Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka

Kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka, to rozwiązanie dla osób, które nie chcą zwiększać liczby posiadanych zobowiązań, a szukają dodatkowego finansowania. W ofercie banków można znaleźć propozycje kredytów konsolidacyjnych z możliwością uzyskania dodatkowej gotówki nawet do 30% (a niekiedy i więcej) wartości konsolidowanych zobowiązań.

kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka

Kredyt konsolidacyjny czy sama konsolidacja kredytów, na pomóc jednak w poprawie płynności finansowej poprzez:

  • zredukowanie liczby płaconych rat kredytowych w miesiącu i
  • obniżenie nowej raty w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.

Oczywiście, że dłuższy czas spłaty, to wzrost całkowitych kosztów zobowiązania ze względu na koszty odsetkowe. Nie jest to jednak, aż tak istotne, jeżeli istnieje realne zagrożenie spłaty posiadanych zobowiązań.

Wspomniana dodatkowa gotówka, którą oferują banki w ramach kredytu konsolidacyjnego, jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak należy wziąć pod uwagę, że zwiększa ona wysokość zadłużenia. Jeżeli najważniejszym celem jest poprawa płynności finansowej, to taka opcja nie powinna być rozważana. Jedynym wyjątkiem, nad którym można się pochylić, to pożyczki pozabankowe, które należałoby spłacić, jak najszybciej.

Kredyt konsolidacyjny plus dodatkowa gotówka

Kredyt konsolidacyjny to nowe zobowiązanie, bardzo często zaciągane na znacznie dłużej niż analogiczne kredyty gotówkowe. Podobnie jak w przypadku każdego kredytu, również i w tym przypadku, należy dokładnie poznać warunki zaproponowane przez bank.

Jakie formalności należy spełnić przy kredycie konsolidacyjnym? Nie ma określonej listy dokumentów, która obowiązuje w każdym banku. Wszystkie niezbędne informacje uzyskasz w banku, z którym skontaktujesz się w sprawie kredytu.

Ale jest kilka punktów wspólnych. Po pierwsze KAŻDY bank sprawdzi dokładnie Twoją zdolność i wiarygodność kredytową. Taka analiza jest przeprowadzana każdorazowo, kiedy tylko ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę. W przypadku kredytów konsolidacyjnych jest podobnie. Nawet w sytuacji, kiedy miesiąc temu uzyskałeś kartę kredytową w tym samym banku, co składany wniosek, to i tak zostaną sprawdzone Twoje możliwości co do spłaty NOWEGO zobowiązania kredytowego.

Po drugie, należy przygotować dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość, może to być np. dowód osobisty lub paszport.

I w zasadzie, w tym momencie wszystkie wspólne elementy się kończą. Pozostała reszta może będzie z pewnością podobna, ale co i w jakiej formie należy przygotować, zależy już o wybranego banku. Dotyczy to zarówno wniosku kredytowego, konsolidowanych zobowiązań (przygotowanie umów kredytowych), jak i dokumentów potwierdzających osiągane dochody. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznych liczba wymaganych dokumentów i formalności jest zdecydowanie większa w porównaniu do konsolidacji gotówkowej.

W każdym bądź razie jednego możesz być pewien, że bank wszystko dokładnie Tobie wyjaśni: co potrzebujesz i jak się przygotować do kredytu.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

Porównanie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych (dla większości osób, a niektórzy wybiorą konsolidację hipoteczną) przy jednakowych założeniach konsolidacyjnych, ma za zadanie wyszukanie najbardziej korzystnej oferty kredytowej.

Podejmując decyzje i analizując oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów.

  1. Ile wyniesie rata po przeprowadzonej konsolidacji? Powinna ona być oczywiście znacznie niższa od sumy rat zobowiązań, które znalazły się we wniosku kredytowym. Wysokość raty będzie m.in. pochodną czasu spłaty zobowiązania.
  2. Całkowity koszt kredytu. Im jest niższy tym lepiej, bo to oznacza, że pożyczasz taniej. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wydłużenie okresu kredytowania wiąże się zawsze ze wzrostem kosztów odsetkowych.
  3. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Wskaźnik, obok całkowitych kosztów kredytowych, powinien być brany przy porównywaniu ofert kredytowych. Nie uwzględnia wszystkim opłat (np. nie obejmuje opłat sądowych, które wystąpią przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym), ale wspiera porównanie propozycji kredytowych. Prezentowany jest w ujęciu procentowym w skali 12 miesięcy.
  4. Koszty kredytowe. To nie tylko odsetki, ale również prowizja czy dobrowolne/obligatoryjne ubezpieczenie. W konsolidacji hipotecznej dochodzą dodatkowe koszty związane z wyceną nieruchomości czy koniecznością dokonania odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej właściwego sądu. Im większa ich łączna wysokość, to większa cena za pożyczone pieniądze. Lepsza ocena kredytowa uzyskana w banku, to tym większa szansa na to, że będzie bardziej skłonny do zaproponowania lepszych warunków kredytowania i np. obniżenia wysokości oprocentowania lub prowizji.
  5. Wymagane zabezpieczenia. Gorsza ocena kredytowa może wiązać się z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia kredytu, np. wykupienie ubezpieczenia czy poręczenia osób trzecich. Wybierając kredyt konsolidacyjny hipoteczny zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

Konsolidacja – jakie kredyty obejmuje?

Konsolidacja obejmuje szerokie spektrum kredytów i pożyczek bankowych. Generalnie najczęściej są konsolidowane kredyty i pożyczki gotówkowe, ale lista zobowiązań obejmowanych konsolidacją można być dłuższa i w zasadzie zakres konsolidacji zależy od oferty danego banku. Obejmować może również kredyty ratalne, samochodowe, mieszkaniowe, ale również limity wykorzystane na kartach kredytowych i w rachunkach ROR.

Bardzo często pojawia się pytanie czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe w firmach pożyczkowych. Odpowiedź jest jasna: nie można. Istnieje jednak możliwość skorzystania z pożyczki konsolidacyjnej i samodzielnego uregulowania wybranych pożyczek (w tym również pozabankowych) i kredytów.

Druga możliwość to właśnie kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka – można ją wykorzystać na dowolny cel, w tym na spłatę pożyczek niebankowych, zarówno chwilówek, jak i pożyczek ratalnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok