Gdzie po kredyt konsolidacyjny na 20 lat?

2023-04-24 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny na 20 lat jest możliwy tylko w przypadku konsolidacji hipotecznej, czyli z zabezpieczeniem spłaty na hipotece nieruchomości.

kredyt konsolidacyjny na 20 lat


Tak powszechna dzisiaj konsolidacja kredytowa umożliwia połączenie kilku kredytów w jedenw jeden nowy kredyt z jedną niższą, a tym samym i wygodniejszą w spłacie ratę. Kredyt konsolidacyjny na 20 lat jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku zabezpieczenia kredytu hipoteką na zaakceptowanej przez bank nieruchomości.

Co daje konsolidacja kredytów?

Co daje konsolidacja kredytów w praktyce i jakie są korzyści z połączenia ich w jeden kredyt?

Z pewnością zarządzanie budżetem domowym będzie zdecydowanie łatwiejsze, z uwagi na to, że rata kredytowa będzie mniejsza. Bank w ramach takiej oferty spłaca Twoje kredyty w innych bankach z udzielonego kredytu konsolidacyjnego.

Jeżeli rata zostanie po konsolidacji obniżona – w porównaniu do sumy rat konsolidowanych kredytów – to w naturalny sposób poprawi się płynność finansowa. Zmniejszają się wówczas wydatki w domowym budżecie i to bez konieczności ograniczania innych wydatków lub zwiększania dochodów.

Chociaż podjęcie i tych kroków może być konieczne, aby odzyskać równowagę w finansach w dłuższej perspektywie.

Równocześnie wraz ze zmniejszeniem raty zwiększa się zdolność kredytowa, z czego korzystają niektórzy kredytobiorcy (bo takie np. było założenie konsolidacji), decydują się na dodatkową gotówkę z przeznaczeniem na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny na 10 lat

Jeżeli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem konsolidacji, aby obniżyć wysokość miesięcznej raty, to zapytaj o taką możliwość w poniższych bankach.

Maksymalny czas kredytowania to 10 lat i propozycje kredytowe dotyczą kredytów konsolidacyjnych gotówkowych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zapytać o konsolidację z zabezpieczeniem hipotecznym na lat 20.

Czy mogę wziąć kredyt konsolidacyjny na 20 lat?

O tym czy możesz skorzystać z takiej opcji kredytowej decyduje wiele czynników. Zasadniczym jest zdolność kredytowa, a którą bardzo dokładnie wyliczy bank. Dowiedz się u źródła na jaką konsolidację możesz sobie pozwolić przy uzyskiwanych dochodach i ponoszonych wydatkach w gospodarstwie domowym.

Żaden portal kredytowy lub kalkulator kredytowy nie odpowie Tobie na to pytanie. Należy skontaktować się z bankiem, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny na 20 lat jest kredytem hipotecznym, to wymagane będzie zabezpieczenie hipoteczne na nie obciążonej nieruchomości. Wartość nieruchomości (dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego) oraz ocena kredytowa zadecyduje o maksymalnej wysokości kredytu.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny może być rozłożony nawet na 240 miesięcznych rat kredytowych (20 lat) i więcej.

Natomiast kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który jest bardziej powszechny i bardziej popularny, jest kredytem bez zabezpieczenia hipotecznego. Maksymalny czas kredytowania wynosi 10 lat, kwota do 250 tys. zł. Przy wysokiej wartości kredytu i długim czasie spłaty, banko może wymagać wykupienia ubezpieczenia.

Pamiętaj, aby dopasować ratę kredytu do swojego miesięcznego budżetu i możliwości finansowych. Wysokość raty będzie pochodną kwoty kredytu oraz czasu jego spłaty. Przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym nie jest wymagany wkład własny.

Konsolidacja hipoteczna i wycena nieruchomości

Do podjęcia decyzji kredytowej, jeżeli ubiegamy się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny, potrzebna będzie wycena nieruchomości. Operat szacunkowy musi zostać wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego i dostarczony do banku.

Operat szacunkowy – opinia o wartości nieruchomości. Musi zostać sporządzone i przedstawiona na piśmie.
Rzeczoznawca majątkowy – osoba fizyczna, posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości./div>

Decyzja kredytowa – kredyt konsolidacyjno-hipoteczny

Bank podejmuje decyzję na podstawie dostarczonych przez kredytobiorcę dokumentów. W pierwszej kolejności powinien zbadać zdolność kredytową i sprawdzić wiarygodność kredytową w BIK. Dopiero po przeprowadzonej analizie kredytowej może podjąć decyzję i przedstawić ofertę kredytową.

Pozytywna decyzja kredytowa oznacza, że bank może udzielić Tobie kredyt na przedstawionych warunkach. Zanim jednak podpiszesz umowę, bank przekaże Tobie wszystkie wymagane informacje, w tym formularz informacyjny. Znajdą się w nim szczegóły dotyczące kredytu oraz m.in. całkowitego kosztu kredytu, jego RRSO czy wyliczonych rat kredytowych.

Wraz z decyzją kredytową przygotowana jest umowa kredytowa. Zanim zostanie podpisana, dobrze by było ją dokładnie przeczytać i sprawdzić czy zapisy są zgodne z tym co zostało ustalone. Jeżeli pojawią się pytania czy wątpliwości, powinny zostać na tym etapie wyjaśnione.

Jaka rata dla konsolidacji na 20 lat?

Kredyt konsolidacyjny na 20 lat, jak wysoka będzie rata? To już będzie zależeć od konkretnego banku, ale można jej wysokość oszacować dla poszczególnych wartości kredytu.

Wysokość kredytu: rata równa (RRSO):

  • 100 tys. zł: 913,28 zł – 9,698%,
  • 150 tys. zł: 1369,91 zł – 9,698%,
  • 200 tys. zł: 1826,55 zł – 9,698%,
  • 250 tys. zł: 2364,72 zł – 10,247%,
  • 300 tys. zł: 2739,83 zł – 9,698%,
  • 350 tys. zł: 3310,60 zł – 10,247%,
  • 400 tys. zł: 3653,10 zł – 9,698%.

PODSUMOWANIE

Na koniec kilka słów, zanim wybierzesz bank:

1. Sprawdź w banku, jaka jest Twoja zdolność kredytowa i ile wyniesie Twoja rata.
2. Zapoznaj się z różnymi wariantami konsolidacji. Np. kredyt konsolidacyjny na 20 lat będzie miał większą ratę niż na 25 lat, ale koszt całkowity będzie mniejszy.
3. Dowiedz się, jak wygląda proces ubiegania się o kredyt oraz jakie dokumenty należy przygotować.
4. Przeważnie każdy kredyt można negocjować – zapytaj o obniżkę marży lub oprocentowania. Nawet niewielka bonifikata, to duże oszczędności.


Kredyt konsolidacyjny na 20 lat – aktualizacja 24 kwietnia 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok