Kredyt oddłużeniowy Alior Bank. Ale tak naprawdę jest to kredyt konsolidacyjny, który stwarza możliwość połączenia kilka kredytów w jeden. Jak wygląda propozycja w Alior Bank i dlaczego nie jest to kredyt oddłużeniowy?

kredyt oddłużeniowy Alior Bank

Najważniejszym celem konsolidacji kredytów jest jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytowej, a nie oddłużenie, czy zlikwidowanie posiadanych długów. Synonimem kredytu konsolidacyjnego mógłby być kredyt oddłużeniowy, gdyby to było prawdziwe stwierdzenie. Tak w istocie nie jest, dlatego nie będziemy pisać o kredycie oddłużeniowym w Alior Bank, ale o kredycie konsolidacyjnym.

Decydując się na taki kredyt, zyskujemy:

Są to zyski praktyczne, ale najważniejsze jest to, że mamy szansę na odzyskanie płynności finansowej. Jest to spowodowane tym, że rata kredytowa będzie stanowić zdecydowanie mniejszy udział w naszym domowym budżecie.

Kredyt oddłużeniowy Alior Bank… konsolidacyjny oczywiście

Wybierając kredyt konsolidacyjny należałoby wziąć pod uwagę, że zmniejszenie raty jest możliwe tylko poprzez wydłużenie okresu spłaty. A co to oznacza? Droższy kredyt oczywiście. Dlaczego?  Ponieważ z wydłużeniem spłaty o każdy kolejny miesiąc powoduje, że wzrasta całkowity koszt kredytu z tytułu odsetek.

propozycja kredytu konsolidacyjnego w alior bank

Jak wygląda kredyt konsolidacyjny w Alior Bank?

Główne założenia są następujące:

Minusem konsolidacji jest oczywiście minimalna kwota kredytu, która wynosi 30 tys. zł, oraz to, że w ramach promocji nie można skonsolidować zobowiązań zaciągniętych w Alior Banku.

Kredyt konsolidacyjny w Alior Bank 50000 zł

Jak wygląda przykład reprezentatywny i rozkład kosztów? Dla kredytu konsolidacyjnego na 56 072 zł (bez kredytowanych kosztów) na 101 miesięcy RRSO w ramach promocji „Lekka konsolidacja z poduszką bezpieczeństwa” wynosi 11,54%. Oprocentowanie nominalne zmienne wynosi 7,19%.

W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Ryzyko zmiany stóp procentowych oznacza, że w przypadku wzrostu procentowanie kredytu, wzrośnie wówczas wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Skutkuje to wzrostem kosztu odsetek i tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu. Ale działa to i w drugą stronę: spadek stóp procentowych, to spadek oprocentowania nominalnego i mniejsza rata.

Całkowita kwota do zapłaty to 86 128,44 zł, a całkowity koszt kredytu 30 056,44 zł. Poszczególne elementy całkowitego koszt:

101 miesięcznych rat, w tym 100 równych rat po 852,77 zł, a ostatnia rata w wysokości 851,44 zł. Kalkulacja na 4 stycznia2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.

kredyt oddłużeniowy Alior Bank oszacowanie rat

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Najczęściej konsolidowane zobowiązania, to kredyty i pożyczki gotówkowe. Generalnie jednak można skonsolidować wszystkie zobowiązania bankowe, np. limity w rachunkach i w kartach kredytowych, kredyty hipoteczne – w tym przypadku wymagane jest zabezpieczenie hipoteczne.

Aby skorzystać z możliwości konsolidacji, konieczne jest spełnienie określonych warunków postawionych przez bank. Przede wszystkim jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej (pozytywna historia kredytowa w BIK) oraz składając wniosek, należy określić cel, na jaki ma zostać przeznaczony kredyt. W tym przypadku dotyczy to spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o skorzystaniu z konsolidacji, należałoby dokładnie przeanalizować strukturę zadłużenia i zadecydować, które zobowiązani warto jest połączyć, a które spłacać na dotychczasowych warunkach.

Jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku? Przeważnie jest to kilka dni, ale w niektórych przypadkach może to być… ten sam dzień, w którym został złożony wniosek kredytowy.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji:

Ważne: jeżeli bierzesz pod uwagę wzięcie kredytu konsolidacyjnego, to musisz na bieżąco i w terminie spłacać raty kredytowe. Pozwala to zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku oraz uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach.

Uzupełnienie temat znajdziesz w artykule: Jak Działa Konsolidacja Kredytów w Praktyce.