Kredyt oddłużeniowy Alior Bank

Kredyt oddłużeniowy Alior Bank. Ale tak naprawdę jest to kredyt konsolidacyjny, który stwarza możliwość połączenia kilka kredytów w jeden. Jak wygląda propozycja w Alior Bank i dlaczego nie jest to kredyt oddłużeniowy?

kredyt oddłużeniowy Alior Bank

Najważniejszym celem konsolidacji kredytów jest jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytowej, a nie oddłużenie, czy zlikwidowanie posiadanych długów. Synonimem kredytu konsolidacyjnego mógłby być kredyt oddłużeniowy, gdyby to było prawdziwe stwierdzenie. Tak w istocie nie jest, dlatego nie będziemy pisać o kredycie oddłużeniowym w Alior Bank, ale o kredycie konsolidacyjnym.

Decydując się na taki kredyt, zyskujemy:

 • jedna rata, zamiast kilku,
 • jeden termin płatności,
 • powinna ona być mniejsza niż suma wszystkich rat bieżących zadłużeń.

Są to zyski praktyczne, ale najważniejsze jest to, że mamy szansę na odzyskanie płynności finansowej. Jest to spowodowane tym, że rata kredytowa będzie stanowić zdecydowanie mniejszy udział w naszym domowym budżecie.

Kredyt oddłużeniowy Alior Bank… konsolidacyjny oczywiście

Wybierając kredyt konsolidacyjny należałoby wziąć pod uwagę, że zmniejszenie raty jest możliwe tylko poprzez wydłużenie okresu spłaty. A co to oznacza? Droższy kredyt oczywiście. Dlaczego?  Ponieważ z wydłużeniem spłaty o każdy kolejny miesiąc powoduje, że wzrasta całkowity koszt kredytu z tytułu odsetek.

propozycja kredytu konsolidacyjnego w alior bank

Jak wygląda kredyt konsolidacyjny w Alior Bank?

Główne założenia są następujące:

 • Możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę,
 • Kredyt z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo,
 • Wysoka konsolidacji – od 30 tys. zł do 150 tys. zł,
 • Okres kredytowania może wynieść nawet do 10 lat.

Minusem konsolidacji jest oczywiście minimalna kwota kredytu, która wynosi 30 tys. zł, oraz to, że w ramach promocji nie można skonsolidować zobowiązań zaciągniętych w Alior Banku.

Kredyt konsolidacyjny w Alior Bank 50000 zł

Jak wygląda przykład reprezentatywny i rozkład kosztów? Dla kredytu konsolidacyjnego na 56 072 zł (bez kredytowanych kosztów) na 101 miesięcy RRSO w ramach promocji „Lekka konsolidacja z poduszką bezpieczeństwa” wynosi 11,54%. Oprocentowanie nominalne zmienne wynosi 7,19%.

W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Ryzyko zmiany stóp procentowych oznacza, że w przypadku wzrostu procentowanie kredytu, wzrośnie wówczas wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Skutkuje to wzrostem kosztu odsetek i tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu. Ale działa to i w drugą stronę: spadek stóp procentowych, to spadek oprocentowania nominalnego i mniejsza rata.

Całkowita kwota do zapłaty to 86 128,44 zł, a całkowity koszt kredytu 30 056,44 zł. Poszczególne elementy całkowitego koszt:

 • odsetki: 21 648,25 zł,
 • składka na ubezpieczenie na życie: 6 731,64 zł,
 • prowizja: 1 676,55 zł.

101 miesięcznych rat, w tym 100 równych rat po 852,77 zł, a ostatnia rata w wysokości 851,44 zł. Kalkulacja na 4 stycznia2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.

kredyt oddłużeniowy Alior Bank oszacowanie rat

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Najczęściej konsolidowane zobowiązania, to kredyty i pożyczki gotówkowe. Generalnie jednak można skonsolidować wszystkie zobowiązania bankowe, np. limity w rachunkach i w kartach kredytowych, kredyty hipoteczne – w tym przypadku wymagane jest zabezpieczenie hipoteczne.

Aby skorzystać z możliwości konsolidacji, konieczne jest spełnienie określonych warunków postawionych przez bank. Przede wszystkim jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej (pozytywna historia kredytowa w BIK) oraz składając wniosek, należy określić cel, na jaki ma zostać przeznaczony kredyt. W tym przypadku dotyczy to spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o skorzystaniu z konsolidacji, należałoby dokładnie przeanalizować strukturę zadłużenia i zadecydować, które zobowiązani warto jest połączyć, a które spłacać na dotychczasowych warunkach.

Jak długo czeka się na rozpatrzenie wniosku? Przeważnie jest to kilka dni, ale w niektórych przypadkach może to być… ten sam dzień, w którym został złożony wniosek kredytowy.

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji:

 • kiedy warunki spłaty dotychczasowych kredytów są mniej korzystne niż zaproponowany kredyt konsolidacyjny,
 • zamierzamy zmniejszyć obciążenie z tytuły płatności rat,
 • chcemy uporządkować zobowiązania kredytowa,
 • uzyskać dodatkową gotówkę, zamiast zaciągać nowy kredyt gotówkowy.

Ważne: jeżeli bierzesz pod uwagę wzięcie kredytu konsolidacyjnego, to musisz na bieżąco i w terminie spłacać raty kredytowe. Pozwala to zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku oraz uzyskanie kredytu na korzystnych warunkach.

Uzupełnienie temat znajdziesz w artykule: Jak Działa Konsolidacja Kredytów w Praktyce.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok