Kredyt konsolidacyjny w pełni przez internet

Kredyt konsolidacyjny w pełni przez internet? Niestety, nie ma takiej możliwości, pomimo, że wniosek o udzielenie kredytu konsolidacyjnego można złożyć online. Proces udzielania kredytu konsolidacyjnego wiąże się z oceną zdolności kredytowej i sprawdzenia historii kredytowej.

kredyt konsolidacyjny w pełni przez internet

To wszystko jednak nie oznacza, że proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny wymaga jakiś szczególnych warunków. Tak naprawdę cała procedura jest zbliżona do tej, jaka ma miejsce z udzielaniem kredytów i pożyczek gotówkowych, tylko że we wniosku kredytowym należy dodatkowo wyszczególnić zobowiązania bankowe, które chcemy spłacić nowym kredytem (skonsolidować).

Kredyt konsolidacyjny to niewątpliwie wiele korzyści, z których najważniejszą jest poprawa płynności finansowej. Bierze się to z tego, że nowy kredyt jest udzielany na dłuższy termin, dzięki czemu nowa rata kredytowa może być znacznie niższa od sumy rat konsolidowanych zobowiązań.

Pozostałe korzyści są również ważne:

  • wygoda z obsługą tylko jednego zobowiązania (lub znacznego ograniczenia, w przypadku, kiedy konsolidujemy tylko wybrane kredyty),
  • rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w czasie, kiedy obowiązywały wysokie stopy procentowe.

Niski poziom stóp procentowych zachęca do konsolidacji kredytów

Tak, to prawda. Można nieznacznie zyskać, ale należy wziąć pod uwagę, że każdy przypadek jest indywidualny. Spłacane są bowiem różne zobowiązania, zaciągnięte w różnych okresach, począwszy od kredytów i pożyczek gotówkowych, poprzez kredyty hipoteczne, a kończąc na kartach kredytowych. Warto zatem, przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdzić dokładnie czy i o ile będzie większy koszt kredytowy.

Połączenie kilku kredytów w jeden kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie wysokości miesięcznej raty, a tym samym więcej pieniędzy pozostaje w domowym budżecie. Ale z drugiej strony z nowym kredytem wiążą się koszty kredytowe.

Pożyczając pieniądze z banku (kapitał) musimy zdawać sobie sprawę, że za jego udostępnianie, bank pobiera opłaty. Najczęściej spotykane są odsetki, naliczane wg przyjętego przez bank oprocentowania nominalnego. Im mniejsza jest wysokość oprocentowania, tym oczywiście mniejszy będzie koszt odsetek. Ale, im większa kwota kredytu i czas kredytowania, tym większy koszt odsetkowy.

Poza kosztem odsetek mogą wystąpić również inne opłaty, tzw. pozaodsetkowe, jak np. prowizja czy ubezpieczenie. Wszystkie zsumowane koszty stanowią o całkowitym koszcie kredytu, a tym samym o jego cenie.

Konsolidacja kredytów, to wzrost ogólnego zadłużenia

Każdy kredyt powoduje, że wzrasta ogólny poziom zadłużenia, czyli należy oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał. W przypadku kredytu konsolidacyjnego jest podobnie, ale należy brać pod uwagę, że nie jest on przeznaczany na konsumpcję, tylko na poprawę rozporządzalnego budżetu.

Przykładowy rozkład kosztów dla kredytu konsolidacyjnego na 14 198 zł na 48 rat. Oprocentowanie nominalne 5,99%. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 12,50%.

Całkowity koszt kredytu wynosi 3727,30 zł, w tym:

  • prowizja 0 zł,
  • odsetki 1 819,30 zł,
  • ubezpieczenie 1 908 zł.

Całkowita kwota do zapłaty: 17 925,30 zł. Oznacza to, że Twoje całkowite zadłużenie wzrośnie o całkowity koszt kredytu – 3727, 30 zł.

W niesprzyjających okolicznościach, kiedy nie ma innej możliwości ograniczenia wydatków lub zwiększenia dochodów, trudności z regulowaniem rat mogą doprowadzić do katastrofy finansowej.

Restrukturyzacja zadłużenia lub wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny w momencie, kiedy problemy już się pojawiły, a raty kredytowe są płacone z opóźnieniem lub co gorsza, nie są płacone, może oznaczać tylko jedno: kredytu konsolidacyjnego w żadnym banku nie otrzymasz. O konsolidacji kredytów należy zatem pomyśleć odpowiednio wcześnie.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok