Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać

Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostaćKredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać na skonsolidowanie zadłużeń bankowych. Porównaj i wybierz kredyt konsolidacyjny w banku. Dzięki temu możesz obniżyć wysokość comiesięcznych rat.

Plusem kredytu konsolidacyjnego jest również to, że w znaczniej mierze ułatwia zarządzanie budżetem – jedna rata kredytowa, ale także zwiększamy zdolność kredytową.

Wiemy już, że konsolidacja to oszczędność czasu, ale niekoniecznie pieniędzy. Dlaczego?

Konsolidacja kredytów na czym polega

Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna jest produktem kredytowym, który pozwala na „połączenie” kilku zobowiązań kredytowych w jeden kredyt. Taka operacja pozwala obniżyć comiesięczne raty, poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Poza tym kredyt konsolidacyjny będzie niżej oprocentowany od pożyczki gotówkowej.

Zamiast więc kilku rat kredytowych (różnie oprocentowanych), z różnymi terminami płatności, konsolidując zadłużenie, mamy tylko jeden kredyt, z jednym terminem płatności raty kredytowej.

Obniżenie raty kredytowej to główny powód konsolidacji. Obniżka raty jest jednak możliwa głównie poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Oznacza to, że zapłacimy więcej odsetek od kredytu, tym samym taki kredyt jest droższym, niż gdybyśmy nie konsolidowali zadłużenia. Poza tym, nowy kredyt, to również koszty dodatkowe (prowizja za jego udzielenie, ewentualne ubezpieczenie kredytu, opłaty dodatkowe).

Decyzja o konsolidacji kredytowej powinna być dobrze przemyślana, biorąc po uwagę wszystkie jej plusy, ale i minusy.

Co podlega konsolidacji? Wszystko zależy od oferty kredytowej banku. Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe. Poza tym można skonsolidować kredyty ratalne, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w rachunkach ROR. CO WIĘCEJ: skonsolidować można również kredyt hipoteczny.

Jak wybrać właściwy kredyt konsolidacyjny?

Już wiesz, że konsolidacja pozwala na odzyskanie płynności finansowej, ponieważ obciążenie domowego budżetu będzie mniejsze w przypadku kiedy rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa od suma rat płaconych poprzednio.

Aby przekonać się, czy kredyt konsolidacyjny będzie opłacalny, wystarczy skontaktować się z jednym z wybranych banków. Przedtem jednak przeanalizuj swoje aktualne zadłużenia, bo nie zawsze warto jest zamienić wszystkie zobowiązania w jedno. Na przykład nie ma sensu konsolidować kredytu, który jest już niemal spłacony.

Podobnie, jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek, na wysokość raty kredytu konsolidacyjnego, a tym samym na koszt kredytu, wpływają następujące czynniki:

  • suma kredytu,
  • wysokość oprocentowania,
  • rodzaj oprocentowania,
  • okres spłaty zadłużenia,
  • prowizja,
  • wybór rat kredytowych (stałe lub malejące),
  • data wypłaty kredytu oraz data płatności pierwszej raty.

Porównując kredyty konsolidacyjne zwracajmy uwagę na wartość RRSO kredytu oraz całkowity koszt kredytu. Ich wysokość w porównaniu z takimi samymi ofertami w innych bankach pozwala stwierdzić czy jest to tani czy drogi kredyt konsolidacyjny.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – stanowi najważniejszą informację o kosztach kredytu. Zawiera ona wszystkie koszty kredytu w ujęciu w procentowym w skali roku.

Konsolidacja kilku kredytów i pożyczek

Przyjmijmy, że skonsolidować chcesz:

  • kredyt gotówkowy na 15 tys. zł, do spłaty pozostaje jeszcze 36 rat – miesięcy, oprocentowanie nominalne 8%.
  • pożyczka samochodowa na 30 tys. zł, do spłaty pozostaje jeszcze 60 rat – miesięcy, oprocentowanie nominalne 5%.

Przy założeniu, że oprocentowanie nominalne kredytu konsolidacyjnego ustalone zostało na 5% w skali roku, a okres spłaty zostanie ustalony na 9 lat, to wysokość raty będzie ok. 580 zł. To ponad 400 zł mniej, niż dotychczas.

A jak prezentuje się przykład reprezentatywny dowolnego kredytu konsolidacyjnego?

Kwota kredytu konsolidacyjnego: 78 480 zł.
Okres kredytowania: 9 lat i 6 miesięcy.
RRSO: 7,57%.
Oprocentowanie zmienne: 5,9%.
Całkowity koszt kredytu: 30 676,82 zł.
Całkowita kwota do zapłaty: 109 156,82 zł
Rata kredytowa: 957,52 zł.

Zawsze pamiętaj o tym, że ostateczne warunki kredytowania zależą od twojej wiarygodności kredytowej i zdolności kredytowej.

Na koniec odpowiemy krótko na pytanie: kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać? W każdym banku, który stwierdzi, że masz odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Im lepsza jest twoja ocena scoringowa dokonana przez bank, tym na lepszą ofertę kredytową możesz liczyć.