Kredyt na remont mieszkania – najlepsze oferty i porady

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-23 – ostatnia aktualizacja

Przeprowadzenie remontu mieszkania, domu, modernizacja czy przebudowa, to wymagające zadania, zwłaszcza w wymiarze finansowania. Niezależnie od tego, czy planujesz odświeżyć wnętrze mieszkania czy gruntowną modernizację, konieczne jest znalezienie sposobu na sfinansowanie projektu. Nie zawsze jednak posiadamy gotówkę potrzebną na pokrycie wszystkich kosztów. Co wówczas należy zrobić? Warto rozważyć różne opcje, w tym bankowy kredyt na remont mieszkania.
kredyt na remont mieszkania i domu
Kredyt na remont mieszkania – najlepsze oferty i porady. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Remont mieszkania może obejmować wiele różnych prac, od drobnych napraw po kompleksowe modernizacje. Kredyt na remont mieszkania może pomóc w pokryciu kosztów takich jak wymiana instalacji, odnowienie kuchni, łazienki czy remont dachu. Kluczowe jest zrozumienie, co dokładnie obejmuje taki kredyt, aby dobrze zaplanować swoje wydatki.


Co obejmuje kredyt na remont mieszkania?

W 2023 roku bardzo ciekawe badania przeprowadził OLX we współpracy z Fixly w temacie podejścia Polaków do remontów. Co wykazało badanie? Ponad połowa respondentów przyznała, że ich nieruchomość, dom lub mieszkanie, wymaga remontu. Główną motywacją do przeprowadzenia prac remontowych była modernizacja wnętrz, ich unowocześnienie i nadania świeższego wyglądu (56% badanych).

Powody przeprowadzania remontu:

 • unowocześnienie wnętrza – 15%,
 • naprawa lub wymiana starej instalacji, podłogi, itp. – 8%,
 • remont nieruchomości przed przed przeprowadzką – 5%,
 • dokończenie rozpoczętego remontu – 4%,
 • usterka np. nieszczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej; zmiana sytuacji życiowej, pojawienie się dziecka – 3%.1

Okazuje się, że to właśnie czas wiosenno-letni w miesiącach od marca do września dla większości Polaków jest najlepszym okresem na przeprowadzenie remontu. I nie jest to zaskoczeniem. Zima jest mniej korzystna ze względu na trudności związane z temperaturami i wentylacją wnętrz. W tym czasie tylko niewielki odsetek osób decyduje się na remont mieszkania.

Jakie pomieszczenia są najczęściej remontowane? W pierwszej kolejności jest to kuchnia i salon, a następnie łazienka i sypialnia.

Dużym wyzwaniem jest sfinansowanie kosztownych prac, ale również znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej. Oba te elementy mogą opóźnić rozpoczęcie prac nawet o kilka miesięcy od momentu podjęcia decyzji.

Średnia kwota, jaką Polacy chcieliby przeznaczyć na przeprowadzenie remontu wynosi około 25 tysięcy złotych. Jednak rzeczywiste koszty przekraczały o 28% planowany budżet i wynosiły 32 tysiące zł.

Jak pokazuje badanie zdecydowanie więcej na remont wydały osoby mieszkające w domach – koszt wyniósł średnio 57 tys. zł. Koszt remontu w mieszkaniach był dwukrotnie niższy na poziomie 24 tys. zł.

Dość wysokie planowane i rzeczywiste koszty, oznaczają, że sfinansowania prac z własnych oszczędności, nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji warto jest rozważyć kredyt gotówkowy na remont, jednocześnie zdając sobie sprawę, że całkowita kwota do oddania będzie większa niż wyliczenia remontowo-kosztowe na papierze. Za pożyczony kapitał w banku należy bowiem zapłacić określoną cenę.

W banku nie ma takiego produktu, jak kredyt na remont mieszkania lub pożyczki na remont domu. Popularny kredyt czy pożyczka remontowa, to nic innego jak zwykła pożyczka gotówkowa na dowolny cel.

Skąd wziąć pieniądze na remont?

Skąd bierzemy pieniądze na wyremontowanie mieszkania lub domu? Są to różne źródła. Wspomniany już raport OLX 2 odpowiada również i na to pytanie. Zdecydowana większość remontujących sięga po oszczędności, a pożyczkami i kredytami wspiera się 13% badanych.

Bardzo ciekawe wnioski wypływają również z raportu opracowanego przez Związek Banków Polskich. Polacy zapytani o cele zaciąganych kredytów konsumpcyjnych najczęściej wskazali właśnie remont mieszkania/domu. Było to 83% respondentów. Pozostałe to kredyty na spłatę innych zobowiązań (57%) oraz potrzeby bieżące (54%).3

na co przeznaczane są kredyty konsumenckie?
Na co przeznaczane są kredyty konsumenckie? Źródło: zbp.pl

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na przeprowadzenie remontu w mieszkaniu, to nie ma co dłużej czekać! Należy szukać odpowiedniego i w miarę taniego finansowania oraz odpowiedniej ekipy remontowej.


Jak sfinansować remont nieruchomości?

Sfinansowanie remontu mieszkania lub domu może odbyć się na kilka sposobów, zależnie od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Oto kilka popularnych metod:

 1. Oszczędności. Jeśli takie posiadasz, to jest to najlepszy sposób na sfinansowanie remontu, ponieważ jest najtańszy i nie trzeba obawiać się dodatkowych kosztów związanych z pożyczkami czy kredytami.
 2. Kredyt, pożyczka gotówkowa. Jeśli oszczędności nie wystarczają lub ich nie ma, to należy rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego. Jest to szybki sposób na uzyskanie środków, ale takie finansowanie kosztuje ze względu na oprocentowanie i ewentualne koszty dodatkowe.
 3. Pożyczka hipoteczna. Jest to pożyczka gotówkowa zabezpieczona hipoteką na nieruchomości. A to oznacza, że można ją przeznaczyć na dowolny cel, w tym i na remont mieszkania. Jest to bardziej korzystna pod względem kosztów od pożyczek gotówkowych, ale wymaga nie tylko ustanowienia hipoteki, ale i dodatkowych formalności oraz wiążą się z nią również koszty pozabankowe (sądowe i notarialne).
 4. Kredyt hipoteczny. Jeśli remont jest związany z poprawą stanu technicznego nieruchomości, można rozważyć kredyt hipoteczny. Jest to najtańsza opcja, ale środki muszą być przeznaczone na określony cel zgodnie z umową kredytową. Podobnie jak i pożyczka hipoteczna, w tym przypadku również mamy do czynienia z zabezpieczeniem spłaty na hipotece nieruchomości.

Oszczędzanie – od czego zacząć?

Rozpoczynając oszczędzanie na remont mieszkania, warto rozważyć kilka kluczowych kroków. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz gromadzić środki, czy też chcesz zwiększyć swoje oszczędności, istnieje kilka strategii, które mogą Ci pomóc.

1. Wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego:
Konto oszczędnościowe jest idealnym narzędziem do rozdzielenia środków na bieżące potrzeby od oszczędności. Dzięki nieco większemu oprocentowaniu, zgromadzone środki mogą generować dodatkowe zyski.

Warto wybrać konto oszczędnościowe oferujące atrakcyjne oprocentowanie oraz elastyczne warunki wpłat i wypłat.

2. Systematyczne oszczędzanie:
Nie czekaj na dużą sumę pieniędzy, zacznij oszczędzać już od pierwszej możliwej okazji. Nawet niewielkie regularne wpłaty mogą znacząco się akumulować z czasem. Ustal realistyczny plan oszczędzania i trzymaj się go. Systematyczność jest kluczem do sukcesu w budowaniu oszczędności.

3. Wybór korzystnej oferty:
Przeglądając oferty kont oszczędnościowych, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na dodatkowe korzyści oferowane przez banki, takie jak premie za regularne wpłaty czy programy lojalnościowe.

4. Motywacja do oszczędzania:
Warto wyznaczyć sobie długoterminowy cel oszczędzania, może to być remont mieszkania, podróż marzeń czy inne ważne wydatki, jak edukacja dzieci czy zgromadzenie wkładu własnego na zakup mieszkania. Świadomość celu pomoże Ci utrzymać motywację do oszczędzania.

Na bieżąco, wystarczy raz na miesiąc, analizować dynamikę wzrostu oszczędności i szukać w miarę możliwości i posiadanej wiedzy, dodatkowych metod alokacji wolnych środków finansowych, np. może to być długoterminowa lokata bankowa.
Wybierając konto oszczędnościowe czy lokaty bankowe możesz osiągnąć znacznie więcej. Twój kapitał może generować większe zyski, co zwiększa motywację do oszczędzania i pozwala osiągnąć swoje cele finansowe.


Kredyt Gotówkowy na remont mieszkania

Kredyt gotówkowy to popularna opcja dla osób planujących remont. Można go uzyskać stosunkowo szybko i bez zbędnych formalności, a w bankach jest szerokie spektrum dostępnych produktów kredytowych.

Mogą to być zarówno pożyczki gotówkowe standardowe, ale i przez internet. Może to być również kredyt gotówkowy w promocji z obniżonym oprocentowaniem nominalnym lub brakiem prowizji. Opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Ale nie ma typowego kredytu gotówkowe na remont. W przypadku kredytów hipotecznych jest możliwe również zaciągnięcie takiego finansowanie np. na przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych w celu przystosowania nieruchomości do celów mieszkaniowych, ale i tak jest to kredyt hipoteczny, a nie żaden inny.

Najważniejszą kwestią przy poszukaniu kredytu lub pożyczki gotówkowej na dokonanie remontu jest to, aby zobowiązanie takie charakteryzowało się relatywnie niskimi kosztami.

Należy cały czas pamiętać, że:

 1. Po przeprowadzeniu kalkulacji kosztów remontowych otrzymamy wysokość potrzebnego finansowania.
 2. Kapitał w wymaganej wysokości pożyczamy w banku, ale wiąże się to z koniecznością oddania również kosztów kredytowych/pożyczkowych.
 3. Całkowity koszt remontu będzie zatem większy niż ten wyliczony na papierze.

A jak wygląda aktualna sytuacja na rynku kredytów gotówkowych? Generalny przegląd:

Pożyczyć można nawet do 250 tysięcy złotych.
Okres kredytowania to maksymalnie 10 lat.
Oprocentowanie oferowane przez banki: zmienne i stałe.
Wysokość oprocentowania kształtuje się od 9,99% do 13-14%.
Prowizja w większości propozycji to 0%.
Ubezpieczenie kredytu w zależności od wybranej oferty – może być obowiązkowe
przy większych kwotach i dłuższym czasie spłaty
Raty do wyboru: stałe lub malejące.
Kredyty i pożyczki gotówkowe standardowe i online.
Przegląd banków oraz: kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach,
które można przeznaczyć na sfinansowanie wyremontowania mieszkania.

Ostateczne warunki na jakich zostanie udzielony kredyt są uzależnione od indywidualnych potrzeb oraz przede wszystkim od oceny zdolności kredytowej.

Istotne jest, aby nie zadłużać się ponad miarę i pożyczać tylko tyle, ile faktycznie jest nam potrzebne na remont. Można zaakceptować 10 procentową nadwyżkę w sytuacji, kiedy remont będzie przeprowadzany przez dłuższy czas, a materiały będziemy kupować w miarę postępu prac remontowych.


Kredyt Hipoteczny na remont domu

Kredyt hipoteczny jest udzielany przez banki. Odpowiednie przepisy uregulowane zostały prawem bankowym, a także Ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U 2017 Poz. 819).

Kredyt hipoteczny zwykle zaciąga się, aby sfinansować zakup nieruchomości lub budowę. Ale z kredytu hipotecznego można również sfinansować remont mieszkania lub domu.

Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i pożyczki hipotecznej, zabezpieczenie spłaty stanowi hipoteka na nieruchomości. Przy kredycie hipotecznym można wskazać tylko remontowaną nieruchomość.

Środki z kredytu hipotecznego muszą zostać przeznaczone konkretnie na cel, który został określony w umowie z bankiem. Dlatego ważne jest, aby jasno określić, na co zamierzamy przeznaczyć środki finansowe.

Jeżeli część kredytu hipotecznego ma być przeznaczona na wykończenie mieszkania, to należy ten cel wyraźnie sprecyzować w umowie. Banki, pośrednicy finansowi oraz propozycje: Kredyty Hipoteczne.

Jaka jest główna zaleta tej formy finansowania? Podobnie jak w przypadku pożyczki hipotecznej, to duża kwota możliwa do uzyskania oraz możliwość zaciągnięcia kredytu na okres nawet do 30 lub 35 lat.


Pożyczka Gotówkowa Hipoteczna na remont mieszkania i domu

Pożyczka hipoteczna na remont domu lub mieszkania jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie spieszą się z realizacją projektu. Choć zdobycie środków może potrwać kilka tygodni i wymagać wypełnienia wielu formalności, w tym ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości, to korzyści z tego rodzaju finansowania są znaczące.

Jedną z głównych zalet pożyczki hipotecznej jest stosunkowo niskie oprocentowanie, mniejsze niż w przypadku pożyczki gotówkowej, ale okazuje się, że nieznacznie. Obecnie oscyluje w granicach około 8-9% rocznie.

Dodatkowe zalety z tej formy finansowanie, to możliwe pożyczenie większej kwoty do ok. 50-70% wartości nieruchomości oraz długi okres kredytowania, nawet i 20 lat.

Warunkiem koniecznym do uzyskania pożyczki hipotecznej jest posiadanie lub współposiadanie nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem spłaty. Minimalna kwota pożyczki hipotecznej zazwyczaj wynosi około 30-50 tysięcy złotych.

Uzyskanie pożyczki gotówkowej zabezpieczonej hipotecznie wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Należy m.in. wycenić zastawianą nieruchomość, dostarczyć odpis z księgi wieczystej i oczywiście wymagane jest uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Pożyczka gotówkowa z zabezpieczeniem na hipotece z ekspertem finansowym: Pożyczka hipoteczna – pożyczka na dowolny cel.

Warto również zauważyć, że pożyczka hipoteczna może zostać przeznaczona na dowolny cel. Oznacza to, że jeśli koszty remontu okazują się niższe niż przewidywane, pozostałe środki można przeznaczyć na inne cele. Dlatego pożyczka hipoteczna stanowi elastyczne i wszechstronne rozwiązanie w przypadku dużego finansowania.


Różnice pomiędzy pożyczką gotówkową, hipoteczną i kredytem hipotecznym

Zasadnicze różnice pomiędzy kredytem i pożyczką hipoteczną oraz pożyczką gotówkową zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Pożyczka gotówkowaPożyczka hipotecznaKredyt hipoteczny
Cel finansowaniadowolnydowolnyokreślony szczegółowo
w umowie
Zabezpieczenienajczęściej nie ma, poza
standardowymi
hipoteka na nieruchomościhipoteka na nieruchomości
Minimalny czas spłaty89 dnikilka latkilka lat
Maksymalny czas spłaty120 miesięcydo ok. 240 miesięcydo 420 miesięcy
(przeważnie 360)
Minimalna kwota1000 złok. 30 tys. złok. 50 tys. zł
Maksymalna kwota250 tys. złw zależności od wyceny
nieruchomości
w zależności od wyceny
nieruchomości
Oprocentowanie (RSO)ok. 10-15%ok. 9-10%ok. 7-9%
Wkład własnyNIENIETAK
UbezpieczeniaMogą wystąpićFakultatywne i
obligatoryjne
Fakultatywne i
obligatoryjne
Czas rozpatrywania wnioskuMaksymalnie kilka dniDo 21 dniDo 21 dni

W przypadku kredytu hipotecznego na wykończenie mieszkania lub jego remont, warto rozważyć także ubezpieczenie mieszkania. W przypadku ewentualnych szkód, takie ubezpieczenie może być bardzo pomocne, aby uniknąć konieczności pokrywania strat z własnej kieszeni.

Zazwyczaj banki i tak wymagają, aby nieruchomość obciążona hipoteką została ubezpieczona.

Jeśli rozważasz, jaki kredyt na remont domu będzie dla Ciebie najlepszy, należy to dobrze przemyśleć: jaką kwotę będziesz potrzebował oraz czy chcesz zabezpieczyć kredyt nieruchomościami.


Ile kosztuje remont z kredytem?

Szukając taniego kredytu lub pożyczki remontowej, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na koszt całkowity. Są w nim zawarte wszystkie poszczególne koszty, które musimy ponieść w związku z uzyskanym finansowaniem.

Do najczęstszych kosztów zaliczane są:

 • odsetki – zależą od wysokości oprocentowania nominalnego pożyczki,
 • prowizja – najczęściej wyliczana jest jako procent od wysokości pożyczki,
 • ubezpieczenie – dobrowolne lub obligatoryjne,
 • opłata za rozpatrzenie wniosku pożyczkowego – najczęściej naliczany w przypadku pożyczek pozabankowych.

Mogą również wystąpić inne koszty, o które należy zapytać w banku.

Kredyt hipoteczny na remont jest opcją dla tych osób, którzy potrzebują zdecydowanie większej sumy pieniędzy na przeprowadzenie prac modernizacyjnych w domu. Wymaga jednak ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości i przedstawienia kosztorysu planowanych prac remontowych..

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na remont należy liczyć się z dużymi wymogami, formalnościami i kosztami.

W przypadku kredytu hipotecznego poza standardowymi kosztami (odsetki, prowizja) wystąpią również dodatkowe koszty pozaodsetkowe i niebankowe:

 • koszt wyceny nieruchomości,
 • obligatoryjne i fakultatywne ubezpieczenia,
 • opłaty sądowe i notarialne.
Przegląd kredytów hipotecznych i więcej informacji na temat tej formy finansowania, można znaleźć na stronie: https://kredytyporownywarka.pl/praktyczny-poradnik-o-kredytach-hipotecznych/.

Do kosztów remontowych musisz doliczyć koszt kredytu

Decydując się na remont mieszkania lub domu, jednym z głównych pytań jest: ile to wszystko będzie kosztować? Nie można na takie pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Koszty przeprowadzenia remontu są bardzo różne. Wszystko zależy od zakresu przeprowadzanych prac, wybranych materiałów czy skali przedsięwzięcia. Inaczej będzie to w przypadku odnowienia pokoju, pomalowania go i położenia tapet, a inne koszty związane są z remontem całego domu.

Jeśli remont ma być finansowany z kredytu gotówkowego, do rachunku trzeba będzie również doliczyć koszty kredytowe. Warto znacznie wcześniej oszacować, ile może kosztować taki kredyt gotówkowy na remont. Poniżej przedstawimy symulację kosztów dla małego kredytów remontowego w wysokości 5 000 zł oraz na dużą inwestycję w wysokości 100 000 zł. Dzięki temu będziesz mieć bardziej przejrzysty obraz potencjalnych wydatków i obciążeń finansowych.

Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt kredytu zależy od końcowej oferty indywidualnie przedstawionej przez bank.


Pożyczka gotówkowa 5000 zł na remont

Jaka mogłaby być rata i koszty małej pożyczki remontowej? Przy określonych założeniach, np.:

 • oprocentowanie 11,55% roczne,
 • bez innych kosztów pozaodsetkowych,
 • przy ratach równych.

Wyliczenia są następujące:

Czas spłaty
(w miesiącach)
Wysokość ratyKoszt odsetkowy
51 028,91 zł144,54 zł
10526,71 zł267,08 zł
15359,43 zł391,51 zł
20275,89 zł517,85 zł
25225,84 zł646,08 zł
30192,54 zł776,19 zł
35168,81 zł908,20 zł

Czy kalkuluje się wydłużać jeszcze bardziej spłatę pożyczki, aby otrzymać jeszcze mniejszą ratę? Nie. Korzyści wynikające ze zmniejszenia raty w stosunku do okresu poprzedniego (w obliczeniach jest to 5 miesięcy) będą coraz mniejsze, a koszt całkowity coraz większy.

pożyczka 5000 zł różnica w racie w stosunku do poprzedniego okresu
Źródło: kredytyporownywarka.pl Różnica w racie w stosunku do poprzedniego okresu.
Inne wyliczenia rat? Dużo większe zobowiązanie: kredyt gotówkowy 20 tys. zł na 4 lata.

Kredyt 100 tysięcy złotych na remont domu

Często remont domu wymaga znacznie większych środków niż 5000 ł. Przyjrzymy się wyliczeniom dla kredytu 20 razy większego – na 100 tysięcy złotych. Jakie raty będą w tym przypadku i jakie koszty finansowania? Przy określonych założeniach, oczywiście.

 • oprocentowanie 10,99% roczne,
 • bez innych kosztów pozaodsetkowych,
 • raty równe.

Obliczenia są następujące:

Okres kredytowania w latachWysokość ratyWysokość odsetek
6 lat1 902,90 zł37 008,49 zł
7 lat1 711,72 zł43 784,30 zł
8 lat1 570,30 zł50 749,11 zł
9 lat1 462,03 zł57 899,60 zł
10 lat1 376,93 zł65 232,09 zł

Remont całego domu to z reguły duże przedsięwzięcie wymagające znacznych nakładów finansowych. W przypadku kredytu na 100 tysięcy złotych przeznaczonego na taki cel, wysokość miesięcznej raty i całkowity koszt kredytu będą znacznie wyższe niż przy mniejszych kwotach.

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata miesięczna, ale wyższe odsetki do zapłacenia. Decyzja o wyborze okresu spłaty powinna uwzględniać zarówno możliwości finansowe, jak i całkowity koszt zadłużenia.


Jakie dokumenty do wniosku o kredyt gotówkowy na remont?

Wszystko zależy od banku, w którym staramy się o finansowanie. Najczęściej jest to:

 1. Dokument tożsamości,
 2. Dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu:
  • Umowa o pracę: zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.
  • Umowa zlecenie/o dzieło: zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu za okres 12 miesięcy lub rachunki i faktury potwierdzające uzyskiwanie dochodów za okres ostatnich 12 miesięcy lub zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu za okres 12 m-cy wraz z zestawieniem zbiorczym informującym o wypłaconych fakturach oraz umowa o dzieło/zlecenie potwierdzające uzyskiwanie dochodów i ich wysokość w okresie ostatnich 12 miesięcy lub zestawienie umów podpisanych z pracodawcą w okresie ostatnich 12 miesięcy.
  • Emerytura – jeden z dokumentów: ostatni odcinek emerytury, ostatnia decyzja o waloryzacji emerytury, decyzja o przyznaniu emerytury, wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ emerytury za ostatni miesiąc.
  • Renta: ostatni odcinek renty oraz decyzja o przyznaniu renty lub waloryzacja świadczenia lub legitymacja rencisty.
 3. Poprawnie wypełniony wniosek kredytowy.

Jak uzyskać kredyt na remont domu?

Aby uzyskać kredyt w banku na sfinansowanie remont domu lub mieszkania, wykonaj następujące kroki:

 1. Zapoznaj się z propozycjami banków i skontaktuj się z wybranymi, aby sprawdzić nie tylko szczegóły i warunki oferty. Dowiedziesz się czy masz szansę na uzyskanie środków i na jaką kwotę możesz wnioskować przy danej zdolności kredytowej.
 2. Wypełnij wniosek kontaktowy dedykowany produktowi kredytowemu – zrobisz to online, przeglądając propozycje banków.
 3. Przygotuj wymagane dokumenty, takie jak dowód osobisty lub paszport oraz zaświadczenie o dochodach. Może się przydać ostatnie zeznanie podatkowe PIT za poprzedni rok oraz wydruk historii z rachunku bankowego za określony okres. Bank poinformuje Ciebie jakie dokumenty będzie potrzebował.
 4. Wypełnij wniosek kredytowy i dołącz dokumenty. Z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz musiał go uzupełnić samodzielnie. Jeżeli korzystasz z formularzy kontaktowych do banku, to pracownik banku przedzwoni i wypełni wniosek na podstawie informacji, których udzielisz.
 5. Oczekuj na rozpatrzenie wniosku. Proces ten może zająć trochę czasu w zależności od rodzaju produktu kredytowego. Jeśli jesteś klientem danego banku, decyzja może być nieco szybciej, niż w przypadku nowego klienta.
 6. Po uzyskaniu środków pamiętaj o terminowej spłacie kredytu zgodnie z harmonogramem. Zadbaj również o wykupienie ubezpieczenia mieszkania lub domu, które zapewni Ci ochronę nie tylko w czasie remontu, ale także na co dzień.

Podsumowanie: jak sfinansować remont mieszkania?

Gdy planujesz remont mieszkania lub domu, możesz wybierać spośród kilku opcji finansowania. Trzy najpopularniejsze to:

 • kredyt i pożyczka gotówkowa,
 • pożyczka hipoteczna,
 • kredyt hipoteczny.

Kredyty gotówkowe to zazwyczaj kredyty na niższe kwoty, dla których banki i instytucje finansowe nie wymagają zabezpieczeń. Wymagana jest jednak odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa w BIK. Kwota takiego kredytu może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet maksymalne 250 tysięcy, a okres spłaty wynosi maksymalnie 120 rat miesięcznych.

Poza kredytem gotówkowym, popularne są także pożyczki hipoteczne i kredyty hipoteczne. Są to rozwiązanie dla osób, które posiadają nieruchomość i mogą zaoferować ją jako zabezpieczenie kredytu. Jest to często korzystna opcja ze względu na niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Jednakże wymaga ona czasu na załatwienie formalności i może być obarczona dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty notarialne czy prowizje bankowe.

Jeśli chcesz oszacować koszty finansowe związane z kredytem lub pożyczką, to warto skontaktować się z bankiem. Dzięki temu szybko nie tylko zapoznasz się z ofertą, ale i poznasz szczegóły finansowe, wysokość raty i kosztów całkowitych.


FAQ pożyczka hipoteczna na remont mieszkania

Kto może otrzymać pożyczkę hipoteczną? Każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada dochody może ubiegać się o pożyczkę hipoteczną. Pożyczka ta może zostać zaciągnięta indywidualnie lub wspólnie, np. z małżonkiem, z wybranym członkiem rodziny lub partnerem. W przypadku składania wniosku wspólnego, wymagane jest, aby przynajmniej jeden z wnioskodawców posiadał dochód.


Czy istnieje ryzyko związane z pożyczką hipoteczną?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej, istotne jest zrozumienie związanego z nią ryzyka. Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Zmienność oprocentowania i rat. Pożyczka hipoteczna to długoterminowe zobowiązanie, które może podlegać zmianom oprocentowania i wysokości rat. Zachodzi zatem zarówno możliwość zmniejszenia się rat, ale i ryzyko ich wzrostu w przypadku wzrostu stóp procentowych.
 2. Zmienność wartości nieruchomości. Wartość nieruchomości zabezpieczającej pożyczkę hipoteczną może ulec zmianie w czasie. Spadki wartości nieruchomości mogą wpłynąć na zdolność kredytobiorcy do spłaty pożyczki w przypadku konieczności refinansowania lub sprzedaży nieruchomości.
 3. Ryzyko niewypłacalności. W przypadku nagłych trudności finansowych, kredytobiorca może nie być w stanie terminowo spłacać rat pożyczki hipotecznej, co oznacza ryzyko utraty nieruchomości przez kredytobiorcę.
 4. Koszty dodatkowe. Poza odsetkami, zaciągnięcie pożyczki hipotecznej wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje bankowe, koszty ubezpieczeń i opłaty pozabankowe.

Jak oprocentowana jest pożyczka hipoteczna na remont mieszkania?

Pożyczka hipoteczna, niezależnie na co zostanie przeznaczona, najczęściej jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej ustalonej w umowie. Wysokość tej stopy składa się z sumy zmiennej stawki bazowej obowiązującej w banku oraz stałej marży.

Wysokość zmiennej stawki bazowej jest ustalana przez bank na podstawie wartości stopy referencyjnej WIBOR 3M lub 6M. Aktualną stawkę bazową znajdziesz na stronie internetowej banku.


Czy wycena nieruchomości jest obowiązkowa?

Tak. Wycena nieruchomości, która jest zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest obowiązkowa. Koszt wykonania tzw. operatu szacunkowego jest wykonywana przez rzeczoznawcę majątkowego. Opłatę za dokonanie wyceny nieruchomości najczęściej ponosi wnioskodawca.

Czy wiesz, że może również skorzystać z kredytu konsolidacyjnego i uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel, np. na remont? Sprawdź: Kredyt na spłatę innych zobowiązań.

FAQ – pożyczka w banku czy w firmie pożyczkowej na remont?

Kiedy planujesz sfinansować prace remontowe, możesz rozważyć zarówno pożyczkę w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Oto kilka kluczowych różnic, które warto wziąć pod uwagę:.

 1. Banki stawiają dużo większe wymagania potencjalnym kredytobiorcom (pożyczkobiorcom również, ponieważ pożyczki także są dostępne), ale nie są to jakieś szczególne warunki zaporowe, pozwalające tylko nielicznej garstce wnioskodawców uzyskać finansowanie.
 2. Najważniejsza jest odpowiednia zdolność kredytowa oraz pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Osoby regulujące nieterminowo aktualne lub przeszłe zobowiązania mogą napotkać trudności w uzyskaniu kredytu. A z pewnością wykluczone są osoby, które widnieją w tzw. bazach dłużników.
 3. W bankach można uzyskać zdecydowanie lepsze warunki kredytowania niż w firmach pożyczkowych. Krótko mówiąc: taniej pożyczysz pieniądze. I zarówno większą kwotę, jak i na dłuższy czas kredytowania. Dodatkowo banki mogą zaproponować różne formy sfinansowania remontu, od pożyczek i kredytów gotówkowych, aż po kredyty hipoteczne.
Przegląd firm pożyczkowych internetowych: Niebankowe Pożyczki Gotówkowe ONLINE.

Jak szybko otrzymam pożyczkę gotówkową na remont w firmie pożyczkowej?

Takie podmioty oferują szybki proces aplikacyjny, który może być rozpatrzony nawet w ciągu kilku minut. Ale ten czas zależy również od rodzaju preferowanego finansowania, czy to ma być krótkoterminowa pożyczka chwilówka czy pożyczka spłacana w ratach miesięcznych. Analiza dokumentów dochodowych może być zatem konieczna, podobnie jak i mogą one pobrać raport BIK, jak i na pewno sprawdzą potencjalnego pożyczkobiorcę w bazach dłużników.

W firmach pożyczkowych maksymalna kwota pożyczki jest dużo mniejsza niż w banku, ale jest możliwe – w zależności od oceny zdolności kredytowej – uzyskanie pożyczki nawet na kilka, a nawet i na kilkanaście tysięcy złotych.

Największym minusem takiej niebankowej pożyczki przeznaczonej na remont mieszkania, to koszt pożyczenia. Będzie on dużo większy niż w bankach przy podobnej kwocie finansowania i czasie spłaty. Oznacza to, że całkowity koszt remontu będzie znacznie droższy niż z pożyczką lub kredytem bankowym.


Mały remont mieszkania: lepszy kredyt w banku czy pożyczka niebankowa?

Wnioski są następujące

 1. Zdecydowanie lepiej jest wybrać odpowiedni kredyt bankowy, nawet wówczas, kiedy rozpatrzenie wniosku potrwa nieco dłużej niż w firmie pożyczkowej przez internet.
 2. Pożyczka pozabankowa nie powinna być opcją dla osób z trudnościami finansowymi. Należy uczciwie ocenić swoją zdolność do spłaty zobowiązań i unikać nadmiernego zadłużania się.
 3. W razie wątpliwości należy wstrzymać się z remontem lub ograniczyć go najpilniejszych prac.
 4. W firmie pożyczkowej pożyczaj najmniej, jak tylko to jest możliwe i nigdy „nie bierz na zapas”, bo może się przydać.

Co zrobić, jeżeli brakuje pieniędzy na remont?

Kiedy brak jest wystarczających środków na przeprowadzenie remontu lub koszt przekracza nasze oszczędności, to w takiej sytuacji mogą się pojawić pewne trudności. Istnieje jednak kilka możliwych rozwiązań.

 1. Wstrzymujemy się z rozpoczęciem remontu, aż do czasu zgromadzenia odpowiednio środków finansowych.
 2. Jeżeli prace remontowe już trwają, to możemy zdecydować się na ich zawieszenie, aż do czasu zgromadzenia wymaganej sumy.
 3. Poszukać zewnętrznego źródła finansowania. Często sięgamy po pożyczki od rodziny lub decydujemy się na bank, a w najgorszym przypadku na firmę pożyczkową.

Decyzja o pozyskaniu kredytu konsumenckiego na remont w banku, bo to jemu została poświęcony ten artykuł, pozwala uniknąć długotrwałego oczekiwania na zbieranie funduszy. Dzięki niemu możemy rozpocząć lub kontynuować remont bez zbędnego opóźniania prac. Oczywiście, wybór odpowiedniego kredytu wymaga starannego rozważenia różnych opcji oferowanych przez instytucje finansowe.


Czy warto wziąć kredyt na remont domu lub mieszkania?

To pytanie, na które znamy częściowo odpowiedź. Remont za pomocą kredytu gotówkowego będzie większym kosztem niż wówczas, kiedy finansujemy go z oszczędności.

Jeśli masz możliwość sfinansowania remontu z innego źródła lub możesz poczekać i zgromadzić nieco więcej oszczędności, to wówczas warto wziąć je pod uwagę.

Jednakże, jeśli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu prac remontowych lub nie masz wystarczających środków, to należy rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub hipotecznego.


Źródła:
1,2 https://media.olx.pl/jak-remontuja-polacy-raport-olx-i-fixly-2023.
3 https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Infokredyt-2023.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok