt skonsolidowany na co zwrócić uwagę

Jeżeli popatrzymy na inflację (ponad 17% w skali roku), na rosnące koszty utrzymania oraz wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym, to nie ma co się dziwić.

Jeżeli jest możliwość, aby poprawić sytuację finansową i zostawić więcej pieniędzy w domowym budżecie, to należałoby to zrobić.

Konsolidacja kredytów pozwala spłacić bieżące zobowiązania bankowe nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym właśnie (czasami mówi się, że jest to kredyt skonsolidowany). Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, można w zdecydowany sposób obniżyć wysokość nowej raty. Będzie ona mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że po konsolidacji zwiększy się całkowita wysokość zadłużenia.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych nie jest trudne, ale jest konieczne i oczywiście zajmie trochę czasu. Aby było szybciej, analizę kredytową można ograniczyć np. do dwóch ofert kredytowych.

Pamiętaj, że każdy z banków przedstawia propozycję kredytową. Są to ogólne warunki – prawie dla każdego kredytobiorcy. Dopiero po dokonaniu oceny kredytowej, bank może przedstawić wstępną, a w następnym kroku końcową indywidualną ofertę. A im lepsza jest Twoja ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa), tym nie tylko lepsza oferta kredytu, ale i większa szanse na wynegocjowanie jeszcze lepszych warunków.

Dobry bank na kredyt skonsolidowany, czyli porównanie kredytów konsolidacyjnych

Jak porównać kredyty konsolidacyjne w bankach? Na początku zadecyduj:

1. Jakie kredyty i pożyczki chcesz skonsolidować.

2. Podliczyć raty pozostające do spłaty wszystkich konsolidowanych zobowiązań, tak, aby określić kwotę kredytu konsolidacyjnego.

3. Oszacuj samodzielnie ratę nowego kredytu – podziel wysokość całego zadłużenia (z pkt. 2) przez ratę, którą możesz zaakceptować. Otrzymasz w ten sposób przybliżoną liczbę miesięcy – liczbę rat kredytowych – okres, przez jaki będziesz spłacać kredyt.

Jest to tylko oszacowanie wstępne. Zwróć uwagę, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego – dotyczy to jednak każdego innego kredytu – poza pożyczonym kapitałem musisz oddać również koszty związane z udzieleniem kredytu, np. odsetki, prowizję, ubezpieczenie. W związku z czym kwota całkowita do oddania będzie większa.

4. Sprawdź, który z banków jest w stanie zaproponować skonsolidowanie Twoich wybranych zobowiązań. Jeżeli w propozycji kredytowej tego nie widzisz, to skontaktuj się z bankiem.

Banki konsolidują najczęściej pożyczki i kredyty gotówkowe, ale również są to kredyty samochodowe, limity w kontach, zadłużenie na kartach kredytowych, kredyty ratalne. Do konsolidacji mogą być włączone również kredyty hipoteczne, rzadziej inne kredyty konsolidacyjne.

5. Jeżeli interesuje Ciebie cena zobowiązania (ile musisz oddać dodatkowo), to otrzymane oferty kredytów konsolidacyjnych porównuj z uwzględnieniem RRSO i całkowitego kosztu kredytu. Ale porównanie, aby było przeprowadzone prawidłowo, musi dotyczyć takiego samego kredytu co do wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat.

6. Bank z pewnością zaoferuje Tobie dodatkowe środki w ramach kredytu konsolidacyjnego. Zastanów się czy potrzebujesz gotówkę. Jeżeli chcesz przeznaczyć ją na konsumpcję, a Twoim celem było poprawienie płynności finansowej i obniżenie raty, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Natomiast przeznaczenie jej na spłatę drogich pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe powinno być wzięte pod uwagę.

7. Na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego gotówkowego składają się najczęściej odsetki (oprocentowanie nominalne), prowizja i opłaty dodatkowe, np. składka wymaganego ubezpieczenia. Jeżeli masz możliwość, to negocjuj poszczególne koszty – każda obniżka oznacza mniejszy koszt kredytowy.

Kredyty i pożyczki:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok