Kredyt konsolidacyjny w parabanku

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-30 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny w parabanku? NIE, oczywiście nie jest to możliwe. Kredyt konsolidacyjny można otrzymać wyłącznie w banku lub w SKOK-u. Firmy pożyczkowe mogą udzielać tylko pożyczki gotówkowe, które mogą sobie nazywać np. konsolidacyjnymi czy na łączenie pożyczek.
kredyt konsolidacyjny w parabanku
Kredyt konsolidacyjny w parabanku. Źródło: kredytyporownywarka.pl


W instytucjach pożyczkowych pozabankowych, które potocznie nazywane są parabankami (a co jest nazewnictwem z gruntu fałszywym) lub firmami pożyczkowymi (co jest najbardziej zbliżone do prawdy) można wziąć pożyczkę gotówkową. I nie ma problemu, aby ją przeznaczyć na dowolnie wybrany cel – nawet na spłatę pożyczek i kredytów bankowych. Ale czy to ma sens?

Oferta firm pożyczkowych jest kierowana przede wszystkim do osób z gorszą oceną kredytową – zdolność kredytowa i wiarygodność w BIK – a wymagane formalności są znacznie mniejsze niż w banku. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. I to z kilu powodów:

  • Dużo droższe rozwiązanie niż w przypadku podobnej pożyczki bankowej.
  • Większy wzrost całkowitego zadłużenia.
  • Znacznie mniejsza maksymalna kwota kredytu i czas spłaty zobowiązania.
Przykładowy koszt tzw. pożyczki konsolidacyjnej w instytucji pożyczkowej: RRSO 119,42%. Oprocentowanie nominalne roczne 20,19%. Całkowita kwota pożyczki 3000 zł. Całkowita kwota do zapłaty 8064 zł. Całkowity koszt pożyczki 5064 zł (odsetki 2064 zł, prowizja 2850 zł, opłata przygotowawcza 150 zł). 36 równych rat po 224 zł. Wyliczenia na dzień 12 grudnia 2022 r.

Z powyższego przykładu jasno wynika, jak dużo należy oddać i jest to tylko 3000 zł!

Kredyt konsolidacyjny w parabanku to nie kredyt, a pożyczka

Nawet wówczas, kiedy spłacasz kilka pożyczek niebankowych ratalnych i pojawią się problemy z ich terminową spłatą, to najlepiej byłoby skontaktować się z wierzycielami i poszukać jakiegoś rozwiązania niż zaciągać kolejną pożyczkę.

Przez pożyczenie firmach pożyczkowych zwiększamy bardzo szybko wysokość zadłużenia. Jeżeli pożyczkobiorca korzysta z parabanków, to z pewnością jego sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, a taka pożyczka tylko zwiększy kłopoty finansowe. Po co to robić?

Zwrócić należy uwagę, że konsolidacja kredytów w banku ma plusy: zmniejszenie liczby zobowiązań do spłaty, niższa miesięczna rata do spłaty poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie zdolności kredytowej.

Za kredyt konsolidacyjny w banku należy oczywiście zapłacić, ale nie aż tyle ile w firmie pożyczkowej! Jest on nieco tańszy od pożyczki gotówkowej, zwłaszcza, jeżeli jest to kredyt w promocji.

Głównym kosztem kredytowym będą oczywiście koszty odsetkowe, a im mniejsze miesięczne raty, to na więcej miesięcy musi być rozłożona spłata. Tym samym i wzrośnie kwota odsetek.

Poniżej znajdują się propozycje banków: kredyty i pożyczki konsolidacyjne.

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok