Kredyt konsolidacyjny gdzie najkorzystniej?

2022-12-21 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny gdzie najkorzystniej, czyli gdzie pożyczyć – jaki bank wybrać – tak, aby było jak najtaniej? Jest jeden bank, który ma korzystną propozycję kredytową.

kredyt konsolidacyjny gdzie najkorzystniej

Jeżeli chcemy jak najszybciej „połączyć” nasze zobowiązania, to nie ma co tracić czasu na analizę kredytową różnych propozycji kredytowych w bankach, tylko wybrać jeden i z nim ewentualnie negocjować warunki kredytowe.

Przy odpowiedniej zdolności kredytowej (oraz pozytywnej historii kredytowej) nie powinno być żadnych problemów, aby skonsolidować aktualne zobowiązania. Jeżeli dysponujemy czasem, to należy zapoznać się z propozycjami w bankach i w dalszej kolejności porównać je i przeanalizować.

Kredyt konsolidacyjny to nie jest nowy produkt finansowy, ale już od wielu, wielu lat, oferowany przez banki. Ponieważ jest to kredyt celowy, to może być wykorzystany tylko w jednym celu: zamknięcia wybranych, bieżących kredytów i pożyczek.

Po konsolidacji kredytowej, zamiast dwóch lub więcej kredytów, pozostanie do spłaty jeden kredyt – UWAGA! – najczęściej z mniejszą ratą.

Potocznie o konsolidacji mówi się jako o „łączeniu” lub „zamianie” kredytów w jeden nowy, ale nie odpowiada to jednak rzeczywistości.

Kredyt konsolidacyjny gdzie najkorzystniej – przegląd banków

Jeżeli zależy Tobie na konsolidacji zobowiązań kredytowych, to podobnie, jak w przypadku każdego innego produkty kredytowego, należy zapoznać się z aktualnymi propozycjami kredytowymi.

Z każdym z poniższych banków można skontaktować się poprzez udostępniony formularz, dzięki czemu pracownik banku przedzwoni w sprawie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny gdzie najkorzystniej? Sprawdź aktualne propozycje w bankach:

Lista zobowiązań możliwych do skonsolidowania obejmuje wiele różnych kredytów i pożyczek, przede wszystkim są to:

Produkty kredytowe możliwe do skonsolidowane są wyszczególnione w propozycji kredytowej i to bank wyznacza co można połączyć i na jakich warunkach.

Praktycznie w żadnym banku nie jest możliwe włączenie do kredytu konsolidacyjnego pożyczek pozabankowych internetowych. Można je jednak spłacić wykorzystując do tego środki dodatkowe przyznane w ramach kredytu konsolidacyjnego lub wybierając pożyczkę konsolidacyjną.

Kiedy warto jest rozważyć przeprowadzenie konsolidacji i kredyt konsolidacyjny?

Jakby na to nie patrzeć, to żaden kredyt konsumencki nie jest opłacalny i nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, aby z niego korzystać. Z każdym kredytem wiążą się koszty kredytowe, co powoduje, że oddamy więcej niż tylko pożyczony kapitał, a za zakupione towary lub usługi zapłacimy więcej niż wynosi ich realna cena.

Ale z kredytem konsolidacyjnym sprawa jest nieco inna. Oczywiście nic się nie zmienia w koszcie kredytowym: jest naliczany i należy go wliczyć do całkowitej kwoty do zapłaty. Zasadnicza różnica polega na tym, że kredyt nie jest wydatkowany na konsumpcję, tylko na spłatę kredytów i pożyczek oraz zmniejszenie nowej raty.

Co więcej, środki z kredytu nie są przelewane na konto kredytobiorcy, tylko bank samodzielnie spłaca wierzycieli z przyznanego kredytu. Odwrotnie jest w przypadku pożyczki konsolidacyjnej (bankowej): środki z pożyczki są przekazywane do dyspozycji pożyczkobiorcy, który w wyznaczonym czasie spłaca zobowiązania samodzielnie.

„Zamiana” kilku zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny, to jedna z kilku zalet konsolidacji. Pozostałe PLUSY:

  • Niższa nowa rata kredytowa uzyskana poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia domowego budżetu. W ten oto sposób można zredukować wydatki finansowe obniżając koszt obsługi zadłużenia i poprawić płynność finansową.
  • Jedna rata kredytowa zamiast wielu płaconych w różnych termiach (jeżeli zostaną „połączone” wszystkie kredyty). Możliwe jest wyznaczenie terminu płatności, tak, aby data wypadała np. kilka dni po wpływie wynagrodzenia na konto.
  • Kredyt konsolidacyjny, zwłaszcza w ofertach promocyjnych, jest oferowany na lepszych warunkach niż podobne kredyty gotówkowe. Nie ma zatem sensu zaciągać kredyt lub pożyczkę gotówkową, aby spłacić wybrane zobowiązania.
  • Zwiększenie zdolności kredytowej. Jest to istotne jedynie w dwóch przypadkach: kiedy zamierzamy jednocześnie z kredytem konsolidacyjnym skorzystać z dodatkowej gotówki lub za kilka miesięcy zaciągnąć większy kredyt.

Ofertę kredytu konsolidacyjnego rozważamy na podstawie ceny

W każdym bądź razie na czynnik kosztowy, a więc na cenę, powinniśmy zwrócić pilną uwagę. Nie szybkość uzyskana kredytu, nie to, że „nasz” bank daje taką możliwość czy, że jest to kredyt przez internet. Cena kredytu powinna być najważniejsza.

I to z kilku powodów.

1. Średnia wysokość kredytu konsolidacyjnego jest większa od średniego kredytu gotówkowego (ok. 20 tys. zł). I jest to zrozumiałe, ponieważ konsolidowane są „hurtem” różna zobowiązania, w różnych wysokościach.

2. Spłata kredytu jest rozłożona na dłuższy czas, bo tylko w ten sposób można zmniejszyć ratę kredytową. Jednocześnie dłuższy czas spłaty spowoduje, że większy będzie koszt zapłaconych odsetek.

3. Niespłacane limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych powinno zostać również skonsolidowane. Są to wysoko oprocentowane kredyty odnawialne – obecnie może to być nawet i 14%-20% w skali roku, kiedy oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych to ok. 10% rocznie.

Oznacza, to że „oddajesz” bankowi corocznie bardzo wysokie odsetki. Limity odnawialne najczęściej można spłacić z pożyczką konsolidacyjną (bankową).

Czynniki, które decydują o cenie oferty kredytowej

Ale nawet najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny kosztuje. Na jego cenę wpływa przede wszystkim:

  • Wysokość oprocentowania nominalnego – odsetki,
  • Prowizja od udzielonego kredytu,
  • Koszty dodatkowe – najczęściej jest to polisa ubezpieczeniowa.

Ich łączna suma informuje o całkowitym koszcie kredytu, a więc o jego cenie. Porównując oferty kredytowe należy sprawdzić i porównać również koszt całkowity. Dodatkowo można zwrócić uwagę na RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), wskaźnik procentowy kosztów kredytowych z uwzględnieniem 12 miesięcy.

Całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego (bez kredytowanych kosztów) 23600 zł. Oprocentowanie stałe 12,00%. Prowizja 4,00%. Całkowity koszt kredytu 6 647,83 zł (w tym: prowizja: 944,00 zł; odsetki 5 703,83 zł). Całkowita kwota do zapłaty 30 247,83 zł. 44 miesięczne raty równe (ok. 665,99 zł). Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 15,37%.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok