Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać

Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać, aby skonsolidować wybrane zadłużenie bankowe? W każdym banku jest łatwo, kiedy ocena kredytowa będzie pozytywna, Ważnie jest również, aby zapoznać się z propozycjami i porównać oferty kredytowe. Dzięki konsolidacji możesz obniżyć wysokość comiesięcznych rat kredytowych i w znaczący sposób poprawić płynność finansową.

kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać

Jak każdy inny kredyt, w tym także kredyt konsolidacyjny, wymaga dobrej oceny kredytowej – zdolności kredytowej i wiarygodności. Jeżeli ocena jest pozytywna, to pytanie: Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać? przestaje być istotne. Wówczas wszędzie będzie łatwo. Ważniejsza jest znalezienie odpowiedzi na inne pytanie: gdzie będzie najtaniej?

Plusem kredytu konsolidacyjnego poza samą konsolidacją jest również to, że w znaczniej mierze ułatwia zarządzanie budżetem. Jedna mniejsza rata kredytowa i jeden termin płatności, to większa płynność finansowa. Poza tym, dzięki konsolidacji zwiększamy również zdolność kredytową.

Konsolidacja to kilka bardzo istotnych plusów, których nie można przeoczyć. Jednak pojawiają się również minusy, które może nie dotyczą samej konsolidacji (i jej istoty), ale kredytu konsolidacyjnego.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny w banku?

O ocenie kredytowej już zostało wspomniane. Jest to czynniki nr 1. Jeżeli jest on spełniony, to wówczas można się zastanawiać co skonsolidować i w jakim banku.

Z wyborem banku powinno być najłatwiej. Z podstawowymi propozycjami można się bowiem zapoznać poniżej. Jeżeli zdecydujemy się na bank i kredyt, to najlepiej, aby było to minimum dwie oferty. Pozwala to wówczas wytypować tańszy kredyt konsolidacyjny (całkowity koszt kredytu).


Rozszerzenie tematu Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej – podstawowe informacje o konsolidacji.

Na czym polega w praktyce konsolidacja kredytowa przeprowadza przez banki

Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna jest produktem kredytowym, który pozwala na „połączenie” kilku zobowiązań kredytowych w jeden kredyt.

Kredyt konsolidacyjny, jako kredyt celowy, może być przeznaczony jedynie na zamknięcie aktualnie spłacanych zobowiązań zaciągniętych w bankach.

Korzystając zatem z takiego kredytu możemy spłacić wybrane produkty kredytowe z banków.

Taka operacja pozwala obniżyć comiesięczne raty (wydłużając odpowiednio okres kredytowania), poprawić płynność budżetu domowego i zwiększyć zdolność kredytową.

Zamiast więc kilku rat kredytowych (różnie oprocentowanych), z różnymi terminami płatności, konsolidując zadłużenie, mamy tylko jeden kredyt, z jednym terminem płatności raty kredytowej.

Dlaczego konsolidacja kredytowa powoduje, że rośnie wysokość zadłużenia?

Zmniejszenie raty jest możliwe tylko w jeden sposób: poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Co prawda oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest mniejsze, porównując je do podobnych kredytów gotówkowych, ale nie na tyle, aby uzyskać, tak duże zredukowanie wysokości raty.

To powoduje, że z każdym dodatkowym miesiącem trwania umowy kredytowej, rata będzie mniejsza, ale zapłacimy więcej odsetek od kredytu.

Dłuższy termin spłaty powoduje, że całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego będzie większy. Porównując zatem wysokość zadłużenia przed konsolidacją z tym, które jest po zaciągnięciu nowego kredytu, okazuje się, że jest ono większe.

Do nowego kredytu mogą być doliczone, poza odsetkami, również koszty dodatkowe,np. prowizja kredytowa, ewentualne ubezpieczenie kredytu.

Decyzja o konsolidacji kredytowej powinna być dobrze przemyślana, biorąc po uwagę wszystkie jej plusy, ale i minusy.

Czy konsolidacji podlegają wszystkie zaciągnięte długi?

Żebyśmy się przypadkiem źle nie zrozumieli… Bank skonsoliduje długi wynikające z bieżącego regulowania rat zaciągniętych kredytów i pożyczek. Nie można skonsolidować innego zadłużenia, np. rachunków za gaz czy wodę.

Co więcej, skonsolidować można kredyty, które są spłacane aktualnie, a nie te, które są opóźnione w spłacie od wielu miesięcy. Wiarygodność kredytowa jest podstawowym elementem oceny kredytowej.

To jakie w takim razie kredyty, pożyczki spłacisz wcześniej? Wszystko zależy od oferty kredytowej banku. Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe (oferty banków kredytów gotówkowych). Poza tym można skonsolidować kredyty ratalne, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w rachunkach ROR.

Skonsolidować nie można z kredytem konsolidacyjnym pożyczek niebankowych, ale można to zrobić z pożyczką konsolidacyjną bankową (np. pożyczka konsolidacyjna w Pekao bez prowizji) lub korzystając z dodatkowej gotówki.

Jak wybrać tani kredyt konsolidacyjny?

Połączenie zobowiązań pozwala na odzyskanie płynności finansowej, ponieważ obciążenie domowego budżetu będzie mniejsze z racji mniejszej raty.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj swoje aktualne zobowiązania i zastanów się nad tym, które z nich spłacić wcześniej, a które zostawić i regulować jak dotychczas.

Przeważnie nie ma sensu konsolidować kredytu, który jest już niemal spłacony. A na przykład warto przemyśleć zamknięcie limitów i kart kredytowych, jeżeli jest niespłacane zadłużenie. Generują one duże odsetki przy wysokim oprocentowaniu (a takie jest w styczniu 2023 r.).

Podobnie, jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek, o wysokości raty kredytu konsolidacyjnego, a tym samym i o jego koszcie, decydują następujące czynniki:

  • suma kredytu,
  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne),
  • okres spłaty zadłużenia,
  • rodzaj kredytu konsolidacyjnego (gotówkowy lub hipoteczny),
  • prowizja,
  • wybór rat kredytowych (stałe lub malejące),
  • data wypłaty kredytu oraz data płatności pierwszej raty.

W miarę możliwości porównaj dwa kredyty konsolidacyjne, aby wybrać taniej

Porównując kredyty konsolidacyjne zwracajmy uwagę na wartość RRSO kredytu oraz całkowity koszt kredytu. Ich wysokość w porównaniu z takimi samymi ofertami w innych bankach pozwala stwierdzić czy jest to tani czy drogi kredyt konsolidacyjny.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych powinno dotyczyć kredytów takich samych co wysokości i czasu ich spłaty. Im mniejszy jest koszt całkowity i jego RRSO, to i kredyt konsolidacyjny jest tańszy.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – stanowi najważniejszą informację o kosztach kredytu. Zawiera ona wszystkie koszty kredytu w ujęciu w procentowym w skali roku.


Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać – aktualizacja wpisu styczeń 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok