Kredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz bank

Kredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagęKredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagę wybierając bank?

Na rynku znajduje się wiele ofert bankowych związanych z kredytami mieszkaniowymi (kredytami hipotecznymi). Najważniejsze jest ich porównanie, a tym samym należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Dlatego warto wiedzieć więcej, ponieważ tym tym łatwiej wybrać wówczas odpowiedni kredyt mieszkaniowy, dopasowany do twoich potrzeb.

Poniżej, dodatkowo możesz się zapoznać z propozycjami banków i doradców, jeżeli szukasz takiego kredytu.

Kredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagę wybierając bank?

Mając odpowiednią wiedzę dotyczących kosztów, które wchodzą w skład kredytu hipotecznego możemy porównywać parametry ofert w różnych bankach i wybrać najlepszą. W taki sposób postępują między innymi doradcy finansowi. Sprawdzają poszczególne parametry kredytu i je porównują.

Musisz jednak wiedzieć, że obecnie należy dysponować wkładem własnym w wysokości 20% wartości kredytowanej nieruchomości, aby ubiegać się o sfinansowanie pozostałej części kredytem hipotecznym. Dodatkowo oczywiście należy mieć odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową.

Kredyt hipoteczny, czy mieszkaniowy, jak w przypadku każdego innego kredytu, to również koszty z jego udzieleniem i zabezpieczeniem.

Całkowity koszt kredytu mieszkaniowego

Całkowity koszt kredytu, czyli CKK, to suma wszystkich kosztów związanych z kredytem. To nie tylko odsetki kredytowe (wynikające z oprocentowania nominalnego) płacone z każdą ratą, ale także inne opłaty. Spośród z nich możemy wyróżnić:

  • opłata za rozpatrzenie wniosku – nie wszystkie banki pobierają takie opłaty,
  • prowizja za udzielenie kredytu – najczęściej jest to określony procent od wysokości udzielonego kredytu,
  • inne opłaty, o które należy zapytać w banku.

CKK nie dotyczy kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta, w związku z czy nie jest wliczany do RRSO (o którym przeczytasz poniżej).

Obowiązkowe opłaty wiążą się z hipoteką oraz polisą od ognia i innych zdarzeń losowych.

RRSO koszt kredytu mieszkaniowego – koszt w ujęciu %

Porównując koszty całkowite kredytu mieszkaniowego należy zwrócić uwagę dodatkowo na jego RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to koszt kredytu w ujęciu rocznym.

Jest to praktycznie to samo co całkowity koszt kredytu, ale w ujęciu procentowym.

Co uwzględnia RRSO? Znajdziemy w jego wyliczeniu koszty, które ponosi kredytobiorca z uwzględnieniem czasu, w którym ten koszt ponosi. Z RRSO jest łatwiej porównać kredyty mieszkaniowe. Im mniejsze jest RRSO, tym taki kredyt będzie tańszy.

Co wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to jeden z czynników, które ma wpływ na jego cenę. Na jego wysokość wpływają dwa czynniki:

Marża banku, która jest stała w całym okresie kredytowania i zostanie określona w umowie. Na jej wysokość wpływa najczęściej LTV oraz kwota kredytu. Nie trzeba dodawać, że im mniejsza jest marża, tym kredyt hipoteczny będzie tańszy.

Marża może oczywiście ulec zmianie w okresie kredytowania za zgodą banku i kredytobiorcy, podpisywany jest wówczas aneks do umowy. Często zdarza się tak, że bank uzależniona jej wysokość od zapłaconej prowizji przez klienta. Wyższa prowizja, to niejednokrotnie obniżona marża.

Drugim czynnikiem, który wpływa na wysokość oprocentowania jest wskaźnik WIBOR. Jest on niezależny od banku i którego zmiana wpływa na wysokość wysokość miesięcznej raty.

Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego. Nie wszystkie są potrzebne

Na początku zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Obligatoryjne ubezpieczenie to ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Nie jest konieczne wykupieni ubezpieczenia w banku, w którym zaciągasz kredyt. Możesz poszukać najtańszego ubezpieczyciela.

Fakultatywne ubezpieczenia, tzw. ochronne na życie i od utraty pracy, to ubezpieczenia, które powinny być dopasowane do potrzeb.


Poradnik: BIK a BIG. Podstawowe różnice

1 thought on “Kredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagę zanim wybierzesz bank”

  1. Elżbieta - Wrocław

    Osobiście nie szukaliśmy z mężem kredytu hipotecznego, nie biegaliśmy po bankach, tylko od razu umówiliśmy się z doradcą kredytowym. Nie miało sensu, aby samodzielnie szukać, jeżeli nie mieliśmy wystarczającej wiedzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok