Kredyt konsolidacyjny maksymalny okres kredytowania

Kredyt konsolidacyjny maksymalny okres kredytowania wynieść może nawet 10 lat. Od jakich czynników uzależniony jest okres kredytowania?

kredyt konsolidacyjny maksymalny okres kredytowania

Przez jaki czas można spłacać kredyt konsolidacyjny? To, na ile lat można wziąć kredyt konsolidacyjny, zależy od dwóch czynników:

  • rodzaju kredytu konsolidacyjnego,
  • konkretnej oferty kredytowej w banku.

Długość spłaty kredytu będzie również uzależniona od tego, jaką ratę kredytową chcemy otrzymać, a im dłużej będzie regulowane zobowiązanie, to i rata będzie mniejsza.

Maksymalny okres kredytowania dla kredytów konsolidacyjnych gotówkowych nie przekracza 10 lat – 120 rat kredytowych. W przypadku ofert kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, okres kredytowania może wynieść nawet 25 lat.

Kredyt konsolidacyjny z niską ratą?

Jest to oczywiście możliwe, a odpowiednie wydłużenie spłaty kredytu konsolidacyjnego umożliwia obniżenie wysokości miesięcznej raty. I to w sposób niekiedy bardzo zdecydowany, bo 40-50% niższa rata kredytowa w stosunku do tego, co było płacone poprzednio, jednak coś znaczy.

Przeważnie średni okres kredytowania dla kredytów konsolidacyjnych bez zabezpieczenia na hipotece nieruchomości wynosi ok. 7-8 lat.

Jednak, jak to się mówi potocznie: coś za coś. Dłuższa spłata kredytu, to istotnie mniejsza rata, ale jednocześnie wzrasta koszt zapłaconych odsetek. Każdy kredyt jest bowiem oprocentowany, a wysokość przyjętego oprocentowania jest podstawą do naliczania kosztów odsetkowych. A im więcej pożyczysz i na dłuższy czas, to i ich koszt będzie dużo większy.

Przykłady poniżej:

Kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł na 6 lat (72 miesiące – 72 raty kredytowe). Oprocentowanie nominalne 9% i 12% w skali roku. Rata kredytowa (równa) i całkowity koszt kredytu:
  • 360,51 zł – 5 956,77 zł,
  • 391 zł – 8 152,28 zł.
Kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł na 4 lata (48 miesięcy – 48 raty kredytowe) i na 8 lat (96 miesięcy – 96 raty kredytowe). Oprocentowanie nominalne 11% w skali roku. Rata kredytowa (równa) i całkowity koszt kredytu:
  • 516,91 zł – 4 811,70 zł,
  • 314,17 zł – 10 160,18 zł.

Konsolidacja hipoteczna do 25 lat

W jeszcze większy sposób można zmniejszyć ratę kredytową, kiedy zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości. Mamy wówczas do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym.

Ze względu na formę zabezpieczenia przypomina oczywiście kredyt hipoteczny, ale odróżnia go cel kredytowania – jest nim spłata wybranych zobowiązań kredytowych w bankach.

Form takiego zabezpieczenia powoduje, że konsolidacja może być przeprowadzona na większą kwotę, ale i czas spłaty będzie dużo dłuższy. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjno-hipotecznych jest mniejsze niż kredytów konsolidacyjno-gotówkowych, ale czas kredytowania, który w zdecydowanej większości tego rodzaju kredytów przekracza 10 lat (a 20 lat nie jest rzadkością), powoduje, że koszt całkowity jest bardzo duży.

Konsolidacja kredytowa nie pomaga w walce z długami, ale pozwala poprawić płynność finansową dzięki zmniejszeniu obciążeń kredytowych. Skorzystać z niej mogą jednak tylko ci z kredytobiorców, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK.

Ostatnie tematy:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok