Kredyt konsolidacyjny porównanie ofert banków. Nowości 2023

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie dotychczasowych kredytów w jeden kredyt, w jednym banku. Bank, po podpisaniu umowy kredytowej, spłaca Twoje dotychczasowe kredyty bankowe. W takiej sytuacji mamy nowy kredyt, z jedną ratą.

kredyt konsolidacyjny porównanie ofert banków

Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłacenie kredytów ratalnych, gotówkowych, samochodowych, a także zadłużenia w kartach kredytowych i pożyczek w rachunku osobistym.

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji kiedy zaczynają się kłopoty ze spłatą kredytów. Jeżeli nie regulujesz terminowo rat kredytowych, to praktycznie nie ma już żadnych szans na kredyt, ponieważ informacja o zaległościach trafia do BIK i już Twoja zdolność kredytowa jest równa zeru.

Kredyt konsolidacyjny porównanie najnowszych ofert banków

Kredyt nie jest rozwiązaniem problemu finansowego, ale może pomóc i przywrócić płynność finansową. Obniżona rata kredytowa pozwala na nowo ustalić zarządzanie budżetem. Nadmierne zadłużenie jest dużym problem. Jeżeli masz wystarczającą zdolność kredytową, to bank może zaproponować Tobie dodatkową gotówkę w kredycie. Zastanów się czy potrzebujesz i czy warto dodatkowo się zadłużać.

Należy również nadmienić, że w sytuacji, kiedy jedno zobowiązanie finansowe (lub ratę kredytową) spłacasz kolejną pożyczką, to może przyczynić się do wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Aby nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe i odzyskać płynność finansową, dobrze jest zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Powyżej zostało już wspomniane, że konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów w jeden. Pozwalając w ten sposób uzyskać jedną ratę do spłaty, w jednym banku, przy wydłużonym czasie spłaty. A to powoduje, że taka rata powinna być mniejsza niż suma rat kredytowych przed konsolidacją.

Mając kilka kredytów gotówkowych, np. pożyczkę gotówkową 12 tys zł, kredyt gotówkowy na 28 tys. zł oraz zadłużenie na karcie kredytowej w wysokości 5 tys. zł, możemy złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny w wysokości 45 tys. zł. Dodatkowo w niektórych bankach jest możliwość, aby jeszcze dodatkowo uzyskać gotówkę w ramach konsolidacji. Przykładowo potrzebujemy jeszcze 5 tys. zł i wówczas nasze jedno zobowiązanie wynosi 50 tys. zł.

Do największych plusów konsolidacji można zaliczyć:

 • jedną niższą miesięczną ratę zamiast wielu różnych,
 • wydłużony okres spłaty,
 • jeden termin raty,
 • możliwość otrzymania dodatkowych środków pieniężnych na inny cel,
 • odzyskanie płynności finansowej.

Ale i są minusy konsolidacji kredytowej, tak jak w przypadku innych kredytów

Do minusów konsolidacji należy zaliczyć zwiększony koszt kredytu. Nie jest prawdą, że konsolidacja to TANI KREDYT KONSOLIDACYJNY. Być może znajdziesz korzystny i tani kredyt, ale po pierwsze: zapłacisz prowizję za udzielenie kredytu oraz odsetki przez cały okres kredytowania, a po drugie: zwiększony okres kredytowania, to większa suma odsetek do zapłacenia.

Konsolidacja mogłaby być tania, ale pod warunkiem, że 1. kredyt konsolidacyjny byłby niżej oprocentowany niż najtańsze konsolidowanie zobowiązanie, 2. koszty dodatkowe, takie jak prowizja, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie byłyby bliskie 0 zł. Ale takie warunki są raczej mało do spełnienia, o czym świadczą poniższe przykłady propozycji kredytów zebranych w styczniu 2022 r.

Prowizja pobierana jest za udzielenie kredytu. Jej wysokość zależy nie tylko od banku, ale i sposobu jej ustalanie. Może być ona stała, jak i wyliczana jako procent (od kilku do kilkunastu procent) od wysokości udzielonego kredytu. Zdarza się, że w ramach promocji banki odstępują od pobrania prowizji, ale np. konieczne jest założenie rachunku bankowego.

Oprocentowanie nominalne jest podstawowym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt kredytu. Na wysokość oprocentowania składa się marża banku oraz WIBOR 3M (stopa oprocentowania na rynku międzybankowym). Oprocentowania nominalne nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej. Dotyczy to zarówno kredytów w bankach, jak i pożyczek pozabankowych.

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżnić można 2 rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • gotówkowy (bez hipoteki) – najbardziej popularny kredyt na skonsolidowanie zadłużenia, podobny do kredytu gotówkowego (kredyt celowy). W tym przypadku bank nie wymaga z reguły dodatkowego zabezpieczenia, ale kwota nie przekracza 200 tys. zł, a umowa podpisana może być maksymalnie do 10 lat.
 • hipoteczny – zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka. Udzielany na wysokie kwoty ze znacznie dłuższym okres kredytowania (nawet na 30 lat). Procedura jego uzyskania jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Kredyty konsolidacyjne niezbędne dokumenty

Każdy z banków ma swoje własne wymagania, jednak można wyróżnić kilka podstawowych, które należy przygotować:

 • dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport – niekiedy bank może poprosić o dwa dowody tożsamości),
 • zaświadczenia o zarobkach (akceptowane są różne źródła dochodów: wynagrodzenie z umowy o pracę, umowa na czas określony, świadczenia emerytalno-rentowe, wpływy z działalności gospodarczej, umowy-zlecenia).
  Umowa o pracę – wymagane będzie zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto (lub brutto) za ostatnie 3 m-ce.
  Emeryci i renciści – ostatni dowód wypłaty świadczenia lub kserokopia ostatniej waloryzacji lub ostatnia decyzja o przyznaniu świadczenia.
  Osoby prowadzące działalność gospodarczą – kserokopia wpisu do EDG lub odpis z KRS, zaświadczenie z ZUS lub KRUS o niezaleganiu ze składkami, zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami.
 • dokumenty potwierdzające posiadane i spłacane kredyty i pożyczki (może to być umowa kredytowa, potwierdzenie spłaty ostatniej raty, zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu, itp. ),
 • wyciąg z rachunku bankowego za ostanie 3 miesiące,
 • numery kont bankowych, na które mają trafić pieniądze z konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to więcej formalności

W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych należy przygotować się na więcej formalności. Nieruchomość, jako przedmiot zabezpieczenia, może należeć zarówno do nas, jak i do osoby trzeciej (np. do kogoś z rodziny). Wówczas taka osoba staje się stroną umowy kredytowej, a konsekwencje są takie, że w przypadku zaprzestania regulowania zadłużenia, będzie odpowiadać za nasze długi.

W przypadku ubiegania się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny poza wyżej wymienionymi dokumentami, należy dostarczyć bankowi również:

 • akt własności nieruchomości,
 • zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu,
  umowę darowizny (jeżeli na jej podstawie staliśmy się właścicielami danej nieruchomości),
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
 • dokument określający wycenę nieruchomości,
 • potwierdzenie wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Najlepszy kredyt konsolidacyjny jest zawsze tylko jeden

Warto zwrócić uwagę na kilka ofert bankowych, porównać je i wybrać najbardziej korzystną. Należy sprawdzić również RRSO kredytu konsolidacyjnego i według niego ustalić ranking kredytów konsolidacyjnych. Jeżeli chcesz wiedzieć jaka jest Twoja zdolność kredytowa i na jaki kredyt konsolidacyjny możesz liczyć, wypełnij formularz kontaktowy do banku. Pracownik skontaktuje się z Tobą telefonicznie, zapozna z ofertą, wyliczy zdolność kredytową i wysokość rat kredytowych.

Rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego i porównując kredyty konsolidacyjne, należy zwrócić nie tylko na poszczególne parametry kredytu, ale przede wszystkim na RRSO i całkowity koszt kredytu.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – na jej wysokość składa się oprocentowanie nominalne, prowizja, marże oraz wszystkie dodatkowe opłaty wskazane w umowie kredytowej.

Aktualizacja wpisu:
"Kredyt konsolidacyjny porównanie ofert banków"
styczeń 2023 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok