Kredyt refinansowy – przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku

2023-11-29 – ostatnia aktualizacja

Kredyt refinansowy – przeniesienie kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) do innego banku. Kiedy warto to zrobić, jak to zrobić i z jakim bankiem?

kredyt refinansowy - przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku

Wzrost stóp procentowych skutkuje tym, że osoby spłacające kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, będą płacić wyższą ratę.

Jednym ze sposobów na obniżenie rat kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) jest wyszukanie tańszego kredytu hipotecznego (przeniesienie kredytu do innego banku) lub/i wzdłużenie okresu kredytowania. W jakiej sytuacji takie działanie może być opłacalne?

Co to jest refinansowanie kredytu hipotecznego? Najkrócej pisząc, jest to spłata kredytu droższego z środków, które zostały uzyskane w ramach nowego kredytu hipotecznego. Jeżeli nowy kredyt refinansowy będzie tańszy od poprzedniego, to nie tylko uda się nam obniżyć wysokość raty kredytowej, ale i całkowity koszt zobowiązania może być zdecydowanie niższy.

Kiedy zastanowić się nad kredytem refinansowym

1. Jeżeli kilka lat temu zaciągnąłeś kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, a obecnie na rynku są zdecydowanie lepsze oferty, to refinansowanie może być korzystnym rozwiązaniem. Sprawdź czy nowa marża kredytowa pozwala na uzyskanie wystarczających oszczędności i zmniejszenie wysokości rat.

2. Refinansowanie nie jest kredytem konsolidacyjnym, ale umożliwia na połączenie kilku kredytów hipotecznych w jeden. Co to daje? Zamiast z kilku rat płacisz tylko jedną. Wydłużenie czasu spłaty, nowe (powinny być lepsze) warunki finansowania pozwalają obniżyć ratę w stosunku do sumy poprzednich zobowiązań.

Co to jest kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką

3. Co prawda dla wielu osób warunki finansowe uległy pogorszeniu, ale jeżeli w niedalekiej przyszłości Twoje zarobki wzrosną i będziesz chciał szybciej spłacić kredyt, to przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku może skutkować uzyskaniem lepszych warunkach.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Czy to jest opłacalne?

Tańszy kredyt hipoteczny i mniejsza rata kredytowa, to decydujący czynnik przy podejmowaniu decyzji o kredycie refinansowym. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wydatki jednorazowe przy przenoszeniu kredytu:

  • czy jest i ile wynosi opłata za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu hipotecznego,
  • jaka jest prowizja banku za udzielenie kredytu,
  • wysokość kosztów związanych z jego zabezpieczeniem,
  • opłaty pozabankowe, np. opłaty sądowe czy notarialne.

Po dokonaniu szczegółowej analizy dowiesz się czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku będzie opłacalne.

Kredyt refinansowy z pośrednikiem finansowym

Pośrednik finansowy pomoże Tobie porównać oferty w kilku bankach i ocenić, gdzie masz szanse uzyskać lepsze warunki kredytowania.

1. Wypełnij krótki formularz kontaktowy do pośrednika – oddzwoni do Ciebie i będziesz mógł się umówić na bezpłatne spotkanie w wybranym przez Ciebie terminie.
2. Po przeanalizowaniu posiadanego kredytu lub kredytów hipotecznych, pośrednik przedstawi najbardziej korzystne rozwiązania.
3. Symulacja rat kredytowych pozwoli sprawdzić, o ile zmieni się rata kredytowa i jaki będzie koszt całkowity nowego zobowiązania.
4. Pamiętaj, aby zapytać się o dodatkowe koszty związane z nowym kredytem.
5. Być może będziesz potrzebował dodatkowej gotówki w ramach nowego kredytu – zapytaj o możliwość podwyższenia kwota kredytu.

Czy można refinansować kredyt gotówkowy?

Wiesz już, że refinansowanie kredytu (lub kredytów) to spłacenie zobowiązania hipotecznego środkami pochodzącymi z nowego kredytu. Tych pieniędzy nie otrzymujemy jednak bezpośrednio na rachunek, ale bank spłaca nim nasze stare zobowiązanie.

Czyli jest to tak naprawdę kredyt konsolidacyjny…

No, nie. Kredyt konsolidacyjny jest całkowicie innym kredytem celowym i polega na spłacie różnych zobowiązań bankowych (kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy limitów w ROR) nowym kredytem.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego jest możliwość połączenia w jeden kredyt również kredytów i pożyczek hipotecznych. Wówczas mówimy o kredycie konsolidacyjnym hipotecznym, który jest zabezpieczony na hipotece nieruchomości (w przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego gotówkowego, gdzie nie ma takiego zabezpieczenia).

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok