Kredyt na remont domu lub mieszkania

2024-01-28 – ostatnia aktualizacja

Kredyt na remont domu lub mieszkania. Jaki kredyt na remont mieszkania będzie najlepszy? Pożyczka gotówkowa, hipoteczna a może pożyczka pozabankowa?

kredyt na remont domu lub mieszkania

Koszt remontu, niezależenie czy jest to tylko malowanie i tapetowanie pokoju, czy generalny remont mieszkania lub domu, to i tak wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Taki wydatek może wynieść kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy, a nawet i kilkadziesiąt. Wszystko zależy od zakresu podjętych prac.

Jeżeli nie mamy odpowiednich środków na sfinansowanie remontu, to bardzo często pozostaje kredyt lub pożyczka bankowa.

Każdy kredyt musi być dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych. Zanim podejmiemy decyzję na przeprowadzenie remontu, należy oszacować koszt takiego remontu. Dopiero wówczas możemy podjąć decyzję o wysokości kredytu, okresie kredytowania i rodzaju finansowania: kredyt pożyczka gotówkowa lub pożyczka hipoteczna.

W banku nie ma takiego produkty, jak kredyt na remont mieszkania czy pożyczka na remont domu. Popularny kredyt czy pożyczka remontowa, to nic innego jak kredyt lub pożyczka gotówkowa.

Na remont mieszkania może zostać również przeznaczona pożyczka hipoteczna, a np. na dostosowanie nieruchomości do celów mieszkaniowych – kredyt hipoteczny.

Jeżeli chcemy przeprowadzić remont z pożyczki pozabankowej, to lepiej wstrzymać się z remontem, ze względu na fakt, że pożyczki pozabankowe (zwłaszcza ratalne) są dużo droższe niż podobne pożyczki gotówkowe w banku, i tym samym koszt remontu znacznie wzrasta.

W przypadku kredytów gotówkowych, banki z reguły wymagają minimum formalności. W zależności od kwoty pożyczki lub kredytu, niekiedy wystarczy dowód osobisty i potwierdzenie wysokości dochodu.

Pożyczka gotówkowa na remont

Pożyczka gotówkowa lub kredyt gotówkowy, to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy potrzebna jest nam stosunkowo niewielka kwota. Jej wysokość zależy nie tylko od samej inwestycji, ale i od naszej zdolności kredytowej. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakresie prac remontowych, warto skontaktować się z bankiem w celu przeprowadzenia takiej analizy.

Ponieważ pożyczkę gotówkową można przeznaczyć na dowolny cel, to żadnego kosztorysu prac remontowych nie musi przedstawiać. Jednak bank zbada naszą zdolność kredytową i dzięki temu zorientujemy się jaki będzie nasz maksymalny budżet remontowy i na jakich warunkach pożyczkę możemy otrzymać.

Dlaczego kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku remontu? Ponieważ jest to szybki kredyt, a decyzja kredytowa podejmowana jest często w tym samym dniu, co złożony wniosek kredyty. A nawet i więcej: pieniądze z takiego kredytu lub pożyczki również mogą zostać przelane w tym samym dniu na konto.

A jaki jest minus kredytu gotówkowego? Tylko jeden: koszt całkowity – oddamy więcej niż tylko pożyczony kapitał.

Na pewno nie jest on najtańszy, ponieważ są to drogie kredyty. Oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego może wynieść znacznie więcej niż 11% w skali roku, prowizja jest również często naliczana.

W ofertach promocyjnych niekiedy banki rezygnują z pobierania prowizji kredytowej.

Ale kwota nie należy wcale do najniższych, bo w ramach kredytu gotówkowego można otrzymać nawet i 200 tysięcy złotych, a maksymalny okres kredytowania to 10 lat (pod warunkiem odpowiedniej zdolności kredytowej).

Aby wybrać korzystny kredyt na remont mieszkania lub domu, konieczne jest dokonanie porównań ofert kredytowych w bankach.

Na koszt całkowity kredytu składają się: odsetki, prowizja, opłaty dodatkowe, ubezpieczenie, itp. Mogą wystąpić wszystkie koszty, ale również dobrze tylko odsetki. I oczywistym jest, że im mniejszy jest koszt całkowity, to i kredyt tańszy.

Pożyczka hipoteczna na remont

Co w przypadku, kiedy ma to być remont generalny domu lub mieszkania, którego jesteśmy właścicielem? W przypadku dużego remontu, który wymaga zaangażowania dużo większych pieniędzy, należy zastanowić się nad pożyczką hipoteczną.

Poza tym, że musimy posiadać nieruchomość, która jest zabezpieczeniem zobowiązania, to również nie może ona być obciążona hipoteką.

Przy wysokich kwotach finansowania, sięgających ponad 40-50 tys. zł, pożyczka hipoteczna będzie tańsza niż pożyczka gotówkowa (pomimo, że wystąpią również koszty pozabankowe). Jest ona niżej oprocentowana, a okres na jaki możemy pożyczyć pieniądze przekracza 10 lat. Z reguły jest to maksymalnie 30 lat, a limit wysokości pożyczki stanowi ok. 70-80% wartości nieruchomości.

Procedura uzyskania takiej pożyczki jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych.

Kredyt na remont mieszkania kalkulator

Należy jeszcze tylko zwrócić uwagę, że nie ma czegoś takiego jak „kredyt na remont mieszkania kalkulator„. Zostało to wyjaśnione powyżej. Przypomnijmy, że każdy tzw. kredyt remontowy, to kredyt gotówkowy lub ewentualnie pożyczka hipoteczna.

Kalkulatory tylko szacują raty i koszty całkowite kredytu. Nie są to wyliczenia, które będą obowiązywać po podpisaniu umowy kredytowej.

W przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych z przeznaczeniem na remont mieszkania, można skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych, który pozwala na oszacowanie rat kredytowych.

"Kredyt na remont domu" - aktualizacja: grudzień 2022 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok