Kredyt konsolidacyjny niska rata

2022-12-15 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny niska rata, to główne założenie konsolidacji. Zamiast kilku zobowiązań kredytowych, można je wszystkie skonsolidować i płacić znacznie mniejszą ratę kredytową. Tylko w jednym banku.

kredyt konsolidacyjny niska rata

Dla kogo jest przeznaczony kredyt konsolidacyjny?

Przede wszystkim dla tych kredytobiorców, którzy:

1. spłacają kilka kredytów/pożyczek i chcą zmniejszyć ich liczbę,
2. muszą koniecznie i natychmiastowo poprawić płynność finansową poprzez wydłużenie spłaty i zmniejszenie raty,
3. mają pozytywną historię kredytową w BIK i odpowiednią zdolność kredytową.

Co daje kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny umożliwia „połączenie” wielu i to różnych kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt: od kredytów gotówkowych, aż po zadłużenia na kartach kredytowych. „Połączenie”, to po prostu spłata starych zobowiązań zaciągniętych w bankach, nowym kredytem.

Jest to dobre rozwiązanie, w sytuacji kiedy łączna wysokość rat kredytowych coraz silniej ciąży na budżecie domowym. A tak sytuacja może być coraz bardziej powszechniejsza, ze względu na rosnące koszty utrzymania.

Konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, hipoteczne oraz zadłużenie na kartach kredytowych oraz w rachunku bankowym. Jednak „prawdziwy” zakres konsolidacji zależy już od wybranego banku, ze względu na to, że on sam – samodzielnie – prowadzi politykę kredytową i przygotowuje propozycje kredytowe.

Kredyt konsolidacyjny niska rata w jednym banku

Już po przeprowadzonej konsolidacji, zamiast kilku rat, spłacasz tylko jedną. Dodatkowo ta rata jest bardzo często znacznie niższa, niż suma rat kredytowych, które płaciłeś przed konsolidacją.

Obniżenie płaconych rat jest celem zasadniczym kredytu konsolidacyjnego.

Dlaczego tak się dzieje? Rata kredytowa będzie zawsze niższa, jeżeli zostanie wydłużony czas spłaty danego zobowiązania. Spłata kapitału jest wówczas dzielona na więcej części. Jednocześnie jednak pamiętać należy, że każdy kredyt jest oprocentowany, a to oznacza, że od pożyczonego kapitału są naliczane odsetki. I tym będą one większe im:

  • wyższe oprocentowanie nominalne w skali roku,
  • większa kwota kredytu,
  • dłuższy czas kredytowania.

Dodatkowo na wysokość odsetek wpływa rodzaj rat, które wybierzesz (malejące bądź równe), data wypłaty kredytu i płatności raty.

Dodatkowe informacje dotyczące kredytów konsolidacyjnych znajdziesz w artykułach:

Kredyt konsolidacyjny na 60 tys. zł i niska rata

Przykładowe wyliczenia rat i całkowitego kosztu dla kredytu konsolidacyjnego gotówkowego na 60 tys. zł. Założenia: oprocentowanie nominalne w skali roku 11,58%, odsetki są jedynym kosztem, raty równe.

Okres kredytowania – rata – całkowity koszt kredytu.

5 lat – 1 321,97 zł – 19 318,05 zł,
6 lat – 1 159,95 zł – 23 516,27 zł,
7 lat – 1 045,73 zł – 27 841,72 zł,
8 lat – 961,38 zł – 32 292,25 zł,
9 lat – 896,90 zł – 36 865,41 zł,
10 lat – 846,32 zł – 41 558,53 zł.

Porównując oferty bankowe, powinniśmy zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu oraz RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Obie wartości są wyliczane indywidualnie dla każdego klienta. Na koszt kredytu konsolidacyjnego wpływają odsetki, prowizja, koszty dodatkowe, jak również data udzielenia kredytu, okres kredytowania.

Na podstawie RRSO kredytu i jego całkowitych kosztów możliwe jest stworzenie rankingu kredytów mieszkaniowych.

Więcej na temat kredytów konsolidacyjnych znajdziesz w artykule: Jak zrobić konsolidację kredytu w jeden dzień.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok