Kredyt konsolidacyjny zasady

Kredyt konsolidacyjny zasady i warunki ubiegania się o taki kredyt w banku. Czy konsolidacja, a tym samym i kredyt konsolidacyjny jest dla każdego?

kredyt konsolidacyjny zasady konsolidacji

Czym jest konsolidacja kredytowa i co to jest kredyt konsolidacyjny? Najprościej pisząc, jest to połączenie kilku kredytów w jeden, nowy kredyt. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, bank spłaca tym nowym kredytem, nasze stare zobowiązania bankowe. Po przeprowadzonej konsolidacji mamy już tylko jeden kredyt (jeżeli skonsolidowaliśmy wszystkie kredyty i pożyczki) i płacimy tylko jedną ratę kredytową.

W przypadku wielu kredytobiorców, konsolidacja kredytów jest jednym ze sposobów na zlikwidowanie przekredytowania i zminimalizowanie ryzyka wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Należy w szczególności uważać, kiedy wydatki domowego budżetu na regulowanie zobowiązań, zaczynają przekraczać 40-50% osiąganych dochodów netto. Jest to moment na przemyślenie konsolidacji kredytów, zrestrukturyzowanie zadłużenia lub zmniejszenie innych wydatków.

KREDYTY KONSOLIDACYJNE. PLUSY MINUSY

Zasadniczym plusem wyboru kredytu konsolidacyjnego jest oczywiście możliwość połączenie posiadanych zobowiązań w jeden kredyt. Pamiętać wówczas musimy tylko o jednym terminie płatności. Drugim pozytywnym rozwiązaniem jest to, że konsolidacja kredytowa pozwala na zmniejszenie raty kredytowej. Nowa rata kredytowa będzie mniejsza niż suma rat płaconych dotychczas. I z tego również wynika… minus kredytów konsolidacyjnych.

Znaczna obniżka rat kredytowych, a więc tak o 20-30%, możliwa jest tylko poprzez wydłużenie okresu kredytowania. A jak wydłużamy spłatę jakiegokolwiek kredytu, to owszem rata będzie mniejsza, ale za to musimy zapłacić więcej odsetek od pożyczonych pieniędzy.

Kredyt konsolidacyjny zasady. Dla kogo?

Podobnie jak przy każdym kredycie, również w przypadku kredytów konsolidacyjnych, należy mieć odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową. Jeżeli ocena scoringowa dokonana przez bank będzie negatywna, to kredytu nie uzyskamy.

Musimy dodatkowo przygotować wszystkie umowy kredytowe dotyczące kredytów, które chcemy skonsolidować.

Przeważnie przy kredytach konsolidacyjnych gotówkowych, bank nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia kredytu (kredyty konsolidacyjne gotówkowe). W przypadku konsolidacji kredytów, w którym jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt mieszkaniowy (hipoteczny), zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości (kredyty konsolidacyjne hipoteczne).

Konsolidacji podlegają: kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty i pożyczki samochodowe, kredyty konsolidacyjne, hipoteczne oraz zadłużenie na kartach kredytowych i rachunkach bankowych. Więcej informacji uzyskamy w banku.

Kredyt konsolidacyjny zasady. Pytania i odpowiedzi 1

P: Do spłaty mam 140 tysięcy złotych (łącznie 3 kredyty) i 2450 zł netto. Opóźnienia w spłatach rat ze względu na to, że raty są zbyt duże. Czy mam szanse na dostanie kredytu konsolidacyjnego?

O: Jeżeli opóźnienia w spłacie przekroczyły 90 dni, to praktycznie takiego kredytu nie otrzymasz.

P: Mam kredyt w PKO BP na 20 tys. zł. Chciałbym wziąć kredyt konsolidacyjny. Czy mogę zapytać w PKO?

O: Konsolidacji podlegają co najmniej dwa kredyty. Można jednak zapytać o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką.

P: Mam pożyczkę gotówkową na kwotę 50 tyś zł i jestem głównym kredytobiorcą, a syn współkredytobiorcą. Osobno (tylko ja) spłacam kredyt gotówkowy na 18 tyś. zł. Czy mam szansę na konsolidację tych kredytów biorąc 100 tyś zł z mężem, jako współkredytobiorca?

O: Wszystko zależy od sytuacji finansowej i wykazywanych dochodów. Jeżeli jest odpowiednia zdolność kredytowa, to można skonsolidować kredyty i wnioskować o dodatkową gotówkę. Najlepiej jest zatem skontaktować się z bankiem i zapytać. Wystarczy wysłać formularz kontaktowy, a bank oddzwoni i telefonicznie dowiesz się, czy możesz wnioskować o kredyt konsolidacyjny w danej wysokości.

P: Mam blisko 150 tys. zł do spłaty i 5 tys. zł netto emerytury. Czy dostanę w banku kredyt konsolidacyjny na 10 lat?

O: Jeżeli bank oceni, że Twoja zdolność i wiarygodność kredytowa jest odpowiednia, to tak.

P: Czy jeżeli mam w innym banku kredyt konsolidacyjny na 40 tys i dwie pożyczki gotówkowe w innym banku na łączną kwotę 10 tys zł, to mogę starać się w innym jeszcze banku o konsolidację, ponieważ mają lepszą ofertę?

O: Tak, można. Należy złożyć zapytanie o kredyt w bankach i sprawdzić na jakich warunkach udzielą kredytu. Takie zapytanie jest bezpłatne i nie zobowiązuje do skorzystania z oferty.

Kredyt konsolidacyjny zasady. Pytania i odpowiedzi 2

P: Mam do spłacenia pożyczki pozabankowe, w tym dwie po terminie spłaty (obecnie 5 dni). Dodatkowo kredyt gotówkowy na 24 tys. zł. Dochód ok. 5000 zł. Łącznie do spłaty jest obecnie 37 tys. zł. Czy mam szansę na kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną?

O: Jeżeli zaległości nie są duże, to można zapytać o kredyt w PKO BP. Bank konsoliduje pożyczki pozabankowe. Inną możliwością jest złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, którą można w takiej sytuacji przeznaczyć na spłatę pożyczek pozabankowych.

P: Dochody netto, to około 4 tyś zł miesięcznie. Niestety mam kilka chwilówek do spłaty i opóźnienie w spłacie raty kredytu (30 tyś zł). Czy mam szansę to wszystko skonsolidować na 40 tyś złotych?

O: Jeżeli opóźnienia w spłacie wyniosły ponad 90 dni, to kredyt konsolidacyjny będzie trudno uzyskać. Jeśli nie, to należy albo zapytać o kredyt konsolidacyjny w PKO BP, który konsoliduje chwilówki, bądź starać się o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką (jest to pożyczka, które jest wliczana do kredytu konsolidacyjnego).

Jakie są promocyjne kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach? Jeżeli chcesz wiedzieć w jakim banku wziąć kredyt lub pożyczkę gotówkową, to sprawdź w dziale z kredytami gotówkowymi.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok