Z jakiego banku wziąć kredyt konsolidacyjny?

Z jakiego banku wziąć kredyt konsolidacyjny na skonsolidowanie zadłużeń bankowych? Przede wszystkim porównaj dostępne kredyty konsolidacyjne w bankach. Dopiero wówczas wybieraj. Dzięki konsolidacji możesz obniżyć wysokość comiesięcznych rat kredytowych.

kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej jest dostać

Plusem kredytu konsolidacyjnego poza samą konsolidacją jest również to, że w znaczniej mierze ułatwia zarządzanie budżetem – jedna mniejsza rata kredytowa i jeden termin płatności. Poza tym, dzięki konsolidacji zwiększamy również zdolność kredytową.

Wiemy już, że konsolidacja to oszczędność czasu, ale niekoniecznie pieniędzy. Dlaczego? Zanim odpowiemy na to pytanie, sprawdźmy gdzie można zapytać o konsolidację.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny w banku?

Mając odpowiednią zdolność kredytową (+ wiarygodność kredytową), nie będzie z uzyskaniem takiego kredytu żadnego problemu. Warto jednak sprawdzić, gdzie wnioskować o taki kredyt i jakie są bieżące oferty.

Konsolidacja kredytów na czym polega

Kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna jest produktem kredytowym, który pozwala na „połączenie” kilku zobowiązań kredytowych w jeden kredyt. Taka operacja pozwala obniżyć comiesięczne raty, poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Poza tym kredyt konsolidacyjny będzie niżej oprocentowany od pożyczki gotówkowej.

Zamiast więc kilku rat kredytowych (różnie oprocentowanych), z różnymi terminami płatności, konsolidując zadłużenie, mamy tylko jeden kredyt, z jednym terminem płatności raty kredytowej.

Obniżenie raty kredytowej to główny powód konsolidacji. Obniżka raty jest jednak możliwa głównie poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Oznacza to, że zapłacimy więcej odsetek od kredytu, tym samym taki kredyt jest droższym, niż gdybyśmy nie konsolidowali zadłużenia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że nowy kredyt, to również koszty dodatkowe (prowizja za jego udzielenie, ewentualne ubezpieczenie kredytu, opłaty dodatkowe).

Decyzja o konsolidacji kredytowej powinna być dobrze przemyślana, biorąc po uwagę wszystkie jej plusy, ale i minusy.

Co podlega konsolidacji? Wszystko zależy od oferty kredytowej banku. Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe. Poza tym można skonsolidować kredyty ratalne, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w rachunkach ROR. CO WIĘCEJ: skonsolidować można również kredyt hipoteczny.

Jak wybrać tani kredyt konsolidacyjny?

Już wiesz, że konsolidacja pozwala na odzyskanie płynności finansowej, ponieważ obciążenie domowego budżetu będzie mniejsze niż to miało miejsce przed konsolidacją. Rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa od suma rat, które były płacone poprzednio.

Aby przekonać się, czy warto jest skorzystać z takiej możliwości, należy skontaktować się z jednym z wybranych banków. Przedtem jednak przeanalizuj swoje aktualne zobowiązania i zastanów się nad tym, które z nich skonsolidować. Na przykład nie ma sensu konsolidować kredytu, który jest już niemal spłacony.

Podobnie, jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek, o wysokości raty kredytu konsolidacyjnego, a tym samym i o jego koszcie, decydują następujące czynniki:

  • suma kredytu,
  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • rodzaj oprocentowania (stałe lub zmienne),
  • okres spłaty zadłużenia,
  • rodzaj kredytu konsolidacyjnego (gotówkowy lub hipoteczny),
  • prowizja,
  • wybór rat kredytowych (stałe lub malejące),
  • data wypłaty kredytu oraz data płatności pierwszej raty.

Porównując kredyty konsolidacyjne zwracajmy uwagę na wartość RRSO kredytu oraz całkowity koszt kredytu. Ich wysokość w porównaniu z takimi samymi ofertami w innych bankach pozwala stwierdzić czy jest to tani czy drogi kredyt konsolidacyjny.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych powinno dotyczyć kredytów takich samych co wysokości i czasu ich spłaty. Im mniejszy jest koszt całkowity i jego RRSO, to i kredyt konsolidacyjny jest tańszy.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – stanowi najważniejszą informację o kosztach kredytu. Zawiera ona wszystkie koszty kredytu w ujęciu w procentowym w skali roku.

Konsolidacja kilku kredytów i pożyczek

Przyjmijmy, że chcesz skonsolidować tylko dwa kredyty bankowe:

  • kredyt gotówkowy na 15 tys. zł, do spłaty pozostaje jeszcze 36 rat – miesięcy, oprocentowanie nominalne 8%.
  • pożyczka samochodowa na 30 tys. zł, do spłaty pozostaje jeszcze 60 rat – miesięcy, oprocentowanie nominalne 5%.

Przy założeniu, że oprocentowanie nominalne kredytu konsolidacyjnego ustalone zostało na 5% w skali roku, a okres spłaty zostanie ustalony na 9 lat, to wysokość raty będzie ok. 580 zł. To ponad 400 zł mniej, niż dotychczas.

A jak prezentuje się przykład reprezentatywny dowolnego kredytu konsolidacyjnego?

– Kwota kredytu konsolidacyjnego: 78 480 zł.
– Okres kredytowania: 9 lat i 6 miesięcy (114 miesięcy).
– RRSO: 7,57%.
– Oprocentowanie zmienne: 5,9%.
– Całkowity koszt kredytu: 30 676,82 zł.
– Całkowita kwota do zapłaty: 109 156,82 zł
– Rata kredytowa: 957,52 zł.

Zawsze pamiętaj o tym, że ostateczne warunki kredytowania zależą od twojej wiarygodności kredytowej i zdolności kredytowej.

Na koniec podsumowując i odpowiadając krótko na pytanie: gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? W każdym banku, który stwierdzi, że masz odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Im lepsza jest twoja ocena kredytowa dokonana przez bank, to tym na lepszą ofertę kredytową możesz liczyć.

Mieszkasz w Bydgoszczy i nie szukasz kredytu konsolidacyjnego, ale kredytu na zakup mieszkania w Bydgoszczy? Zapoznaj się z propozycjami kredytów w bankach i pośredników finansowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok