Kredyt konsolidacyjny co to jest?

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny co to jest? Czy to jest połączenia długów w jeden? W jakiej konkretnej sytuacji warto z takiego kredytu skorzystać? I czy to jest opłacalne? Kredyt konsolidacyjny związany jest z konsolidacją kredytów, czyli połączeniem dwóch lub kilku zobowiązań w jeden kredyt.

kredyt konsolidacyjny co to

1. Jakie kredyty można skonsolidować?

Gama produktów kredytowych podlegających konsolidacji jest bardzo szeroka. Mogą to być kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty hipoteczne (kredyty mieszkaniowe i pożyczki hipoteczne), kredyty samochodowe, jak również limity na koncie czy na kartach kredytowych. Niektóre z banków konsolidują również pożyczki pozabankowe.

Każdy bank prowadzi inną politykę kredytową, dlatego o szczegóły dotyczące kredytu należy zapytać w wybranym banku.

2. Jaka jest maksymalna kwota konsolidacji?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że kredyty konsolidacyjne można podzielić na gotówkowe i hipoteczne. Te pierwsze nie wymagają z reguły dodatkowe zabezpieczenia, poza standardowymi, natomiast w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

Wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego zależy zatem od wyceny nieruchomości i z reguły nie przekracza 60-70% jej wartości. Natomiast maksymalna wysokość kredytu konsolidacyjnego gotówkowego to 200 000 zł (ale i tak nie jest możliwe w każdym banku).

3. Na jak długo można wziąć kredyt konsolidacyjny?

I tutaj ponownie powracamy do podziału kredytów konsolidacyjnych. W konsolidacji hipotecznej okres kredytowania wynieść może nawet i 20-30 lat. Przy kredytach konsolidacyjnych gotówkowych, ten okres jest znacznie krótszy i nie przekracza 10 lat.

Kredyt konsolidacyjny co to jest, już wiesz, a gdzie zapytać?

Przede wszystkim w banku, których propozycje znajdują się poniżej. Zwróć uwagę, że wraz z konsolidacją jest możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel. Oczywiście, zarówno kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, jak i bez, wymaga wykazania odpowiedniej zdolności kredytowej.

4. Co daje konsolidacja kredytów?

Ad. 1. Po przeprowadzonej konsolidacji, mamy do spłaty pojedyncze zobowiązanie w jednym banku (chyba, że nie skonsolidowaliśmy wszystkich zobowiązań). Znacznie łatwiej jest w takiej sytuacji pilnować tylko jednego terminu spłaty niż kilku lub kilkunastu. Poza tym jeżeli płacimy za dokonywane przelewy (lub operacje stałe na koncie), to taki koszt zostaje zredukowany do jednego.

Ad. 2. Dokonując konsolidacji możemy wynegocjować z bankiem lepsze warunki uzyskania kredytu. Należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania nominalnego, wysokość prowizji i kosztów dodatkowych. Z pewnością wszystkie parametry i warunki kredytowania można negocjować.

Ad. 3. Nowa rata kredytowa może być nawet o 20-30% niższa od sumy rat kredytów przed konsolidacją. Jest to z pewnością najważniejsza zaleta konsolidacji. Jest to możliwe dzięki znacznemu wydłużeniu okresu kredytowania. Wiąże się to jednak z tym, że koszt kredytowy wzrośnie, spowodowany większą kwotą naliczonych odsetek.

Tani kredyt konsolidacyjny? Tylko porównanie ofert

Przy wyborze kredytu należy pamiętać o porównaniu kilku kredytów konsolidacyjnych. Nawet porównanie dwóch banków wystarczy do tego, aby wybrać tańszą opcję. Przy ocenie ofert należy zwracać uwagę na koszt całkowity i RRSO. Rzeczywista Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) zawiera w sobie wszystkie koszty (oprocentowanie nominalne, prowizję, ubezpieczenie, inne opłaty), jakie musimy ponieść na rzecz banku, w związku z uzyskaniem kredytu.

Im mniejszy koszt kredytowy, to oczywiście taki kredyt będzie tańszy.

Zanim jednak bank podejmie decyzję czy może udzielić nam takiego kredytu, to oceni naszą zdolność kredytową i sprawdzi wiarygodność kredytową (w BIK, BIG InfoMonitor, KRD). Analityk banku przeanalizuje uzyskiwane dochody i ich źródła, wydatki (na gospodarstwo domowe i spłaty innych zobowiązań), sytuację materialną. I tutaj po raz kolejny powracamy do kwestii ostatecznych warunków udzielenia kredytu:

Im lepszą uzyskamy ocenę, tym lepsze warunki, na jakich zostanie udzielony kredyt i silniejsza pozycja w negocjacjach z bankiem!

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie konsolidacyjnym?

Zakres wymaganych dokumentów różni się w poszczególnych bankach. Poza dowodem osobistym, należy przygotować dokumenty poświadczające fakt uzyskiwania stałych dochodów. W zależności od uzyskiwanego dochodu, może to być:

 • aktualne zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatnie 3 miesiące – zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
 • emeryci i renciści – ostatni dowód wypłaty świadczenia lub kserokopia ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia.

Lista dokumentów dotyczących zobowiązań, które chcesz połączyć, np.:

 • umowa kredytu/pożyczki,
 • potwierdzenie salda rachunku,
 • harmonogram spłat,
 • historia/wyciąg/zestawienie z rachunku karty kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny co to jest już wiesz. A jak wygląda w praktyce?

Załóżmy, że obecnie pozostaje Tobie do spłaty 160 tys. zł, z czego:

Łącznie zatem 160 tys. zł. A dodatkowo zastanawiasz się nad dodatkową gotówką w wysokości 25 tys. zł, którą chcesz przeznaczyć na zakup ogródka działkowego.

Po podliczeniu wszystkich rat, co miesiąc wydajesz na regulowanie zobowiązań 2672 zł. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na konsolidację i kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową, na łączną kwotę 185 tys. zł, to po przeprowadzonej symulacji (zaznaczmy: jest to wyłącznie symulacja) z okresem kredytowania na 10 lat, rata kredytowa wyniosłaby ok. 2329 zł, czyli nawet i o 300 zł mniej (RRSO kredytu 9,92%).

Na pewno będzie to droższe rozwiązanie, ponieważ nowy kredyt, to i prowizja i więcej odsetek. A w tym przypadku, to również i dodatkowa gotówka, a okres kredytowania wynosi, aż 10 lat.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny co to jest?

To nic innego jak konsolidacja, ale z zabezpieczeniem na nieruchomości. Z takiej opcji można skorzystać w sytuacji kiedy:

 • jesteśmy właścicielem nieruchomości, której hipoteka nie została obciążona wpisami,
 • właścicielem nieruchomości jest osoba trzecia (i wyraziła na to zgodę),
 • zakup nieruchomości był finansowany kredytem hipotecznym i jesteśmy w trakcie jego spłaty.

Zalety są trzy:

 • zdecydowanie niższe oprocentowanie nominalne niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego,
 • większa kwota kredytu możliwa do uzyskania,
 • znacznie dłuższy czas spłaty.

W tym przypadku również jest możliwe uzyskanie gotówki na dowolny cel, pod warunkiem, że będziemy mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Podsumowując krótko temat: „Kredyt konsolidacyjny co to jest?”.

1.Wygoda – do spłaty masz tylko jedną ratę i nie musisz pamiętać o spłacie wielu zobowiązań.

2. Komfort spłaty – kredyt spłacasz tylko w jednym banku, z niższą ratą.

3. Kondycja finansowa – poprawiasz nie tylko płynność finansową, ale i zdolność kredytową. Może to być przyczynek do sanacji domowych finansów.

4. Dodatkowa gotówka na dowolny cel – średnio 20-30% dodatkowej gotówki konsolidowanych zobowiązań.

O konsolidacji kredytów możesz również przeczytać w artykule: Kredyt Konsolidacyjny Bez Hipoteki – Dla Zadłużonych.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok