Kredyt konsolidacyjny w jakim banku wybrać, aby najtaniej skonsolidować zadłużenie? Zanim odpowiemy na pytanie, warto dowiedzieć się czym jest konsolidacja i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Zatem, co to jest kredyt konsolidacyjny i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku zobowiązań bankowych w jeden kredyt, mający na celu obniżenia wysokości płaconych rat kredytowych.

Jakie kredyty można skonsolidować i na jak długo? Konsolidacji podlegają karty kredytowe oraz kredyty w kontach bankowych, kredyty ratalne oraz kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe i odnawialne, a także kredyty mieszkaniowe.

Zasadniczym plusem takiego rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny, jest obniżenie raty kredytowej. Jednakże obniżenie (znaczne) raty kredytowej jest możliwe tylko wyłącznie poprzez wydłużenia okresu spłaty zobowiązań, które podlegają konsolidacji. Wysokość nowej raty kredytu nie jest pochodną niższego oprocentowania, chociaż trzeba zaznaczyć, że niektóre banki oferują niższe oprocentowanie przy tego rodzaju kredycie. Zwłaszcza, jeżeli bierzemy pod uwagę kredyty konsolidacyjne hipoteczne, w których zabezpieczeniem jest nieruchomość.

Kredyt konsolidacyjny w jakim banku wybrać najlepszy?

Dlaczego zapłacimy większe koszty kredytowe? Jeżeli bierzemy tylko pod uwagę krótki okres czasu, to obniżenie raty kredytowej, jest rozwiązaniem pożądanym. Jednakże zmniejszenie raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania oznacza, że suma kosztów kredytowych będzie wyższa: dłuższy kredyt – większa suma odsetek.

Czy to jest tylko jedyny koszt kredytu konsolidacyjnego, który musimy ponieść? Nie, ponieważ dojdzie jeszcze prowizja za udzielenie kredytu oraz może być opłata za przedterminową spłatę starych kredytów (w bankach, w których kredyty i pożyczki posiadamy). A w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych dochodzą jeszcze koszty wyceny nieruchomości, wpisu do hipoteki oraz koszty notarialne.

Jak już zostało zaznaczone powyżej, kredyt konsolidacyjny pozwala zamienić kilka comiesięcznych rat kredytowych na jedną ratę, do tego niższą i płatną w jednym banku. Taka zamiana może przynieść znaczą ulgę w domowym budżecie, ale należy korzystać z takiego rozwiązania racjonalnie, ponieważ w ogólnym rozrachunku taki wybór jest droższy.

Tylko kredyt konsolidacyjny?

Dodatkowo jest to rozwiązanie dla tych osób, które przewidują, że w niedalekiej przyszłości mogą mieć kłopoty ze spłatą kredytów i pożyczek. Jeżeli chcesz obniżyć tylko wysokość odsetek, to kredyt konsolidacyjny nie jest właściwym rozwiązaniem.

Czy koniecznie trzeba korzystać z kredytu konsolidacyjnego? Jeżeli takie trudności są chwilowe, to warto skontaktować się z bankiem (bankami) i poprosić o karencję w spłacie lub tzw. wakacje kredytowe. Jeżeli jest już za późno na konsolidację zadłużenia, to należy jak najszybciej skontaktować się z bankami i negocjować nowe warunku umów kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny w jakim banku? Z najnowszą ofertą kredytów konsolidacyjnych można zapoznać się poniżej.

A jak porównać kredyty gotówkowe i oczywiście wybrać ten tańszy i lepszy, przeczytasz TUTAJ.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.