Kredyt na spłatę kredytu

2023-11-23 – ostatnia aktualizacja

Czy można wziąć kredyt na spłatę kredytu w tym samym lub w innym banku? Można. W tym konkretnym przypadku chodzi o refinansowaniu zobowiązania. Jednak dla zdecydowanej większości osób, które są zainteresowane nowym kredytem, nie chodzi o to, aby spłacić jeden kredyt. Szukają kredytu konsolidacyjnego – kredytu na spłatę kilku kredytów.

kredyt na spłatę kredytu

Aktualnie spłacasz w każdym miesiącu po kilka rat kredytowych i pożyczkowych? Nie korzystasz z kart kredytowych i limitów w koncie ROR, ponieważ zostały maksymalnie wykorzystane? W takiej sytuacji można rozważyć ich połączenie w jeden kredyt konsolidacyjny.

Kredyt na spłatę kredytu kosztuje

Zanim sprawdzisz propozycje bankowe i dokonasz finalnego wyboru, to należałoby:

 • zrobić listę kredytów, które zamierzasz skonsolidować,
 • podliczyć wysokość aktualnego zadłużenia (wysokość rat pozostających do spłaty + ewentualne limity, które zamierzasz zamknąć),
 • określić wysokość kredytu konsolidacyjnego (może to być bowiem kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką),
 • oszacować wysokość nowej raty miesięcznej, którą chciałbyś płacić.

Najnowsze propozycje kredytowe można sprawdzić poniżej. Kontakt do wybranego banku znajduje się przy każdej propozycji. Przechodząc do wniosku kontaktowego (nie ma obowiązku jego wysyłania) możemy zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi oferowanego produktu.

kredyt konsolidacyjny

Cena kredytu konsolidacyjnego

Pożyczając pieniądze w banku na podstawie umowy kredytowej, nie oddajesz tylko pożyczonego kapitału – sumy konsolidacyjnej. Przeważnie całkowity koszt kredytu, zarówno kredytu konsolidacyjnego, jak i pozostałych kredytów, składa się z kilku elementów kosztowych:

 • odsetki (ich wysokość zależy m.in. od wysokości oprocentowania, wysokości kredytu i czasu spłaty),
 • dodatkowych opłat, np. prowizja
 • niekiedy występuje również i ubezpieczenie.

Wszystkie te elementy oddziałują bezpośrednio na koszt całkowity kredytu – jego cenę. Im jest on mniejszy, tym kredyt oczywiście będzie tańszy.

Dlatego tak często jest wspominana złota reguła: Chcesz mniej oddać? Porównaj kredyty!

Kredyt konsolidacyjny nie ma wad?

Kredyty konsolidacyjne mają oczywiście swoje wady i zalety, jak każdy inny kredyt. Ale właściwie, to powinno się mówić: o zaletach konsolidacji oraz o wadach kredytów (wspomniany koszt).

Konsolidacja to nie tylko spłata kredytów nowym kredytem.

Najczęściej spłacane są pożyczki i kredyty gotówkowe, ale mogą być również kredyty:

 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne oraz
 • zadłużenie w kartach kredytowych i na rachunkach bankowych.

Druga sprawa jest taka, że można osiągnąć znacząco mniejszą ratę od sumy konsolidowanych rat. I to jest zasadniczo najważniejszy plus konsolidacji. Ale i jednocześnie minus kredytu…

Zmniejszenie raty jest możliwe dzięki wydłużeniu czasu spłaty, a to niestety oznacza:

1. wzrost kosztów odsetkowych (dłużej kapitał pozostaje w naszej dyspozycji) i
2. najczęściej wzrost całkowitego zadłużenia.

Zalety kredytu na spłatę kredytów

Uszeregujmy zatem najważniejsze zalety konsolidacji kredytów:

 • zamiana wielu kredytów na jeden,
 • obniżenie nowej raty,
 • długi okres spłaty w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych – nawet 10 lat (120 rat miesięcznych),
 • możliwość określenia dnia płatności raty i ustalenie jej np. na dzień lub dwa po wpłynięciu wynagrodzenia na konto,
 • możliwość ubezpieczenia pożyczki i tym samym skorzystania (jeżeli jest to możliwe) z niższego oprocentowania,
 • zwiększenie zdolności kredytowej – ekstra gotówkowa na dowolny cel,
 • poprawa płynności finansowej.

Wady kredytów konsolidacyjnych:

 • większa kwota całkowita do spłaty,
 • dłuższy czas spłacane zadłużenie,
 • zwiększenie całkowitego zadłużenia.

Spłacając kredyty nowym kredytem, można zaoszczędzić

Jednak warto zaznaczyć, że nie zawsze musi nastąpić wzrost zadłużenia. Jeżeli zamieniamy np. dwa kredyty gotówkowe z oprocentowaniem rocznym 14,50%:

 • kredyt nr 1 – pozostało 27 rat miesięcznych do zapłacenia,
 • kredyt nr 2 – pozostało 24 raty do zapłacenia.

Nowy kredyt ma oprocentowanie mniejsze – 11,65% i poza kosztem odsetkowym nie występuje inny koszt. To przy takich założeniach, wybierając 24-miesięczny okres spłaty, zapłacimy mniej odsetek niż spłacając dwa powyższe zobowiązania osobno. Wówczas zaoszczędzimy na spłacie kredytu.

Ten sposób pozwala pozbyć się zadłużenia z wykorzystanych limitów (ROR-y i karty kredytowe). Temat był poruszany we wpisie: Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Kredyt konsolidacyjny może być gotówkowy i hipoteczny

Najczęściej wybieranym rodzajem kredytu konsolidacyjnego jest gotówkowy, bowiem ten kredyt nie wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości.

Drugim rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, jest właśnie hipoteka na nieruchomości.

Wysokość kredytu możne być jednak znacznie większa niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego – nawet 60-70 procent wartości nieruchomości. Spłata kredytu możliwa jest przez 20-25 lat.

Kredyt na spłatę kredytu lub kredytów. Podsumowanie

Pomimo że, szukając w internecie kredytu na spłatę kredytu mamy na uwadze kredyt konsolidacyjny, to jest możliwe oczywiście wzięcie tzw. kredytu refinansowego. I ten rodzaj kredytu bardziej odpowiada temu zapytaniu – Kredyt konsolidacyjny, a refinansowy.

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczany na spłatę kilku różnych kredytów, z różnych banków i o różnych parametrach.

Nie jest on lekiem na powstałe kłopoty – przyczyn należy szukać, gdzie indziej – ale łagodzi w pewnym zakresie skutki. Mając na uwadze przede wszystkim poprawę płynności w domowym budżecie, należy również w miarę możliwości, postarać się ograniczyć inne wydatki i być może nawet zwiększyć dochody.

Ze względu na to jednak, że jest to nowy kredyt, obowiązkowo należy zapoznać się całościowo z zaprezentowanymi warunkami spłaty. Nie ma obowiązku konsolidowania wszystkich kredytów i zwiększenia zadłużenia poprzez wzięcie dodatkowej gotówki.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok