2022-03-04 – ostatnia aktualizacja
Kredyt konsolidacyjny jaki bank wybrać i co to takiego, ten kredyt konsolidacyjny? Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób zadłużonych, posiadających kilka kredytów lub pożyczek bankowych?
I tak, i. nie. Jak każdy produkt finansowy, również i ten ma swoje wady i zalety. W poniższym artykule znajdziesz wszystko to, co warto wiedzieć na temat tego produktu bankowego. Dowiesz się co to jest kredyt konsolidacyjny i w jakiej sytuacji z niego skorzystać.
Kredyt konsolidacyjny co to?
Kredyt konsolidacyjny to taki sam kredyt bankowy, jak gotówkowy czy pożyczka gotówkowa. Tak naprawdę staje się. kolejnym zadłużenie. Różni się tym, że że pieniądze, które pożycza nam bank przeznaczone są na spłatę innych kredytów lub pożyczek bankowych. I to bank określa jakie kredyty i pożyczki możemy skonsolidować. W zdecydowanej większości kredyt konsolidacyjny przeznaczany jest na skonsolidowanie zadłużenia wynikającego z tytułu kredytów i pożyczek gotówkowych, a dalszej kolejności konsolidowana są również kredyty samochodowe, mieszkaniowe, ratalne.
Niektóre z banków pozwalają również wliczyć do konsolidacji karty kredytowe oraz pożyczki na kontach osobistych. W przypadku kredytów konsolidacyjnych nie otrzymujesz pieniędzy do ręki (chyba, że jest to kredyt z dodatkową gotówkową, ale o tym w dalszej części wpisu). Bank przelewa pieniądze do banków, w których masz zadłużenie. Tym sposobem kredyty i pożyczki, które posiadasz w innych bankach, zostają spłacone nowym kredytem: masz teraz tylko jeden kredyt, z jednym terminem płatności w „nowym” banku.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Możemy wyróżnić dwa rodzaje takich kredytów: kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny. W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, oprocentowanie kredytu jest podobne (lub nieznacznie niższe) do kredytów i pożyczek gotówkowych. Udzielane są maksymalnie do 200 000 zł i na okres czasu do 10 lat. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny: kredyt udzielany na okres dłuższy (nawet i 30 lat) i znacznie większe kwoty. Oprocentowanie jest niższe (kształtujące się na poziomie pożyczek hipotecznych), ale zabezpieczeniem jest nieruchomość (np. dom lub mieszkanie). Nieruchomość może być częścią konsolidacji (i tym samym zabezpieczeniem kredytu) lub wyłącznie zabezpieczeniem kredytu.
Zalety kredytów konsolidacyjnych
Banki, aby pozyskać nowych klientów, prezentują przede wszystkim korzyści wynikające z tego rodzaju rozwiązania:
- jedna rata zamiast kilku,
- raty są znacznie niższe, niż suma rat płaconych dotychczas,
- wysoka kwota kredytu bez zabezpieczeń,
- długi okres kredytowania,
- dodatkowa gotówka (w ramach kredytu, tzn. nowa pożyczka wliczona do konsolidacji) z przeznaczeniem na dowolny cel.
Czy jednak kredyt konsolidacyjny, to zawsze dobre rozwiązanie dla każdego? Przecież bardzo często słyszymy o tym, że nie należy nadmiernie się zadłużać, a kolejne kredyty i pożyczki mogą tylko doprowadzić do pętli zadłużeniowej? Bez „ogarnięcia” naszych domowych finansów i ich sanacji, żadna konsolidacja nam nie pomoże. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak uzdrowić finanse domowe, aby więcej pieniędzy zostało w budżecie domowym. Kredyt konsolidacyjny na pewno pomoże nam poprawić płynność finansową, ale nie zlikwiduje problemu zadłużenia. Konieczne jest zatem, aby jednocześnie ograniczyć wydatki i zacząć je planować z krótkim i długim wyprzedzeniem. Musimy nauczyć się oszczędzać – mniej wydając – jak i odkładając pieniądze, nie tylko na czarną godziną. Być może okaże się, że aby zbilansować budżet, konieczne będzie poszukanie nowych dochodów. Każdy kredyt, nie tylko konsolidacyjny, jest dla ludzi… bogatych: oddajesz znacznie więcej, niż pożyczasz.
Drogi kredyt konsolidacyjny
Jest to korzystne rozwiązanie w kilku przypadkach, które muszą być jednak poparte dodatkowymi działaniami, o których zostało wspomniane w pierwszej części artykułu (oszczędzanie). Decyzja kredycie konsolidacyjnym musi być podjęta wówczas, kiedy wiemy, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieć trudności w regulowaniu rat kredytowych. Nikt nie jest wróżką, ale należy pewne rzeczy antycypować: pojawią się nowe, długoterminowe wydatki; nastąpi znaczna obniżka otrzymywanych dochodów, itp.
Kiedy przestaniemy płacić raty, ŻADNEGO kredytu w banku nie otrzymamy.
Ważną zasadą przy wyborze jakiegokolwiek produktu finansowego jest to, aby je porównać i przeanalizować przed podjęciem decyzji. Również w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Są bardzo korzystne kredyty konsolidacyjne i świetne oferty, ale znajdziemy również, delikatnie mówiąc, słabe oferty. W żadnym wypadku nie kierujemy się tylko wyłącznie reklamą (emocjonalnie) tylko do kwestii kredytu należy podejść racjonalnie i analitycznie. Kredyt konsolidacyjny może nam bowiem pomóc w wygospodarowaniu dodatkowej gotówki, którą można zacząć odkładać.