2022-12-24 – ostatnia aktualizacja
Kredyt konsolidacyjny oferty w bankach 2022. Połączenie wybranych zobowiązań – które są na bieżąco spłacane – w jeden kredyt, daje nie tylko możliwość obniżenia nowej miesięcznej raty, ale i może być rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy chcieliby poprawić płynność finansową w domowym budżecie lub zwiększyć zdolność kredytową.
Konsolidacja kredytów nie oznacza, że zobowiązania kredytowe są w jakiś cudowny sposób „łączone” w jeden (a tak przecież powszechnie się mówi o konsolidacji kredytów, jako o ich „połączeniu”). Sprawa jest bardziej prozaiczna: kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczonym na spłatę wybranych kredytów i pożyczek.
W praktyce oznacza to, że nowy kredyt służy wyłącznie do spłacanie aktualnych zobowiązań kredytowych, co przekłada się na zmniejszenie liczby rozlicznych zobowiązań.
Bank spłaca wybrane kredyty i pożyczki bankowe, np.:
mieszkaniowe – kredyty mieszkaniowe 100 tys. zł,
samochodowe – co to jest kredyt samochodowy,
debet na rachunku bankowym – co to jest debet lub limit w koncie,
czy spłatę karty kredytowej – jaka karta kredytowa.
Jednak to, co zostanie skonsolidowane i w jaki sposób, zależy od konkretnego banku.
Kredyt konsolidacyjny w promocji?
Przeglądają oferty kredytów konsolidacyjnych, można zauważyć dwie rzeczy:
2. Banki rezygnują, nie tylko w ofertach promocyjnych, z pobierania prowizji, a która jest tak powszechna w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych.
Jest sprawą oczywistą, że bankom zależy na tym, aby ich kredytobiorcy terminowo spłacali swoje zadłużenia. Drugiej stronie umowy, w sytuacji, kiedy obawiają się wystąpienia krótkoterminowych lub długoterminowych trudności w ich regulowaniu, powinno zależeć na podjęciu odpowiednich działań restrukturyzacyjnych. Banki przygotowując ofertę kredytów konsolidacyjnych, w ten sposób zachęca kredytobiorców do rozważenie konsolidacji kredytów.
Kredyt konsolidacyjny oferty w bankach
Jednym z najważniejszych pozytywnych aspektów konsolidacji kredytów, zgodnie z tym co zostało napisane powyżej, jest zmniejszenie nowej raty kredytowej. A to pozwala zarówno:
1. Poprawić sytuację w domowym budżecie – zmniejszy się strona wydatkowa, a to oznacza większy budżet rozporządzalny (pieniądze pozostające do naszej dyspozycji po zapłaceniu wszystkich stałych wydatków).
oraz
2. Zwiększyć zdolność kredytową, ze względu na mniejszą ratę kredytową.
A to wszystko dzięki wydłużeniu czasu spłaty nowego kredytu. Bo tylko w taki sposób jest możliwe zauważalne (i odczuwalne) zmniejszenie comiesięcznej raty, porównując ją do sumy rat tych kredytów, które konsolidujemy.
Sama konsolidacja kredytów nie ma minusów, ale kredyt konsolidacyjny, to już na pewno (zresztą jak każdy kredyt i nie ma tu żadnego wyjątku).
Tym minusem jest oczywiście koszt kredytowy. Nie tylko, że za pożyczony kapitał należy oddać pieniądze, ale tym mniejsza rata kredytowa, im dłuższy termin spłaty. A to oznacza większy koszt odsetkowy i w ostateczności całkowita kwota, jaką należy spłacić (kapitał + całkowity koszt) będzie jeszcze wyższa.
Kredyt konsolidacyjny oferty w bankach:
Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?
Szukając odpowiedzi na pytanie czy warto konsolidować kredyt lub czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny, poruszamy się w materii spekulatywnej a nasze rozważania są czysto teoretyczne. Konsolidacja kredytów jest sprawą indywidualną i dotyczy takiej, a nie innej, sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Przed wzięciem kredytu konsolidacyjnego należy dobrze rozważyć zasadność takiego posunięcia (cel przeprowadzenia konsolidacji) i koszt kredytowy. W następnym kroku należałoby wybrać zobowiązania kredytowe, które chcemy spłacić wcześniej i zastanowić się jednocześnie, czy jest to konieczne.
Jeżeli już nie ma innego wyjścia, jak tylko w ten sposób zrestrukturyzować zadłużenie i obniżyć raty, to należy sprawdzić propozycje kredytowe i następnie skontaktować się z wybranymi bankami, aby przyjrzeć się bliżej ofercie kredytowej.
Do konsolidacji należy przygotować się w odpowiedni sposób, podobnie zresztą jak i do wzięcia każdego innego kredytu.
Przy konsolidacji kredytów nie zapominaj!
Nie można zapominać, aby:
1. Oszacować wysokość raty kredytowej, ze spłatą której, powinniśmy sobie poradzić przez kolejne kilkanaście miesięcy. Do dokonanie wyliczeń można skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych – kalkulator kredytowy gotówkowy 2022.
2. Zadecydować jakie zobowiązania zostaną spłacone wcześniej.
- Jeżeli do spłaty pozostało niewiele rat, to z pewnością lepiej jest je spłacić do końca na starych zasadach i nie włączać do konsolidacji.
- Wykorzystany limit w koncie bankowym, a który nie jest spłacany, to – w dobie wysokich stóp procentowych – bardzo drogi kredyt, za który trzeba płacić.
3. Oferty kredytów konsolidacyjnych mają to do siebie, że zakres konsolidacji, zarówno co do produktów, jaki i banków, może być ograniczony. Oferty kredytów konsolidacyjnych w promocji są bardzo często kierowane do nowych klientów banku.
Formalności przy podpisywaniu umowy o kredyt konsolidacyjny
Formalności związane z kredytami konsolidacyjnymi gotówkowymi są w zasadzie podobne jak w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Jedyną różnicą jest to, że we wniosku kredytowym należy wyszczególnić zobowiązania podlegające konsolidacji.
Zabezpieczeniem dla banku jest najczęściej miesięczne uposażenie kredytobiorcy. Jest on zazwyczaj udzielany na kwoty nie przekraczające 150-200 tys. zł z terminem spłaty do 10 lat.
Drugi rodzaj kredytów konsolidacyjnych – hipoteczny – jest zabezpieczony na hipotece konkretnej nieruchomości, której właścicielem jest kredytobiorca, bądź też inna osoba (oczywiście za zgodą tej osoby).
Wszystkie banki, poza dokumentami potwierdzającymi uzyskiwane dochody i dotyczącymi ewentualnego przedmiotu zabezpieczenia, będą wymagać m.in:
- umowy dotyczących konsolidowanych zobowiązań,
- zaświadczenia o aktualnym saldzie,
- numery rachunków do spłaty wierzycieli.
O to kwestie nie musimy się jednak martwić, ponieważ bank dokładnie poinformuje co jest niezbędne, aby przeprowadzić konsolidację kredytów.
Kredytu konsolidacyjnego bez zdolności kredytowej?
Najważniejszym aspektem, poza dokładnym przeanalizowaniu propozycji kredytowych (a później i ofert kredytowych), o którym musimy pośrednio również pamiętać, to ocena kredytowa.
Bank każdorazowo, kiedy wnioskujemy o jakikolwiek kredyt, zbada i oceni naszą zdolność kredytową oraz sprawdzi czy mamy wiarygodność kredytową, na podstawie pobranego raportu z BIK. Oba te elementy nie tylko decydują o tym, czy dostaniemy kredyt konsolidacyjny, ale i na jakich warunkach otrzymamy finansowanie.