Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

2023-11-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to nie jest kredyt oddłużeniowy – zwyczajnie nie ma takiego kredytu! O kredyt konsolidacyjny możesz zapytać w bankach i SKOK-ach, tutaj możesz również złożyć wniosek kredytowy. Nie uzyskasz kredytu w instytucjach pożyczkowych, które to oferują jedynie pożyczki gotówkowe.

kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Od lat rośnie liczba Polaków, którzy spłacają kilka lub nawet i kilkanaście różnych zobowiązań kredytowych. Pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, mieszkaniowe, karty kredytowe, limity, nie wspominając już o pożyczkach niebankowych.

Wszystko jest OK do czasu, kiedy radzimy sobie z ich terminowym regulowaniem. Jeżeli jednak staje się to z każdym kolejnym miesiącem coraz bardziej uciążliwe i nie widać w bliższej i dalszej perspektywie poprawy sytuacji, to co zrobić? 1. Ograniczyć wydatki lub 2. zwiększyć dochody.

Domowe wydatki rosną z miesiąca na miesiąc

Dla większości osób wydatki domowe rosną w tempie błyskawicznym z miesiąca na miesiąc. Przyczyn może być kilka:

 • rosną ceny podstawowych produktów, gazu, elektryczności (inflacja przekroczyła 17% w skali roku!),
 • wrosły stopy procentowe ustalane przez NBP, a tym samym i raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym.

Być może jeszcze „wiążesz koniec z końcem„, ale jeżeli dochodzisz do wniosku, że koszty obsługi zadłużenia stają się coraz bardziej uciążliwe i obawiasz się tego co będzie w przyszłości, to być może nadszedł czas nad wyszukaniem wyjścia z tak ciężkiej sytuacji? Takim rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć wydatki i poprawia płynność finansową, jest konsolidacja kredytowa z kredytem konsolidacyjnym.

Czy konsolidacja długów może pomóc?

Konsolidacja długów? To już jest z pewnością lepsze sformułowanie niż kredyt oddłużeniowy… Tak, skonsolidowanie kredytów i pożyczek bankowych może pomóc w odzyskaniu lub poprawie płynności finansowej. Zwłaszcza, jeżeli nie masz możliwości zwiększenia dochodów lub ograniczenie innych wydatków nie przyniesie zbyt dużych korzyści.

Nie zaciągaj pożyczek w instytucjach pożyczkowych, aby zapłacić ratę! Ostatecznie doprowadzi to tylko do powstania spirali zadłużenia. Jeżeli nie radzisz sobie ze spłatą jednego zobowiązania, to jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i zapytaj o restrukturyzację kredytu (restrukturyzacja kredytu gotówkowego).

Na czym polega w praktyce skonsolidowanie długów kredytowych? Jest to rozwiązanie kierowane przez banki do kredytobiorców z odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą wiarygodnością kredytową. Polega na skonsolidowaniu wybranych zobowiązań (spłacanych np. w kilku bankach) w jeden nowy kredyt – kredyt konsolidacyjny.

Potocznie mówi się o konsolidacji kredytów, jako o „połączeniu kilku kredytów w jeden”.

Taki kredyt jest udzielany na korzystniejszych warunkach, a dzięki wydłużeniu czasu spłaty, możliwe jest znaczne obniżenie nowej raty (porównując ją do sumy rat łączonych kredytów). Np. kredyt gotówkowy w banku A na 5 tys. zł, pożyczka gotówkowa w banku B 10 tys. zł i zadłużenie w karcie kredytowej z banku C 3 tys. zł, zostają spłacone nowym kredytem na 18 tys. zł, a zadłużenie rozłożone na nowe raty.

Tutaj jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

O kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych zapytasz w poniższych bankach. Krótki formularz kontaktowy i szybki kontakt telefoniczny ze strony banku:

Każdy bank, zanim udzieli Tobie finansowania, sprawdzi nie tylko Twoją zdolność kredytową (nawet wówczas, kiedy dwa miesiące temu wziąłeś pożyczkę), ale i pobierze raport BIK, aby dowiedzieć się jak wygląda Twoja historia kredytowa oraz sprawdzi bazy dłużników i bazy z zasobów banku.

I dopiero po wystawieniu oceny kredytowej podejmie decyzję. Przyjmując, że wszystko jest OK, następuje podpisanie umowy kredytowej. W następnym kroku bank spłaca zobowiązania u wierzycieli, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym i udziela Tobie kredyt.

Pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujesz na swoje konto osobiste. Jedynie w przypadku pożyczki konsolidacyjnej i tzw. dodatkowej gotówki, środki finansowe są przelewane na Twój rachunek.

Co możesz skonsolidować?

W zasadzie wszystkie kredyty i pożyczki bankowe można skonsolidować, ale oczywiście, to bank decyduje o zakresie konsolidacji. Najpowszechniej łączone są pożyczki i kredyty gotówkowe, zadłużenie na kartach kredytowych czy limity w ROR-ach. Niektóre z banków pozwalają także na konsolidację kredytów ratalnych, samochodowych i hipotecznych. Gorzej jest, jeżeli chodzi o kredyty konsolidacyjne, a nie można w żadnym banku włączyć do konsolidacji pożyczek niebankowych.

Właśnie – pożyczki niebankowe – jak można je wcześniej spłacić? Jeżeli masz chwilówki lub pożyczki ratalne zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych, to jedyną możliwością, aby je wcześniej spłacić, to skorzystania z dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego lub wybór pożyczki konsolidacyjnej (bankowej). W obu przypadkach samodzielnie zamykamy takie wierzytelności.

Czy koniecznie trzeba iść do banku, aby przeprowadzić konsolidację kredytową?

Kredyt konsolidacyjny bez wychodzenia z domu jest możliwy chociażby w Alior Bank. Za pośrednictwem internetu należy wysłać formularz kontaktowy, a cała procedura odbywa się internetowo i telefonicznie z udziałem pracownika banku.

Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny, to mimo wszystko jeszcze większe zadłużenie

Paradoks konsolidacji kredytowej? Nie. Tak jest z każdym kredytem: gotówkowym, mieszkaniowym czy hipotecznym. Za pożyczone pieniądze należy zapłacić określoną cenę. Cena kredytu jest wyznaczona na podstawie oprocentowania nominalnego. Dodatkowo bank może naliczyć prowizję kredytową, opłaty dodatkowe lub dojdzie koszt wykupionego ubezpieczenia. To wszystko podsumowane razem daje nam całkowity koszt kredytu. O tyle więcej należy poza pożyczonym kapitałem.

Wysokość zapłaconych odsetek (koszt odsetkowy) zależy od wysokości oprocentowania nominalnego, wysokości kredytu, czasu kredytowania, systemu rat (malejące lub stałe), daty wypłaty kredytu.

Niezależnie zatem od tego czy będzie to najtańszy kredyt konsolidacyjny czy w promocji, to i tak oddamy więcej niż pożyczyliśmy. A to oznacza, że całkowita wysokość zadłużenia w momencie spłaty nowego zobowiązania będzie większa niż przed konsolidacją.

Jednakże dla zdecydowanej większości kredytobiorców, najważniejsze jest to, że wysokość nowych rat miesięcznych będą znacznie mniejsze niż przed połączeniem zobowiązań.

Czas spłaty kredytu, a całkowity koszt

Całkowity koszt kredytu zawsze rośnie wraz z okresem kredytowania. Owszem, rata kredytowa maleje wraz z wydłużeniem czasu spłaty, ale ze względu na fakt oprocentowania kapitału, który pożyczamy, koszt odsetkowy będzie coraz większy.

Na przykładzie wyliczeń kalkulatora kredytów gotówkowych oszacujemy raty kredytowe dla kredytu na kwotę 30 tys. zł oraz całkowity koszt kredytu (w zaokrągleniu do 1 zł).

 • 40 miesięcy – 929 zł – 7 160 zł,
 • 50 miesięcy – 761 zł – 8 050 zł,
 • 60 miesięcy – 650 zł – 9 000 zł,
 • 70 miesięcy – 571 zł – 9 970 zł,
 • 80 miesięcy – 512 zł – 10 960 zł,
 • 90 miesięcy – 466 zł – 11 9403 zł,
 • 100 miesięcy – 429 zł – 12 900 zł.

Konsolidacja kredytów dla zadłużonych ma sens

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego w przypadku osób zadłużonych, to sensowne i czasami jedyne słuszne rozwiązanie, które pozwoli poprawić płynność finansową domowego budżetu. Pod warunkiem jednak, że nie tylko zrezygnujemy z możliwości skorzystania z dodatkowej gotówki, ale i nie będziemy się w czasie spłaty kredytu ponownie zadłużać. Warto dodatkowo przejrzeć domowe wydatki i zastanowić się czy jest możliwość, aby z niektórych zrezygnować lub zmniejszyć.

Należy wziąć pod uwagę, że niewiele się zmieni w 2023 r. w porównaniu do roku poprzedniego: inflacja będzie na wysokim poziomie, a koszty utrzymania będą rosły, przy spadku realnych dochodów.

Dzięki przeprowadzonej konsolidacji kredytowej:

 • redukujesz liczbę spłacanych zobowiązań,
 • nowa rata może być niższa nawet o ponad 20% w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań,
 • płatność nowej raty można ustalić na dzień lub dwa po otrzymaniu wynagrodzenia na konto,
 • poprawia sytuację w domowych finansach,
 • zwiększa zdolność kredytową.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok