2023-09-26 – ostatnia aktualizacja
Jeżeli mamy wystarczająco wysoką zdolność kredytową, to nie tylko i skonsolidujemy zadłużenia, ale i otrzymamy dodatkową gotówkę w ramach takiego kredytu. Musimy wziąć pod uwagę jednak kilka czynników:
- każdy z banków ma inna propozycję kredytową,
- maksymalny kredyt konsolidacyjny gotówkowy to 250 tys. zł do 10 lat,
- wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego zależy między innymi od oszacowania wartości nieruchomości,
- banki nie muszą konsolidować wszystkich kredytów i pożyczek,
- niekiedy jest ustalany dolny limit konsolidacji.
To wszystko wpływa, że oferty kredytowe w bankach znacznie się od siebie różnią.
Kredyt konsolidacyjny i hipoteczny. Banki
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – propozycje kredytowe udostępnione poniżej. W każdym z banków możesz również zapytać o konsolidację hipoteczną.
Informacja o tym czy spłacałeś regularnie raty swoich zobowiązań, znajdują odzwierciedlenie w raporcie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Pozytywna historia kredytowa, zdolność kredytowa oraz dobra i stabilna sytuacja finansowa, to z pewnością dobre argumenty za przyznaniem kredytu.
Jakie mam szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego?
Na pytanie o szanse uzyskania takiego kredytu odpowiedź znajduje się powyżej. Podstawowe kryterium to pozytywna ocena kredytowa dokonana przez analityka kredytowego. I to ma odniesienie zarówno do kredytów konsolidacyjnych, ale i do kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. Przypomnijmy, że każdy bank sprawdza zdolność kredytową i historię kredytowania w BIK.
Co daje połączenie pożyczek bankowych w jeden kredyt? Przede wszystkim, to, że będziemy spłacać kredyt w jednym terminie.
Przed konsolidacją regulowane są różne zobowiązania kredytowe, a często również w kilku bankach i w innych terminach. Musimy o tych wszystkich płatnościach pamiętać, aby przypadkiem nie przeoczyć płatności i uniknąć zaległości. Najlepiej jest zatem ustawić zlecenie stałe, tak aby rata lub raty były opłacane automatycznie.
Poza jednym terminem regulowania zobowiązania, kredyt konsolidacyjny, to również mniejsza rat kredytowa. Wynika to przede wszystkim z wydłużenia czasu kredytowania, przy czym z reguły kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest udzielany na lepszych warunkach niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy.
Decydując się na jakikolwiek kredyt, musimy dysponować odpowiednimi środkami, które zostaną przeznaczone na spłatę rat kredytowych. Ważne jest zatem odpowiednio dopasowanie raty kredytowej do naszej obecnej i przyszłej sytuacji finansowej.
Kredyt konsolidacyjny i hipoteczny w jednym
Zdarzają się zatem sytuacje, kiedy konsolidacja będzie najlepszym wyjściem z finansowych problemów. Najczęściej dzieje się, kiedy obniżyły się Twoje dochody lub zwiększyły się wydatki. Comiesięczne raty mogą się wówczas stać zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Im szybciej znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, tym oczywiście lepiej.
Kredyt konsolidacyjny co prawda będziesz spłacał dłużej, ale niższe raty i dobra umowa z bankiem, to z pewnością lepsze i rozsądniejsze rozwiązanie, niż odkładanie problemu „na potem”.
Podsumowanie:
- wszystkie kredyty są scalone w jeden kredyt,
- niższa rata dopasowana do możliwości finansowych,
- możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel,
- okres spłaty może wynieść nawet 25-30 lat,
- korzystniejsze oprocentowanie niż w przypadku innych kredytów,
- możliwość wcześniejszej spłaty,
- wybór rat równych lub malejących,
- pomoc eksperta bankowego.